SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'de kaç kedi ve köpek var? İlginç rakamlar!..

Türkiye'de yaklaşık 13 milyon kedi ve köpek bulunduğu ve bu hayvanlardan insanlara bulaşan 200’ün üzerinde bulaşıcı hastalık olduğu belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 22.01.2023 12:03
Haber Güncellenme Tarihi: 22.01.2023 12:03
Türkiye'de kaç kedi ve köpek var? İlginç rakamlar!..

Aksaray Veteriner Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız, Türkiye'de yaklaşık 13 milyon kedi ve köpek bulunduğunu ve bu hayvanlardan insanlara bulaşan 200’ün üzerinde bulaşıcı hastalık olduğunu belirterek, "Tarım ve Orman Bakanlığının geçen yıl yürürlüğe aldığı yönetmelikle birlikte ülke genelinde milyonlarca hayvan çiplenerek kontrol altına alınırken, bu sayede hem hayvan popülasyonu hem de toplum sağlığı kontrol altına alınıyor" dedi.  


  Tarım ve Orman Bakanlığının geçen yıl yürürlüğe koyduğu ve 31 Aralık 2022 tarihinde son bulan evcil ve sokak hayvanlarına çip takma uygulaması son günün geçmesine rağmen halen devam ediyor. Kedi ve köpekten oluşan Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon hayvanın çiplenerek kontrol altına alınması, Aksaray’da da halen devam ediyor. 4-5 bin civarında kedi ve köpeğin bulunduğu Aksaray’da birçok hayvan çiplenerek kontrol altına alınırken, veteriner hekimler çipleme işleminin toplum sağlığı açısından da çok önemli olduğuna vurgu yaptı.  
  “Kedi ve köpeklerden insanlara geçen 200’ün üzerinde bulaşıcı hastalık var” 
  Hayvanlardan insanlara bulaşan 200’ün üzerinde hastalık bulunduğuna dikkat çeken Aksaray Veteriner Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız, çip takma sistemini ve özelliklerini anlattı. Uygulamanın özellikle hayvan popülasyonunu ve toplum sağlığını kontrol altına almak amaçlı yapıldığına dikkat çeken Veteriner Hekim Önder Yıldız, “Türkiye’de olduğu gibi Aksaray’da da kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi, kayıt altına alınması için çip dediğimiz uygulamayı yapıyoruz. Bu uygulamanın esas amacı hayvanların resmi olarak kimliklendirilmesi. Kimliklendirirken tabi bu hayvanlığa yapılmış olan bir kuduz aşısı, gençlik aşısı, parazit uygulamaları ya da hayvanın geçmişinde bir hastalık vardır, onların kayıt altına alınıp takip edilmesini sağlamaktır" dedi. 
 
  “Türkiye’de 13 milyon civarında kedi ve köpek var” 
  Hayvan popülasyonunun çok hızlı ilerlediğine dikkat çeken Başkan Önder Yıldız, “Burada en büyük sıkıntımız şu. Hayvan popülasyonumuz gerçekten çok fazla. Türkiye’de yaklaşık kedi ve köpek sayımız 13 milyon civarında. Bu hayvanların bir anda kayıt altına alınması ve kontrol edilmesi biraz güç görünüyor. Vatandaşlarımızın da çipleri taktırmasını istiyoruz, çünkü bizim toplum sağlığımız çok daha önemli. Hayvanlarımızın sağlığını düşünürken toplum sağlığımızı da düşünmek zorundayız” şeklinde konuştu.  
  “Hayvanları kısırlaştırmamız gerekiyor” 
  Kedi ve köpeklerin gebelik süresine değinen ve üremenin çok ciddi anlamda hızla ilerlediğine dikkat çeken Başkan Yıldız, “Kedi ve köpeklerde gebelik süresi yaklaşık 55-60 gün. Bunlar insanlardaki gibi bir veya iki yavrudan ziyade çok fazla yavru veriyorlar. 6 ile 11 civarında yavruluyorlar. 55 gün 2 aylık kısa bir süre. Bu süreçte 9-10 tane yavru yapıyorlar. Dolayısı ile o yavruları kontrol etmek ve rehabilitasyonunu sağlamak çok zor. Onun yerine yapabileceğimiz şu var, hayvanları kısırlaştırmamız gerekiyor” diye konuştu. 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.