Hava Durumu

Yerel seçimlerde oy kullanmamanın cezası var mı?

Türkiye'de seçim yasalarına göre oy kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Oy kullanmama durumunda ise cezai işlem uygulanmaktadır. Peki, yerel seçimlerde oy kullanmamanın cezası var mı? Yerel seçimlerde oy kullanmamak yasak mı? Oy kullanmamanın cezası ne kadar?

Haber Giriş Tarihi: 27.03.2024 09:38
Haber Güncellenme Tarihi: 27.03.2024 09:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Yerel seçimlerde oy kullanmamanın cezası var mı?

Türkiye'de seçim yasalarına göre oy kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Oy kullanmama durumunda ise cezai işlem uygulanmaktadır. Peki, yerel seçimlerde oy kullanmamanın cezası var mı? Yerel seçimlerde oy kullanmamak yasak mı? Oy kullanmamanın cezası ne kadar?

Türkiye'de seçim yasalarına göre oy kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Oy kullanmama durumunda ise cezai işlem uygulanmaktadır. 2023 yılında oy kullanmama cezası 300 lira olarak belirlenmiştir. Kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, askerler ve cezaevinde bulunan hükümlüler seçimde oy kullanamazlar.

Seçim yasalarına göre, Türkiye'de oy kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak, bu zorunluluğun ihlali durumunda uygulanacak cezalar belirli kurallara tabidir.

SEÇİMDE OY KULLANMAMA CEZASI VAR MI?

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluktur. YSK tarafından oy kullanmanın gerçekleşmediği durumda cezai işlem uygulanmaktadır.

2023 YILINDA 300 LİRA OLARAK BELİRLENDİ

Oy kullanmama cezası 2010'da yapılan açıklama ile 22 TL olarak duyurulmuştu. Öte yandan 2023 yılında yapılan genel seçimlerde ise oy vermeme cezası 300 lira olarak belirlenmişti. Oy kullanmayan seçmene ceza tebligatı gönderiliyor ve ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı ya da PTT gibi kurumlar üzerinden yapıldığı biliniyor.

SEÇİMDE KİMLER OY KULLANAMAZ?

Öte yandan kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler seçimde oy kullanamayacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.