Hava Durumu

Motokurye Samet Özgül cinayeti davasında karar

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi, üniversite öğrencisi motokurye Samet Özgül cinayeti davasında sanık Mustafa Demirci ve sanık Bülent Açıkgöz'ün beraatine, sanık Halil İbrahim Demirci'ye 25 yıl hapis cezası kararı verdi. Sanık Açıkgöz savcıya teşekkür etti, Halil İbrahim Demirci ise acılı aileye "Haklarını helal etsinler" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2024 19:23
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2024 19:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Motokurye Samet Özgül cinayeti davasında karar

Motokurye Samet Özgül cinayeti davası, bugün Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi'nde tekrar görüldü. Duruşmaya, tutuklu yargılanan sanıklar Halil İbrahim Demirci, Bülent Açıkgöz, tutuksuz sanık Mustafa Demirci ile Samet Özgül'ün ailesi, avukatları katıldı. CHP Ankara Milletvekilleri Deniz Demir ve Okan Konuralp de duruşmayı takip etti.

"KEŞKE OLMASAYDI"

Duruşmada sanık Bülent Açıkgöz üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini, çok üzgün ve pişman olduğunu söyledi. Sanık Mustafa Demirci ise çok pişman olduğunu belirterek "Keşke bu olay olmasaydı" dedi. Sanık Halil İbrahim Demirci de "Çok pişmanım, çok alkollüydüm. O sırada ne yaptığımı bilmiyordum. Çok korktum. Amacım kavgayı ayırmaya yönelikti" dedi.

Duruşmada söz alan Samet Özgül'ün yakınları, 3 sanığın en ağır cezayı almasını istediklerini belirtti. Samet Özgül'ün aile avukatı İbrahim Kapusuz, bilirkişi raporuna katılmadıklarını, bilirkişinin duruşmada dinlenilmesini talep etti. Öte yandan, sanık Mustafa Demirci ve Halil İbrahim Demirci'nin avukatları da bilirkişi heyetinin duruşmaya getirilmesini talep etti.

Savcı, mütalaasında bilirkişi heyetinin dosyaya bir katkı sağlamayacağından reddine karar verilmesini talep etti. Mahkeme, aile avukatı ve sanık avukatlarının bilirkişi talebini oy birliği ile reddetti.

Savcı mütalaasında, Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz'ün beraatlerine, Halil İbrahim Demirci'nin ise 'kasten adam öldürme' suçundan cezalandırılmasına ve tutukluluğunun devamına karar verilmesini istedi.

SANIK SAVCIYA TEŞEKKÜR ETTİ

Savcının mütalaasının ardından söz alan sanık Açıkgöz, savcıya teşekkür etti. Sanık Mustafa Demirci ise beraatini talep etti. Sanık Halil İbrahim Demirci de "Çok pişmanım, haklarını helal etsinler" dedi.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi, Ankara 11'inci Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'nin sanıklar yönünden verdiği kararı kaldırdı. Sanık Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz'ün beraatine, sanık Halil İbrahim Demirci'nin ise önce müebbet hapis cezasına çarptırdı, sonra 25 yıl hapis cezasına indirdi.

Mahkeme heyeti, kararı okuduğu sırada acılı aile itiraz ederek, "Bu adalet değil. Samet'in ahı sizleri boğacak" diyerek duruşmayı terk etti.

İSTİNAF'IN KARARINA AİLEDEN TEPKİ

Samet Özgül'ün kardeşi Berna Özgül, ailenin avukatı İbrahim Kapusuz ve CHP Ankara Milletvekili Onur Konuralp, İstinaf Mahkemesi'nin kararını değerlendirdi. Samet Özgül'ün kardeşi Berna Özgül, karar sonrası şunları söyledi:

* "Üzgünüm çünkü şu an Samet'i öldüren üç sanıktan Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz serbest bırakıldı. Bu insanların 20 tane suç kaydı var. Başka birini öldürünce mi hashtag yapacaksınız? Başka birini öldürünce mi bu insanları içeri alacaksınız? Üstelik Bülent Açıkgöz, Samet ağabeyimden sonra bir suç daha işleyip içeri girmiş bir insan. Yapmayın. Adalet bu mu? Adalet Bakanı'na her gün mail attım. Ben 23 yaşında bir genç olarak adalet istedim. Bu muydu adalet? 

* İçeride güvenlik beni neredeyse döve döve atıyor dışarı. Ben ne yaptım? O insanlar yüzsüz gibi karşımda duruyor. Ben bunu mu hak ediyordum? Dövülmeyi mi hak ediyordum bir kadın olarak? Aile olarak, kamuoyu olarak asla bunu kabul etmiyoruz. O iki kişinin tutuklanmasını istiyoruz. Ve tutuklanana kadar ben asla mücadelemden vazgeçmeyeceğim. Beni yıldıramayacaksınız. Adalet Bakanı beni yıldıramayacaksın."

"İTİRAZ EDECEĞİZ"

Avukat İbrahim Kapusuz ise, şu ifadeleri kullandı:

* "İstinaf Dairesi yerel mahkeme kararını kaldırarak, bugün dosyanın esasına girerek yeniden inceleme yaptı. Daire, ilk duruşmada sanıkların beyanlarını aldı, aynı şekilde katılanlar da ifadelerini belirttiler. Mahkeme maalesef dosyadaki eksik ve hatalar barındıran görüntü inceleme tutanaklarının hükmünü esas alarak, sanıklardan Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz hakkında beraat kararı verdi. Sanıklardan Halil İbrahim Demirci ise hiçbir haksız tahrik unsuru ve iyi hal indirimi şartı oluşmamasına rağmen Halil İbrahim Demirci hakkında iyi hal indirimi uygulayarak müebbet hapis cezasını, neticeten 25 yıl hapis cezasına çevirdi. Karar sebebiyle üzgünüz, vicdanımız rahatsız. Karara karşı itiraz yoluna başvuracağız. Üzgünüz."

"UMARIM YARGITAY AŞAMASINDA RAHATLATACAK BİR KARAR ÇIKAR"

Mahkemenin kararını değerlendiren CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp, şöyle konuştu:

* "Samet Özgül'ün öldürülmesiyle ilgili İstinaf Mahkemesi'nde bugün gerçekleşen dava sonuçları itibarıyla kamuoyunun yakın ilgisine mahsar olmuş bu davanın taraflarını, mağdurlarını, ailelerini üzücü bir kararla sonuçlandı. Er ya da geç Samet'in öldürülmesinde her kim, hangi düzeyde sorumluysa bu sorumluluklarına uygun olarak cezalandırılacağına duyduğumuz inancı, dolayısıyla yargının er ya da geç Samet'in öldürülmesinde sorumluluk taşıyanların hak ettiği düzeyde cezalandırılacağına inanıyoruz. Umarım en kısa sürede, en azından bu davanın Yargıtay aşamasında hem Samet'in aziz hatırasını, hem de aileyi rahatlatacak bir karar çıkar. Bu bağlamda tüm motokuryelerin ve motokuryelerin göstermiş olduğu mücadelenin ve haklı taleplerinin de yanındayız. Bu vesileyle sevgili Samet'i saygıyla ve rahmetle bir kez daha anıyoruz."

NE OLMUŞTU?

Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi motokurye Samet Özgül, 5 Kasım 2022 gecesi Ankara'da motosikletle seyir halindeyken tartıştığı 3 kişi tarafından darbedilmiş ve boğazından bıçaklanmıştı. Ağır yaralanan Özgül, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Samet Özgül davasında; Halil İbrahim Demirci müebbet, Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz 12 yıl hapis cezası almıştı. Ancak, İstinaf Mahkemesi bu kararı yeniden incelemeye karar vermişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.