SON DAKİKA
Hava Durumu

Kayseri'de 975 bina ağır hasarlı

Kayseri'de yapılan hasar tespit çalışmalarının yüzde 80'i tamamlanırken, 975 yapının ağır hasarlı olduğu tespit edildi.

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2023 22:42
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2023 22:42
Kayseri'de 975 bina ağır hasarlı

  Kayseri Valiliği'nden yapılan açıklamada, 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından şehirde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Açıklamada, "6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 11 ilimizin etkilendiği deprem sonrasında, bütün ülkemizde olduğu gibi ilimizde de bölgeye yapılan yardımlar ve bölgeden ilimize intikal eden depremzede vatandaşlarımızla ilgili çalışmalar devam etmektedir" denildi 
 
  Afet Bölgesine Ayni Yardım Desteği 
  Depremin ilk günü oluşturulan Ayni Bağış Deposunda toplanan yardımlardan deprem bölgesinde bulunan 10 vilayete çadır, battaniye, su, gıda, kıyafet, temizlik ve hijyen ürünleri, yakacak, elektrikli Isıtıcı vb. temel acil ihtiyaçları karşılayacak ürünlerden oluşan 18 tır gönderilmiştir. Depremin ilk gününden bugüne kadar Kayseri Lojistik Deposundan deprem bölgesinde yer alan illere toplam 732 tır yardım malzemesi sevk edilmiştir. 06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli ve 20.02.2023 tarihindeki Hatay merkezli depremlerde zarar gören afet çervesindeki illere lojistik destek sağlamak amacıyla Valiliğimiz koordinasyonunda, ilimiz Organize Sanayi Bölgesi Fuar Alanında oluşturulan Kayseri Lojistik Deposuna ilimiz, diğer illerimiz ve dış ülkelerden gelen ayni yardımlar tasnif edilip afet kapsamındaki illere AFAD koordinesinde sevkiyat yapılmaya devam edilmektedir" denildi. 
   
  Hasar Tespiti Çalışmaları 
  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce, 14.03.2023 tarihi itibariyle; yapılan toplam 14.284 başvurudan 11.390 adet yapının hasar tespit çalışması yapılmış olup, 6.549 hasarsız, 3.516 az hasarlı, 44 orta hasarlı ve 975 ağır hasarlı yapı tespit edilmiştir. Yapılan başvuruların % 80'inin hasar tespit çalışmaları tamamlanmış olup hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca ilimizde 1.106'sı resmi, 71'i özel okul binası olmak üzere toplam 1.177 okul binası bulunmaktadır. Bu okullardan toplam 757 adedinin hasar tespiti çalışması yapılmış olup hasar tespit çalışması yapılan okulların oranı % 61,5'tir. Kalan okullar da hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.

Okullar ile kamu yapılarında yürütülen hasar tespit çalışmaları çerçevesinde: İlimiz genelinde 16 ağır (3'ü deprem öncesi), 3 orta olmak üzere toplam 19 adet ağır ve orta hasarlı okul; 6 cami, 23 cami minaresi ve 3 cami lojmanı olmak üzere toplam 32 ağır hasarlı dini yapı ve eklentileri; 9 ağır ve 3 orta olmak üzere toplam 12 adet orta ve ağır hasarlı kamu binası mevcuttur. Bu yapılardan 2 cami, 18 cami minaresi, 1 cami lojmanı ile acil yıkım kararımız bulunan 2 adet okul binası ilgili belediyeler tarafından yıktırılmıştır. Ağır hasarlı kamu yapıları arasında Yeşilhisar Belediye Başkanlığı Hizmet Binası, Sarız Belediye Başkanlığı Hizmet  Binası bulunmakta olup Develi Belediye Başkanlığı Hizmet Binası ile İncesu Belediyesi Kültür Evi ise orta hasarlı kamu binalarındandır. Orta ve ağır hasarlı diğer kamu binaları ise kullanılmayan yapılar ile eklenti niteliğindeki garaj ve depolardan oluşmaktadır. Orta ve ağır hasarlı yapıların idarelerine bilgi verilmiş olup yapıların boşaltılması süreci devam etmektedir.

Ayrıca ilimiz merkez ilçelerinden Kocasinan İlçemizde 4 (biri acil yıkım kararımız üzerine yıktırılmıştır); Melikgazi ilçemizde 2 olmak üzere toplam 6 adet ağır hasarlı konut tespit edilmiştir. Bu konutlardan; 14 katlı bir adet bina (acil yıkım kararımız üzerine yıktırılmıştır), 12 katlı bir adet bina, 6 katlı bir adet bina ve 5 katlı bir adet bina Kocasinan ilçemizde; iki adet 5 katlı ağır hasarlı bina ise Melikgazi İlçemizde bulunmaktadır. Gerekli güvenlik önlemleri alınarak söz konusu konutlar tahliye edilmiştir. Bugüne kadar tespit edilen ağır hasarlı yapıların ilgili mevzuat çerçevesinde işlemlerinin takibi ve sonuçlandırılması için belediyelerine yazılı bildirimde bulunulmuştur. aktadır. Ayrıca 23 yaşlı depremzede vatandaşımız ise özel huzurevlerine yerleştirilmiştir. 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.