Hava Durumu

Fahrettin Altun, Türkiye-Birleşik Krallık İlişkileri Paneli'ne mesaj gönderdi

İletişim Başkanı Altun: "Türkiye, Filistin başta olmak üzere bölgesel ve küresel sorunlarda İngiltere ile her türlü iş birliğine açıktır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 08.04.2024 15:06
Haber Güncellenme Tarihi: 08.04.2024 15:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Fahrettin Altun, Türkiye-Birleşik Krallık İlişkileri Paneli'ne mesaj gönderdi

Türkiye'nin Londra Büyükelçiliğinde "Türkiye-Birleşik Krallık İlişkileri Paneli" gerçekleştirildi.

Türkiye ve Birleşik Krallık'ın Brexit sonrası ilişkilerinde değişen dinamikler ve iki ülke ilişkilerinin değerlendirildiği panele çok sayıda akademisyen, düşünce kuruluşu temsilcileri, gazeteci ve iş insanı katıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da panelin açılışında katılımcılara videomesajla hitap etti.

Dünyanın karanlık bir girdaptan geçtiğini ve farklı sınamalarla karşı karşıya kalındığını belirten İletişim Başkanı Altun, bu süreçte bölgesel ve küresel krizlere, çatışmalara sık sık tanık olunduğunu ifade etti.

Son dönemde yaşanan Ukrayna-Rusya savaşının bu krizlerden birisi olduğuna işaret eden İletişim Başkanı Altun, "Türkiye olarak bizler, en başından beri taraflara itidal çağrısı yaptık. Onurlu bir barışın kaybedeni olmayacağı şiarıyla ihtilafların savaşla değil, müzakereyle çözülmesi gerektiğini belirttik. Ukrayna-Rusya savaşının gıda krizi gibi küresel sonuçları da oldu. Tahıl koridoru antlaşması ile dünyanın bir gıda krizi yaşamasının önüne geçtik."dedi.

İletişim Başkanı Altun, bugün küresel sonuçları olan bir diğer sorunun da İsrail'in Filistin'e saldırıları olduğuna dikkati çekti.

Yıllardır devam eden İsrail zulmünün şu anda farklı bir merhaleye işaret ettiğini belirten İletişim Başkanı Altun, İsrail'in 6 aydır devam eden saldırılarında açlığı bir silah olarak kullandığını, bölgeye sağlıklı bir insani yardım bile yapılamadığını ifade etti.

İnsani felaketlerin yanı sıra ırkçılık, ayrımcılık, İslamofobi gibi özellikle Müslümanların yaşadığı sorunların da günden güne arttığını anlatan İletişim Başkanı Altun, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Özellikle Batı ülkelerinde son yıllarda yükselen ırkçılık ve yabancı düşmanlığı, devletlerin giderek kendi içine kapanmasına neden olmaktadır.

Küresel alanda korumacılığın artması da mazlum ve muhtaç durumdaki binlerce kişiyi en temel insani yardımlardan mahrum bırakmaktadır.

Biz Türkiye olarak ırkçılığın ve ayrımcılığın her türlüsüne karşıyız.

Tüm dünyanın yüzleşmesi gereken mülteci sorununda en iyi sınavı veren ülkelerden biriyiz.

Mülteci sorununa kalıcı bir çözüm bulunması ancak küresel refahın adil bölüşümüne dayanan bir sistem kurmakla mümkündür."

"Filistinliler'i ve hakikati savunmak, bir anlamda insanlık onurunu savunmak demektir"

İletişim Başkanı Altun, söz konusu tüm bu sorunları daha kaotik hâle getirenin ise dezenformasyon sorunu olduğuna işaret ederek, çağın vebası hâline gelen dezenformasyon sorununun toplumları ve kurumları ifsat eden en tehlikeli salgın olduğunu bildirdi.

Dezenformasyonu sadece ulusal değil, küresel ölçekte bir sorun olarak gördüklerinin altını çizen İletişim Başkanı Altun, "Bu yüzden bölgesel çatışmalardaki dezenformatif faaliyetleri de ifşa etmekten kaçınmıyoruz. İsrail'in acımasız saldırılarını örtbas etmek için kullandığı sistematik dezenformasyon kampanyalarıyla da ilgili kurum ve kuruluşlarımız aracılığıyla mücadele ediyoruz. Çünkü İsrail hem Filistinliler'i hem de bizatihi hakikati katlediyor. Filistinliler'i ve hakikati savunmak, bir anlamda insanlık onurunu savunmak demektir.

Türkiye, Filistin başta olmak üzere, bölgesel ve küresel sorunlarda İngiltere ile her türlü iş birliğine açıktır." değerlendirmesinde bulundu.

Londra'da Türkiye Yüzyılı Sergisi

Başkanlığımızca Londra Yunus Emre Enstitüsünde de  Türkiye'nin doğal ve tarihî güzelliklerini yansıtan bir "Türkiye Yüzyılı" Sergisi düzenlendi.

Öte yandan İngiltere'de 2011 yılından bu yana her yıl düzenlenen Ramazan Çadırı Projesi kapsamında Londra Trafalgar meydanında bir iftar programı gerçekleştirilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.