Hava Durumu

Bakanlıktan 60 yaş üstü doktor kararı

Sağlık Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelikle, muayenehanesi bulunan hekimlerin artık vakıf üniversitelerini de kullanabilmesine imkan tanınıyor. Ayrıca, 60 yaşını dolduranlarla engellilik oranı en az yüzde 60 olan tabipler, kadro şartı aranmaksızın özel sağlık kuruluşlarında çalışabilecekler.

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2024 15:59
Haber Güncellenme Tarihi: 06.04.2024 15:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Bakanlıktan 60 yaş üstü doktor kararı

Sağlık Bakanlığı'nın yeni düzenlemesiyle muayenehanesi bulunan hekimler, artık vakıf üniversitelerine ait hastaneleri de kullanabilecekler. Resmi Gazete'de yayımlanan "Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile bu düzenleme hayata geçirildi.

Yapılan değişiklikle, muayenehanesi bulunan hekimler, Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun kapsamında, hizmet bedeli hasta tarafından karşılanmak ve Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan talep edilmemek kaydıyla muayenehanesine müracaat eden hastalarının tedavisini vakıf üniversite hastanelerinde yapabilecekler. Ancak bu hizmetten yararlanabilmek için Bakanlıkça oluşturulan komisyonun ilgili üniversitenin eğitim ve araştırma hizmet kapasitelerini dikkate alarak uygun görüş vermesi gerekecek.

Bu düzenlemeye göre, hastalar, vakıf üniversite hastanesinde gerçekleştirilecek tedavi masraflarını kendileri karşılayacaklar. Tedavi öncesi hastalar, muayenehanede bilgilendirilmiş rıza formunu imzalayacaklar. Tedavi süresince hastaya kesintisiz hizmet sunumu sağlanacak ve hastaya sunulan hizmetlerden muayenehane hekimi ile vakıf üniversite hastanesi müştereken sorumlu olacaklar.

60 YAŞ KARARI

Ayrıca, yeni düzenlemeyle 60 yaşını dolduran veya en az yüzde 60 engelli olan tabipler, kadro şartı aranmaksızın bir özel sağlık kuruluşunda çalışabilecekler. Ancak bu kapsamda çalışan hekimler, yönetmeliğin diğer maddeleri kapsamında kadrolu veya kadro dışı geçici çalışamayacaklar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.