Hava Durumu

Anayasa Mahkemesi’nden “sansür yasası” kararı!

Anayasa Mahkemesi, kamuoyunda dezenformasyonla mücadele yasası olarak bilinen kanun ile "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçu ve bu suça hapis öngören düzenlemenin iptalini reddetti.

Haber Giriş Tarihi: 08.11.2023 19:15
Haber Güncellenme Tarihi: 08.11.2023 19:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Anayasa Mahkemesi’nden “sansür yasası” kararı!

Anayasa Mahkemesi (AYM), 'dezenformasyon yasası' ile ilgili yapılan iptal talebini oy çokluğuyla reddedildi. İşte detaylar...

CHP İTİRAZ ETMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'na Eklenen 217/A Maddesi ile düzenlenen ''Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma'' suçuna hapis cezası öngören düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CHP tarafından yapılan başvuruyu bugün Genel Kurul'da görüşerek karara bağladı.

OY ÇOKLUĞUYLA REDDEDİLDİ

Yüksek Mahkeme, dezenformasyon yasasının iptal talebini oy çokluğuyla reddetti.

TCK'ya eklenen 217/A maddesi şöyle:

"Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma: (1) Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. (2) Fail, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde, birinci fıkraya göre verilen ceza yarı oranında artırılır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.