SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'da İznik Barajı çalışmaları devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2023 10:08
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2023 10:08
https://www.lodoshaber.com
Bursa'da İznik Barajı çalışmaları devam ediyor

Bursa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Milli Ekonomiye 343 Milyon 552 Bin TL Katkı

Projenin tüm aşamalarının tamamlanması neticesinde bölgede yapılacak sulu tarım ile ülke ekonomisine yıllık 343 Milyon 552 Bin TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, Sulama ve içme-kullanma suyu ihtiyaçlarının temini aynı zamanda enerji üretimi maksadıyla inşa edilen İznik Barajı'nın tamamlanmasıyla 61 bin dekar arazi sulanacak, aynı zamanda İznik ilçe merkezi ve çevresinin ihtiyacı olan yıllık 5,99 milyon metreküp içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacaktır. 'dedi.

İznik Barajı'nda çalışmalar devam etmekte olup bu çerçevede şimdiye kadar Baraj Ulaşım Yolu ve Vana Odası Ulaşım Yolu tamamlanmış olup Dolusavak Kazısı ile Derivasyon Çıkış Portalı Kazıları devam etmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.