Hava Durumu

Bursa'da belediyeler Ulu Önder Atatürk'ü özlemle andı

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85'inci yılında Bursa'da Bursa Valiliği ve Osmangazi. Nilüfer, Mudanya, Orhangazi belediyeleri, tarafından düzenlenen törende minnet ve özlemle anıldı.

Haber Giriş Tarihi: 10.11.2023 12:08
Haber Güncellenme Tarihi: 10.11.2023 12:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Bursa'da belediyeler Ulu Önder Atatürk'ü özlemle andı

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85'inci yılında Bursa'da OsmangaziNilüferMudanyaOrhangazi belediyeleri, tarafından düzenlenen törende minnet ve özlemle anıldı. 

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 85'inci yılında Osmangazi Belediyesi'nde düzenlenen törenle anıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Osmangazi Belediyesi personeli tarafından da anıldı. Saat 09.05'te siren sesleriyle birlikte belediye binası önündeki alana çıkan belediye personeli, 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Belediye binasının yanı sıra Zabıta Müdürlüğü ve diğer hizmet birimlerindeki personel de Atatürk'ü saygıyla anarken, bayraklar yarıya indirildi.

Bursa Valiliği tarafından 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 85. yılında Heykel Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Düzenlenen törene, Bursa Valisi Mahmut DemirtaşBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Yavuz, CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş katıldı. 

Saat 09.05'te 2 dakikalık siren sesiyle saygı duruşu yapıldı ve ardından İstiklal Marşı okundu. Atatürk Anıtı'ndaki törenin yanı sıra saat 09.05'te tüm trafik durdu ve herkes araçlarından inip saygı duruşunda bulundu.

MUDANYA BELEDİYESİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 85. yıl dönümünde saatler 09.05'i gösterdiğinde Mudanya'da hayat durdu. Mudanya,  Ata'sını saygı, sevgi, minnet ve özlemle andı.

Mudanya, "Özgürlüğü ve bağımsızlığı karakteri" olarak ilan eden, bir milleti esaretten kurtaran Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 85. yıl dönümünde saygı, sevgi, minnet ve özlemle andı. Anma etkinlikleri Cumhuriyet Meydanı'ndaki resmi törenle başladı. Törene Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ilçe protokolü, siyasi partiler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve Mudanyalılar katıldı. Anıta çelenklerin sunulmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 9'u 5 geçe, sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve bayraklar yarıya indirildi. Törenler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda yapılan anma programıyla devam etti.

"SONSUZA DEK YAŞAYACAK"

Mustafa Kemal Atatürk'ün idealleri, düşünceleri, ilkeleri ve devrimleri ile kalplerde sonsuza kadar yaşayacağını belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, "Türk milletinin kurtuluş ve varoluş mücadelesinin en büyük kahramanını, bağımsızlık ateşini yakan ebedi komutan, eşsiz devlet adamı büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü; gururla, özlemle ve rahmetle anıyoruz. En büyük eseri Cumhuriyet, sonsuza dek yolumuzu aydınlatmaya devam edecek" ifadelerini kullandı. Mudanya Belediyesi tarafından Mudanya, Güzelyalı ve Tirilye'de Atatürk ve şehitler anısına lokma ikramı gerçekleştirildi.

NİLÜFER BELEDİYESİ

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85'inci yılında Nilüfer'de düzenlenen törende minnet ve özlemle anıldı. Törende konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, "O, öyle sağlam temeller attı ki, nice badireler atlatsa da Cumhuriyetimiz, Atatürk ilkeleri doğrultusunda 100 yıldır ayakta" diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85'inci yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Nilüfer'de de  geniş katılımla düzenlenen törende anıldı.  
 Nilüfer Belediyesi Halk Evi önündeki Nilüfer Cumhuriyet Meydanı'nda ve Alaaddinbey Hizmet Binası önünde düzenlenen törenlerde bütün çalışanlar katıldı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki anma törenine Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ile eşi Zeynep Terzioğlu Erdem, CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, İYİ Parti Bursa İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu, Nilüfer Belediyesi çalışanları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem'in Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başlayan törende saatler 09.05'i gösterdiğinde hayat durdu, meydanı dolduranlar iki dakikalık saygı duruşunda bulundu ardından da İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Türkiye Cumhuriyeti'nin henüz 15 yaşındayken kurucu liderini kaybettiğini belirterek , "O'nun kaybı Cumhuriyet'in siyasi geleceği hakkında endişeler de yaratmıştı. Ama öyle sağlam temeller attı ki, nice badireler atlatsa da Cumhuriyetimiz, Atatürk ilkeleri doğrultusunda 100 yıldır ayakta. Bu da Atatürk'ün ne kadar benzersiz ve yeri doldurulamaz, gerçek bir lider olduğunun göstergesi. 

Zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı'nın sonunda kendisine "Başardınız Paşam" diyenlere, "asıl mücadelemiz şimdi başlıyor" diyerek Türk ulusunun aydınlanma sürecini başlattı. Bize yurttaş olmayı öğretti. Özgürlüğü öğretti. Direnmeyi ve güzel günlere inanmayı öğretti" diye konuştu.

Cumhuriyet'i ikinci yüzyıla taşırken, akıl ve bilimin ışığında ilerlemeye, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmaya devam edeceklerini vurgulayan Başkan Turgay Erdem, "Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılını gururla kutlarken, biliyoruz ki asıl mücadelemiz henüz bitmedi. Atatürk ilkeleri yolumuzu aydınlatmaya devam edecek" dedi.

Başkan Erdem konuşmasını, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve tüm şehitleri rahmet ve şükranla anarak bitirdi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da törende yaptığı konuşmada  Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimlerini yaşatmanın, gösterdiği yolda ilerlemenin ve Türkiye Cumhuriyeti'ni, hedefleri doğrultusunda ileri taşımanın herkesin sorumluluğu olduğuna dikkat çekti  Kayışoğlu,  "Atatürk, çok büyük bir devrimciydi ve çok da uzun sayılmayacak ömrüne onlarca savaş, fazlasıyla devrim, cehaletle mücadele, zaferler sığdırdı. 100 yılda bir gelen böyle kahramana sahip olduğumuz, bu topraklarda yetiştiği bizlere önder olduğu için kendimizi şanslı hissediyoruz. Büyük Önder Atatürk'ü rahmet ve özlemle anıyorum" ifadelerini kullandı.

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal da konuşmasında, Atatürk'ün Türk milletine laik, demokratik, sosyal, hukuk devletinin değerleriyle beraber bir Cumhuriyet bıraktığını belirterek şöyle devam etti:  "Bugün, büyük önderin ne kadar büyük olduğunu, bir kez daha birbirimize anlatıyoruz. Ama bu yetmez, mücadele etmek zorundayız. Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı minnet şükranla anarken, gazilerimiz ve şehitlerimiz önünde saygıyla eğilirken, Atatürk'ün büyük emanetinin içini dolduran, onu anlayan tüm dostları mücadeleye çağırıyorum."

Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, eşi Zeynep Terzioğlu Erdem ile birlikte Atatürk Anıtı'na karanfil bıraktı. Törene katılanlar da, Atatürk'ü ölümünün 85. yıl dönümünde özlem ve rahmetle anarken,  anıta bıraktıkları karanfillerle sevgilerini ifade etti.

ORHANGAZİ BELEDİYESİ

Orhangazi Kaymakamlığı ,Belediye Başkanlığı, Siyasi Partilerin İlçe Başkanlığı, ADD Orhangazi Şubesi çelenklerinin Cumhuriyet alanında bulunan Atatürk anıtına sunulması ile başlayan tören  saatler, Gazi Mustafa Kemal'in hayatını kaybettiği 09.05'i gösterdiğinde 2 dakikalık sirenlerin çalınması saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunması ile devam etti. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.