Hava Durumu

Kredi kartı faiz oranları ne kadar oldu?

Ekonomi yönetiminin sıkı para politikasına ilişkin attığı adımlar meyvelerini vermeye başladı. Özellikle faiz oranlarının yükseltilmesi ve kredi kartı nakit çekime getirilen sınırlamaların ardından kredi kartı harcamalarında aylık büyüme oranları yavaşladı. Peki şu anda kredi kartı faiz oranları ne kadar oldu? Faizlerde yükseliş sürer mi? Limit ve taksit sınırlaması bekleniyor mu?

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2024 09:26
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2024 09:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Kredi kartı faiz oranları ne kadar oldu?

Kredi kartı harcamalarında büyüme hızı yavaşlamaya başladı. Geçen yıl mayıs sonunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre 13 haftalık yıllıklandırılmış toplam kredi kartı büyüme hızı yüzde 258,34 seviyesindeydi. 2024 yılı Mart sonunda yüzde 100'ün altına düşen kredi kartı büyüme hızı mayıs sonunda yüzde 50'li seviyelere kadar geriledi. Peki kredi kartı harcamalarındaki yavaşlamanın nedeni ne?

'KART HARCAMALARI REKORDAN DÖNDÜ'

Özellikle son dönemde kredi kartı nakit avans çekimlerinde taksit sayıları düşürülmüş, kredi kartı faiz oranları da yükseltilmişti. Kart harcamalarının düşürülmesi adına yeni düzenlemeler gelir mi? Taksit ve limit sınırlaması bekleniyor mu?

Konuyla ilgili merak edilenleri açıklayan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: "Kredi kartı harcamaları rekor seviyelerden bir hayli uzakta. Şu anda kredi kartlarında aylık büyüme oranları yüzde 50'lere geriledi.

Zaten ekonomi yönetimi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası atmış olduğu adımlarda harcamaların azaltılmasını amaçlıyordu. Enflasyonun iki türlü ayağı vardır: Biri tüketim, diğeri ise üretim tarafıdır. Üretim tarafında verilmeyen kredilerle, yani kredi arzının kısılmasıyla birlikte üretim kısmı dengelenmiş durumda.

'AMAÇ ENFLASYONLA MÜACDELE'

Tüketim kısmında hala katılık yaşanan bazı hususlar var. Lokanta sektörü, konut, sağlık sektöründe bir hayli artış var. Bu alışverişlerin birçoğu kredi kartı ile yapılıyor. Atılacak adımlar kredi kartlarının az harcanmasına ilişkin değildir. Çünkü kredi kartı ne kadar fazla kullanılırsa kayıt dışı ekonomi ile mücadele fazla olur ve kredi kartı ile alışveriş yapılan yerler fatura keser. Amaçlanan şey tüketimin azaltılmasıyla birlikte enflasyonla mücadele edilmesidir.

'VATANDAŞ KENDİSİNİ OTOMATİK OLARAK KISTI'

Biz kredi kartı harcamalarında bir limit sınırlaması bekliyorken, vatandaş kendisini otomatik olarak kıstı. Hayat pahalılığı devam ediyor. Kredi kartı harcama hızı yavaşlayacaktır.

HARCAMALARIN AZALMASININ NEDENİ NE?

Faiz oranlarındaki artışlar, kredi kartı limitlerinin harcamalara yetmemesi, harcanan ve limitleri doldurulan kredi kartlarının tekrar kullanılamaması kredi kartı harcamalarında büyümeyi azalttı.

'KREDİ KARTI HARCAMALARININ KISILMASI AMAÇLANIYOR'

Bayram harcaması olacak, 9 günlük tatil var. Bu süreçte özellikle lokanta ve hizmet sektörlerinde harcamalar artacaktır. Bu da maalesef enflasyonu tetikliyor. Kredi kartı harcamalarının azaltılması enflasyonla mücadele kapsamında ekonomi yönetiminin attığı adımlar diyebiliriz.

GÜNCEL KREDİ KARTI FAİZ ORANLARI NE KADAR OLDU?

Kredi kartlarında üç farklı faiz oranı var. Birincisi kamu bankalarında yüzde 4.55 olan, alışveriş faiz oranıdır. Diğeri aylık 4.55 civarında olan gecikme faizidir. Bir diğeri de yüzde 5'lik nakit çekimi avans faizidir.

4.25'lik olan alışveriş faizinde eğer siz kredi kartı borcunuzu ödemediniz. Son ödeme gününe kadar ödemediniz ve bu bir ay boyunca işledi. Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında 10 günlük vakit vardır. Bu 10 gün için alışveriş faizi, geri kalan 20 gün için ise gecikme faizi uygulanır. Nakit avans çekerseniz de aylık yüzde 5 faiz oranı ile nakit avans çekersiniz.

'ÜÇ KEZ ÖDEME YAPMAYANIN KARTI NAKİT AVANSA KAPATILIR'

Üç kere üst üste asgari ödeme yapmazsanız kredi kartınız nakit avansa kapatılıyor. Nakit avansı tekrar açtırmak için kredi kartı borcunun kapatılması gerekiyor.

YENİ DÜZENLEME GELİR Mİ?

Kart harcamalarının azaltılması adına kredi kartlarıyla ilgili yeni bir düzenlemenin gelmesi gerekiyor. Taksit ve limit sınırlaması gündemde olabilir. Çünkü yaz aylarında enflasyonu düşüremezsek kışın ciddi bir enflasyonla karşı karşıya kalabiliriz.

'KREDİ KARTI İLE ARABA ALIR HALE GELDİK'

Hane içi gelir seviyesi belirlenerek bu gelirin 3-4 katı civarında bir kredi kartı limiti olması gerektiğini düşünenlerdenim. Şu anda neredeyse kredi kartı limitleriyle araba alır hale geldik. O yüzden kredi kartı limit düzenlemesine ihtiyacımız var. Ticari olarak bunun bir çek ve ödeme aracı olarak kullanılmasının önüne geçilmelidir.

Enflasyonda katılığın kırılmadığı lokanta ve hizmet sektörlerinde kredi kartı taksit sınırlamasının gelmesinin gerektiğini düşünüyorum.

KREDİ KARTI FAİZLERİ DAHA DA YÜKSELİR Mİ?

Bu politika faizine endekslidir. Eğer politika faizi bir miktar daha artarsa hem kredi kartı faizleri hem de nakit avans faizleri yükseltilecektir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.