Hava Durumu

Yarış camiasının beklediği taylar Bursa'da satılacak!

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı işletmelerde yetiştirilen Arap koşu taylarının satışı, yarın Bursa'nın Karacabey ilçesinde düzenlenecek açık artırma ile başlayacak.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2024 12:33
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2024 12:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Yarış camiasının beklediği taylar Bursa'da satılacak!

Anadolu Tarım İşletmesinde yetiştirilen tayların satışı 16 Temmuz'da, Karacabey Tarım İşletmesi'ndeki tayların satışı 30 Temmuz'da, ortak satış da 13 Ağustos'ta Karacabey'de gerçekleştirilecek.

Karacabey'de 30 Temmuz'da 1 ve 2 yaşlarındaki 46'si dişi, 27'si erkek 73 safkan Arap koşu tayı, işletmenin yeni kurduğu mezat alanında satışa çıkarılacak.

Satışa sunulacak taylar arasında Altıncıhis, Anka, Araslı, Ateştopu, Ayabakan, Baba Mevlüt, Berksoy, Enderefe, Kafkasşahı, Koç Mehmet, Kurtçabey, Kurtel, Madrabaz, Oğuzboylu, Onurkaan, Özduran, Özgünhan, Özhaber, Semend, Serdümen, Serhanbeyim, Sonalp, Tamerinoğlu, Taykut, Turbo Yakupbey, Yaşarcık, Yeşil Yol ve Yılmabaşar gibi geçmişteki şampiyon aygırların yavruları da bulunuyor.

- AYGIRLAR KOŞU HAYATI BİTEN ŞAMPİYON ATLARDAN SEÇİLİYOR

TİGEM Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü At Islahı ve Yetiştiriciliği Şube Şefi Veteriner Hekim Ali Yağcı, AA muhabirine, atçılık faaliyetlerini damızlık aygır ve kısrak kadrosuyla sürdürdüklerini söyledi.

Aygırların tamamının Türkiye'de yarışlarda koşan ve genellikle şampiyonluk elde eden hayvanlardan seçildiğini belirten Yağcı, bu atların damızlık olma vasfını kazandığını ifade etti.

Damızlık aygırların büyük çoğunluğunun TİGEM işletmelerinde yetiştirildiğini dile getiren Yağcı, şunları kaydetti:

"Karacabey, Anadolu ve Sultansuyu işletmelerinde yetiştirilmiş, ihale usulüyle satılmış hayvanlar, koşu hayatları bittikten sonra TİGEM'in damızlık kadrosunu artırmak ve yenilemek için Genel Müdürlüğümüz veya Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından satın alınarak damızlıkta kullanılmaya başlanıyor. İsim vermek gerekirse atçılık ve yarışçılık camiası tarafından yakinen bilinen Baba Mevlüt, Özhaber, Berksoy, Oğuzboylu, Sonalp gibi koşu hayatları şampiyonluklarla dolu, yavru performansı olarak da şampiyon taylar vermesini umduğumuz - bir kısmı da verdi - atlardan Karacabey Tarım İşletmesi özelinde elimizde mevcut. Diğer işletmelerimizde de aynı şekilde şampiyon olmuş, camia tarafından beğeni ve rağbet gören aygırlarımız mevcut. Ürettiğimiz taylarımızın bir kısmını 1 yaşında, bir kısmını 2 yaşında olacak şekilde her yıl satışa sunuyoruz. Taylarımızın bir kısmını da elit tay olarak İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda atçılık ve yarışçılık camiasının beğenisine sunuyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.