Hava Durumu

Bursa'da trafiğe bayram ayarı!

Bursa emniyetinden Kurban Bayramı dolayısıyla 14 Haziran 2024 Cuma günü saat 06:00'dan itibaren 16 Haziran 2024 Pazar günü saat 05:00'e kadar O-5 Otoyolundan(Gebze-İzmir), Bursa İli, İzmir istikametine kamyon, çekici ve tanker cinsi araçların arada kalan girişler dahil seyirlerine yasaklama getirildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2024 18:21
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2024 18:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Bursa'da trafiğe bayram ayarı!

Bursa Emniyet'inden yapılan açıklama şöyle;

İçişleri Bakanlığınca; Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkındaki 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 254 üncü maddesinde karayollarında trafik düzenini sağlamak ve denetlemenin İçişleri Bakanlığının görev ve yetkileri arasında sayıldığı, 2024 yılı Kurban Bayramı tatili ile Eğitim Öğretim yılının sona ermesinin aynı döneme rastlaması ile birlikte, vatandaşlarımızın 14 - 15 Haziran 2024 tarihlerinde özellikle büyükşehirlerimizden diğer şehirlerimize ve turizm bölgeleri istikametine gidebileceği ve taşıt trafiğinin büyük oranda yoğunlaşabileceği göz önünde bulundurularak, trafik yoğunluğunun olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi ve ölümlü/yaralanmalı trafik kazalarının önlenmesi amacıyla gerekli trafik tedbirlerinin alınması gerektiği belirtilerek, kamyon, çekici ve tanker cinsi araçların 14 Haziran 2024 Cuma günü, saat 06:00'dan itibaren 16 Haziran 2024 Pazar günü saat 05:00'e kadar arada kalan girişler dahil seyirlerinin 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi doğrultusunda yasaklanması kararının alınması, yasaklama kararına uymayanlar hakkında gerekli idari cezai işlemlerin uygulanması bildirilmiştir.

5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11. maddesinin (c) bendinde "İl sınırları içinde huzur ve güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. (Ek cümle:25/07/2018-7145/1 Md.) Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirler alır. ... Bu fıkra kapsamında alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66'ncı hükmü uygulanır." hükmü, aynı Kanunun 66. maddesinde "İl genel kurulu veya idare kurulları yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahalli mülki amir tarafından Kabahatler Kanununun 32. maddesi hükmü uyarınca cezalandırılır." hükmü yer almaktadır.

Yukarıda açıklanan nedenlerle Bursa Valiliğimizce alınan kararda; 14 Haziran 2024 Cuma günü saat 06:00'dan itibaren 16 Haziran 2024 Pazar günü saat 05:00'e kadar O-5 Otoyolundan(Gebze-İzmir), Bursa İli, İzmir istikametine kamyonçekici ve tanker cinsi araçların arada kalan girişler dahil seyirlerine yasaklama getirilmiştir. Söz konusu araçlar yasak bitimine kadar tespiti halinde uygun yerlerde kolluk kuvvetleri nezaretinde bekletilmesi uygun görülmüştür.

Ancak tedarik süreçlerinin aksamaması için yaş sebze-meyve, süt ve süt ürünleri, dondurulmuş gıdalar, canlı ve kesme çiçek, ilaç, tıbbi malzeme, posta/süreli yayın, kurbanlık ve akaryakıt taşıyan kamyon, çekici ve tanker cinsi taşıtların öncelikle ana arterler haricindeki güzergahlarda, zorunluluk halinde ana arter üzerinde en az süre ile bulunacak şekilde istisnai olarak seyirlerine izin verilmesine karar verilmiştir.

Bu kararda belirtilen hususlara uymayanlar hakkında kolluk kuvvetlerince Kabahatler Kanununun 32. maddesine istinaden idari yaptırım uygulanacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.