SON DAKİKA
Hava Durumu

KOCA BİR YANGIN YERİ

Yazının Giriş Tarihi: 16.11.2022 17:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.11.2022 17:35

Pazar gününden beri Şükrü Erbaş dizeleri dönüp dolaşıyor aklımda;

“Bunca kanın helalini kim kime nasıl öder?

Mezar taşlarıyla barış olur mu?”

 İstanbul’un orta yerinde sivillerin en yoğun olduğu saatlerden birinde bir bomba patladı. Artık ne Taksim, ne İstiklal Caddesi, ne o gün, ne o saat ne de o tarih orada canı yanan, arkada kalan insanlar için “anı” olarak kalmayacak. Hayatını kaybeden sevdiklerinin arkasından kaç kişinin de diri diri mezara girdiğini bilmiyoruz. Yaralananların ömürlerince sürecek korkularını, kaygılarını, kulaklarından hiç çıkmayacak o uğultulu çınlamayı, gözlerinin önünden silinmeyecek, hafızalarının asla unutmayacağı kanlı görüntüleri… Bir gün bizim şehrimizde, bizim yakınlarımızdan birine, bize olur mu diye kaygılanıyoruz içten içe utanarak. Sonrası…

 Güzel beyaz atlara binip giden güzel adamlardan biridir Yaşar Kemal. Barışa inanır, barışı yazar, barışı arzu eder. Savaşın “İnsan soyunun en korkunç, en pis, en alçak insan icadı “olduğunu söyler. Sait Faik; “Benim hikâyelerimi okuyanlar hiç kimse için kötülük düşünmesinler, barışçıl olsunlar, insanları aşağılamasınlar” diye diledikten yıllar sonra Yaşar Kemal bir konuşmasında “ Ondan sonra da bu güzel sözleri Aziz Nesin söyledi. Sonra da ben söyledim. Daha doğrusu buna benzer sözleri dilime pelesenk etim. Benim romanlarımı okuyanlar savaş sözcüğünü ağızlarına almasınlar, insanları aşağılamasınlar, sömüremesinler” demiştir.

En kutsal erek dahi masum insanların, çocukların ölümleriyle dünyanın en büyük alçaklığına dönüşür.

Memleketimiz koca bir yangın yeri.

Kendisini bile sevemeyen insan müsveddelerinin kişiliklerini oluşturan hoyratlığın, sinsiliğin, korkunun çıkardığı bir yangın bu.

Haydar Ergülen “Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir barıştır ” der. Sözün bu denli incesini en güzel şairler söyler.

İnsana verilen en değerli hak yaşam hakkıdır ve insanın insana kıymasını anlamak mümkün olamaz.

Edebiyatın barışla, hakla, eşitlikle ne çok ilgisi var. İnsanın insanla ne çok ilgisi var.

Ülkenin acı eşiği yükseldikçe yükseldi, üzüntüler insanın içindeki derinliklere gömüldükçe gömüldü.

Akıl dışı, utanmaz, ahlaksız, korku salan bu patlamanın ardından kendi bilebildiğim cümlelerle sesleniyorum size. Böyle alt- üst olduğumuz günlerde güzel sözler edemesem de gönlümde tahtları olan şairlerin, yazarların demelerinin üzerine birkaç cümle kurabildim işte.

Bir gün hayatın tüm alanlarında arzu ettiğimiz huzurun geleceğine olan inancımı, çocukların öldürülmediği bir dünya için çabalayanlara, umut edenlere, dua edenlere, şiir yazanlara, iyiliğin büyük gücüne olan saygımı koruyorum.  

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.