SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Akşener’den Kılıçdaroğlu’nun ‘Altılı Masa uzlaşırsa hazırım’ sözleriyle ilgili açıklama

İYİ Parti lideri Meral Akşener, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Altılı Masa uzlaşırsa hazırım" sözlerine ilişkin “Bu masada oturan genel başkanlar böyle bir şeyi bana teklif ederlerse hazırım. Onur duyarım. Elbette çok saygıdeğer ama bu noktada hiçbir konuşma olmadı” ifadelerini kullandı.
Haber Giriş Tarihi: 06.09.2022 20:41
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2022 20:41
https://www.lodoshaber.com
kapak resmi

İYİ Parti lideri Meral Akşener, katıldığı yayında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

“HEPSİNİN ADAY OLMA HAKKI VAR”

Cumhurbaşkanlığı’na değil başbakanlığa talip olduğunu belirten Akşener, şöyle konuştu:

* “Bunun için de partimin birinci parti olması gerekiyor. Biz cumhurbaşkanını seçtikten sonra cumhurbaşkanını Çankaya'ya yerleştireceğiz benimki kolay. Ben, ‘Cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakanlığa talibim' dedikten sonra o masada Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda ‘hayır ben değilim' diyen tek kişi benim.

* Dolayısıyla diğer 5 arkadaşın, liderler arasından talip olma durumu söz konusuysa eğer bunu biz hiç konuşmadık. Hepsinin aday olma hakkı var. Çok saygı değer bir davranış biçimi. Tek aday üzerinden yürümeyi doğru bulduğumuzu da deklare ettik.”

“HİÇBİR KONUŞMA OLMADI”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun “Altılı Masa uzlaşırsa hazırım” sözlerine ilişkin Akşener, “Bu masada oturan genel başkanlar böyle bir şeyi bana teklif ederlerse hazırım. Onur duyarım. Elbette çok saygıdeğer ama bu noktada hiçbir konuşma olmadı” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun davetiyle altı genel başkanın bir masa etrafında toplandığını dile getiren Akşener, “Kılıçdaroğlu bu Altılı Masa’dan bir Cumhurbaşkanı adayı çıkmasını istedi. Bu Altılı Masa’nın içinde diğer arkadaşlarımızın Millet İttifakı’nın içinde yer alıp almayacağını göreceğiz. Ama parlamenter sistemde anlaştık” dedi.

“MESELE SAYIN ERDOĞAN DEĞİL”

Yapacakları ilk işin parlamenter sisteme geri dönmek olduğunu vurgulayan Akşener, şöyle konuşt

* “Cumhur İttifakı'nın adayı belli Sayın Erdoğan. Bizim ise aslında tartışmaya gayret ettirdiğimiz şey, bu ucube sistem. Tekrar söylüyorum. 13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı'nın aday gösterdiği kişi olacak. Fakat bu iş onunla bitmiyo

* Biz parlamenter sisteme geçmek durumundayız. Çünkü bugünkü mesele Sayın Erdoğan değil. Şahıslardan bağımsız bu bir ucube sistemdi

* Bir kişinin iki dudağı arasında, onun söylediği kelimelerin yazıldığı, Kanun Hükmünde Kararname ile her şeye karar verilen bir sistemin devamı bu ülke için doğru değil

“İYİ PARTİ BUGÜN TÜRKİYE'NİN KİLİT TAŞI DURUMUNDADIR 

“Bu ucube sistemin faillerinden birisi Sayın Erdoğan'dır, birisi de Sayın Bahçeli'dir” diyen Akşener, sözlerine şöyle devam etti:

Bu ucube sistem Türkiye'ye uygun bir sistem değildir. Sürekli olarak etkin aidiyet üzerinden yapılan tanımlarla konuşuluyor. Doğal olarak insanları rencide eden bir durum. Kürtlerin inciltilmemesi, rencide edilmemesi üzerinden dururken, bu arada da 10 seçmenin ikisi Türk, sekizi Kürt.

* Bu arada Türkler de hiç konuşulmuyor. Türkler kime oy verecek? Bunu son derece yanlış, Türkiye'yi ruhen bölen bir davranış biçimi olduğunu düşünüyorum. Malum çevrelerin ümit bağladığı sistemleri, anahtarları İYİ Parti ortadan kaldırdı. İYİ Parti bugün Türkiye'nin kilit taşı durumundadır.”

“AÇ, AÇIK BIRAKAMAYIZ”

KHK ile görevden alınanlarla ilgili ise Akşener, şunları söyledi:

* “Bugünün yargısında, parası pulu olmamış ama mücadele etmiş, delilini sunmuş, öyle olmuş, böyle olmuş beraat alan, takipsizlik alan, hatta hakkında soruşturma açılmamış olanlar var.

* Bizim bu insanlara ilişkin bakış açımız şu; özlük haklarının iadesi. Yani iş bulma imkanının sağlanması, o maaşının başka bir yerde görevlendirilerek o maaşın alınması anlamında söylüyorum. Aç, açık bırakamayız.”

“‘YAŞASIN HÜRRİYET, KAHROLSUN İSTİBDAT' DÖNEMİ BU”

Gençlerle birlikte kamuoyuna açık çalışmalar yaptıklarını dile getiren Akşener, şu ifadeleri kullandı:

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar