SON DAKİKA
Hava Durumu

AK Parti'den seçim tarihinin güncellenmesine ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mevsim şartları dikkate alınarak seçim tarihin biraz öne çekilebileceğini söylemesi üzerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'dan yazılı açıklama geldi. Açıklamada "Seçimler, mevsimsel şartlar sebebiyle çok az öne alınacaksa bunun adı 'erken seçim' değil 'seçim tarihinin güncellenmesi' olur" ifadeleri kullanıldı.

Haber Giriş Tarihi: 07.01.2023 17:22
Haber Güncellenme Tarihi: 07.01.2023 17:22
https://www.lodoshaber.com
AK Parti'den seçim tarihinin güncellenmesine ilişkin açıklama

Erken seçim tartışmaları sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili ilk kez bu kadar net konuştu. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda seçimlerin mevsim şartlarını dikkate alarak öne çekilebileceğini söyledi.

Seçim tarihinin öne alınması konusunda ilk kez bu kadar net konuşan Erdoğan'ın sözleri sonrasında gözler seçimlerin yapılması muhtemel tarihlere çevrildi.

Seçim tarihinin öne alınması konusunda ilk kez bu kadar net konuşan Erdoğan'ın sözleri sonrasında gözler seçimlerin yapılması muhtemel tarihlere çevrildi. Seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılma ihtimalinin ağırlık kazandığı belirtiliyor.

'FESİH' AÇIKLAMASI

Öte yandan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, yazılı açıklamasında, seçim tarihi güncellemesi konusuyla ilgili her gün alakalı alakasız sayısız yorum ve görüşe rastladıklarını belirtti.

Bu yorum ve görüşlerin çoğunun ne gerçeklikle ne de hukuki değerlendirmeyle alakasının olduğunu vurgulayan Yavuz, "Gözlemlediğimiz üzere tartışmalar şu konular etrafında olmaktadır, 'Erken seçim mi, yoksa seçim tarihinin güncellenmesi mi? Fesih mi, yoksa seçimin yenilenmesi mi? 90 gün mü, yoksa 60 gün mü?' Oysa konu çok net ve anlaşılır bir şekilde açıktır. Seçimler, mevsimsel şartlar sebebiyle çok az öne alınacaksa bunun adı 'erken seçim' değil 'seçim tarihinin güncellenmesi' olur." değerlendirmesinde bulundu.

"SEÇİM TARİHİNİN GÜNCELLENMESİ"

Salt mevsimsel şartlar sebebiyle seçimlerin çok kısa bir süre öne alınacaksa bu durumun "erken seçim" olarak asla nitelendirilemeyeceğini ifade eden Yavuz, "Okulların kapanması, mevsimlik işçi hareketleri gibi bir kısım mevsimsel şartların ortaya çıkarttığı zorluklar nedeniyle seçimler çok kısa bir süre öne alınacaksa bu durumu ancak 'seçim tarihinin güncellenmesi' olarak tanımlayabiliriz" dedi.

'Seçim tarihinin güncellenmesi' konusunda bir karar verilmesi halinde bu, hem anayasal ve hem de yasal ifadeyle 'seçimlerin yenilenmesi' işi olacağını ifade eden Yavuz, durumun 'fesih' olmayacağını dile getirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.