Pandemi döneminde duruş bozuklukları arttı

Pandemide duruş bozukluğunun arttığını belirten Uzm. Dr. Narmin Ahmadli, "Telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon karşısında uzun süren hareketsiz yaşam erken yaşta boyun düzleşmesi, sırtta kamburluk, omurga ağrısı, bel fıtığı ve kireçlenmelere de sebebiyet verdi. Yanlış postür boyun, sırt, omuz, bel ve bacak ağrılarına neden olmaktadır. İnsanların yüzde 80'inden fazlasının hayatlarının bir döneminde bel ağrısı yaşamaktadır" dedi.

Sağlık, 04 Ocak 2021 Pazartesi, 13:24
Pandemi döneminde duruş bozuklukları arttı

Uzm. Dr. Narmin Ahmadli, koronavirüs pandemisi döneminde artan postür bozukluğuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. Ahmadli, pandemide evde kalma süresinin uzamasıyla giderek yaygınlaşan hareketsiz yaşamın omurga sağlığını tehdit etmeye başladığını belirterek "Telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon karşısında uzun süren hareketsiz yaşam erken yaşta boyun düzleşmesi, sırtta kamburluk, omurga ağrısı, bel fıtığı ve kireçlenmelere de sebebiyet verdi. Postür vücut kısımlarının birbiriyle ilişkili pozisyonu, dizilimi veya duruş şeklidir. Statik ve dinamik olarak ayırabiliriz. Oturma, ayakta durma, yatma sırasında vücudun duruş şeklini statik, hareket sırasındaki şeklini ise dinamik postür olarak tanımlayabiliriz" dedi.

"Uyku bozukluğu kötü postür nedeni"

Dr. Ahmadli, kötü postürün nedenlerini şöyle açıkladı: "Omurgada görülen başlıca duruş bozuklukları servikal lordozda düzleşme, baş önde postür yani başın öne doğru eğik olması, artmış kifoz dediğimiz kamburluk, artmış lordoz yani çukur bel, düzleşmiş bel ve arkaya eğik beldir. Çevresel faktörler, yapısal bozukluklar, eğitim eksikliği, alışkanlıklar, kötü oturma ve çalışma koşulları, uyku bozuklukları, ruhsal durum bozuklukları kötü postüre neden oluyor. Çok uzun süre masa başında oturmak veya bilgisayar karşısında durmak, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen cep telefonlarıyla uğraşmak, araba sürmek, televizyon seyretmek postür problemine davetiye çıkartıyor. En çok yapılan hatalar başın çok önde olması, sırtın çok kambur olması, omuzların öne doğru yuvarlanması, karnın çok önde olmasıdır. Günün büyük kısmını oturarak ve dizleri bükük şekilde geçiren insanların çoğunda duruş bozukluğuna yol açacak problemler meydana gelir".

"Postür için cep telefonunu doğru kullanın"

Postür bozukluğunun insan vücudunda yıllar içerisinde yavaş yavaş geliştiğine dikkat çeken Dr. Ahmadli, "Cep telefonu veya tablete bakarken uzun süre başımızı 30 derecelik bir açıyla öne eğmemiz kendi kafa ağırlığımızın 3-4 katı miktarda omurgamıza aşırı yük bindirir. Yük arttığında omurgalar arasındaki diskler fazla ağırlıkla karşılaşır ve diskte dejenerasyon başlar. Bunlar sertleşmeye, su kaybına, yırtılma ve fıtıklara kadar giden bir bozulma sürecine neden olur. Yanlış postür boyun, sırt, omuz, bel ve bacak ağrılarına neden olmaktadır. İnsanların yüzde 80'inden fazlası hayatlarının bir döneminde bel ağrısı yaşamaktadır" ifadelerini kullandı.

"Doğru duruş ağrıya neden olmaz"

Dr. Ahmadli, doğru ve iyi postürün minimum enerjinin kullanıldığı, bağlar, kemikler ve eklemlerde en az yüklenmenin olduğu pozisyon olduğuna değinerek, "Doğru postürde omurganın normal eğrilikleri korunmuştur ve ağrıya neden olmaz. Yorucu değildir ve görünüş olarak da estetiktir. Öncelikle kişi kas iskelet sistemi ile ilgilenen hekim tarafından muayene edilmelidir. Hasta yürürken değerlendirilmeye başlanır, üstünü çıkardıktan sonra önden, yandan ve arkadan iyi bir muayene ile postural bozukluk saptanır. Omurgaya yandan baktığımızda arkaya doğru olan aşırı eğriliklere kifoz, önden ve arkadan baktığımızda yana doğru olan eğriliklere skolyoz adını veriyoruz. Buradaki amacımız bizi ayakta tutan ve omurgamızı destekleyen kas-iskelet sisteminin değerlendirilmesidir. En sık karşılaştığımız problemler sırt ve karın kaslarındaki kuvvetsizlik, boyun ve bel çevresindeki kaslarda gerginlik ve kısalıktır. Bunlar tespit edilip kişinin en belirgin problemi ortaya konulduktan sonra kişiye özel tedavi programı düzenlenerek bu bozukluklar tedavi edilebilir. Tedavi edici egzersizler zayıf olan kasların kuvvetlendirilmesi, kısalmış kasların açılması, kısıtlı eklemlerin eklem hareket açıklığının sağlanması, yürüyüş, yüzme bisiklet gibi aerobik egzersizlerin eklenmesi ile kişiye özel egzersiz programı düzenlenmelidir. Bunun yanı sıra kişinin günlük yaşam alışkanlıklarını gözden geçirmesi, varsa yanlış alışkanlıkları ile ilgili bilgilendirilmesi de tedaviye programına dahil edilmelidir" dedi.

İdeal duruşlar için püf noktalar

Dr. Ahmadli, doğru postürleri açıklayarak sözlerini şöyle tamamladı: "İdeal ayakta duruşta baş dik, karşıya bakar. Omuzlar geride ve gevşek, kulak hizasında, karın düz, göğüs önde ve dizler düzdür. Omuzlar ve kalçalar da aynı seviyededir. Yatma en az enerji harcanan pozisyondur. İdeal yatış pozisyonunda ise omurganın normal aksı korunmalıdır. Yatak vücut segmentlerini destekleyecek sertlikte olmalı, vücut ağırlığı ile yaylanmamalıdır. Yana yatışta dizler arasında, sırt üstü yatışta dizler altına yastık önerilir. Yastık boyundaki çukurluğu desteklemelidir. Yüksek yastık önerilmez. Yüksek yastık boyunu yan yatışta lateral fleksiyona, sırt üstü yatışta fleksiyona zorlar. İdeal oturma postüründe de yük her iki kalçaya eşit dağıtılmalı. Dizler 90 derece açıda ve omuzlar gevşek olmalı. Bacakların ağırlığı ayaklar ile desteklenmelidir. Son olarak ideal çalışma postüründe ise sandalyenin arkası yüksek olmalı, bel çukuru desteklenmeli, masa yüksekliği ve eğimi ayarlanabilmeli. Monitör göz hizasında olmalı, kolların desteklenmesi omuz ve boyuna binen yükü azaltır".

Bursa
Bursa'da dolandırıcılık yapan sahte doktor çift yakayı ele verdi!
Bursa'nın Gemlik ilçesinde kendilerini doktor olarak tanıtan dolandırıcı karı-koca yakayı ele verdi!
Dünya
Lavrov: "Dünya beşten büyüktür diyen Erdoğan'la aynı fikirdeyim"
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belagati iyi biliniyor. Ona ...
Gündem
Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'nin Türkiye Raporu'na tepki!
 Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Aday ülke Türkiye'ye karşı sorumlulukların göz...
Sağlık
Vaka sayısı yeniden 30 binin üzerine çıktı!
Türkiye'de son 24 saatte 360 bin 849 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 862 kişinin testi pozitif çık...
Siyaset
Erdoğan: "FETÖ belasından dost ülkelerin de temizlenmesini istiyoruz"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'nun FETÖ ile mücadelemiz bağlamında verdiği destek takdi...
Bursa
Bursa'da hayatını kaybeden polis memuru son yolculuğuna uğurlandı!
Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'nde görev yapan ve geçirdiği kalp krizi sonucund...
Barajda sular çekilince bir köy daha ortaya çıktı
Yaptığı işi duyan korkup kaçıyor
Dudak uçuklatan yarış! Tam 1,5 milyon lira...
Koronavirüse karşı akciğerinizi güçlendirin

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kaçan şüpheli 5 araca çarparak dura...

Bursa'da çalıntı minibüsle polis ekiplerinden kaçan ...

Sivas kangalı Bursa'da yetişiyor!

Sivas kangallarını Bursa'da yetiştirip yavrularını 7...

Sağanak yağış ve kar geliyor!

Hava sıcaklıklarının kuzey, iç ve batı kesimlerde me...

Bursa'da ıhlamurun kilosu 400 lira

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte ıhlamurlar satışa...

Çizgi romanlar zamana direniyor

Televizyon yaygınlaşmadan evvel gençlerin başlıca eğ...

Bursa'da bir markette irmikten bakın ne çıktı?

Bursa'nın İznik ilçesinde irmik unundan çıkan kurtla...

Boğaz ağrısına küçük önlemler

Küçük önlemler boğaz ağrısını önleyebilir

Bursa'nın yüzünü güldürecek 2 önemli haber!

Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, Bursa ile ilgili...

Bursa'da bu kış kömür yakmak yok

Doğalgaz hattının geçtiği 346 mahallede bulunan konu...

Akdeniz'de deprem

AFAD, saat 08.32'de Akdeniz'de Antalya'nın Kaş ilçes...

Bursa emniyetinin acı günü

Bursa Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan polis memuru...

Gram altın güne nasıl başladı?

Gram altın güne 533 liradan başladı; çeyrek 871 TL

Eczacılar Odası: SGK'nın ödeme listesinden ç...

"Devlet ödemesinde 5 lira olan ilaçlar, 15-20 TL'ye ...

Memurların saat başı fazla mesai ücretleri a...

Yeni yılda saat başı ücretler 2 lira 70 kuruşa yükse...

Oyuncu Berna Laçin: "Kiraz pahalı" dediğim i...

Oyuncu Berna Laçin, "Kiraz pahalı" dediği için ifade...