Muharrem İnce: "CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu olmalıdır!"

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, "bence CHP'nin adayı sayın Kılıçdaroğlu olmalıdır yakışanı odur. İYİ Parti'nin adayı da Meral hanım olmalıdır" diye konuştu.

Siyaset, 13 Ekim 2021 Çarşamba, 22:55
Muharrem İnce: "CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu olmalıdır!"

Muharrem İnce: "CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu olmalıdır!"

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, CNNTürk'te Ahmet Hakan moderatörlüğünde yayınlanan bir programda siyasi gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaparak, "bence CHP'nin adayı sayın Kılıçdaroğlu olmalıdır yakışanı odur. İYİ Parti'nin adayı da Meral hanım olmalıdır" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun 'siyasi cinayetler' açıklamasını sorunlu görmediğini aktaran İnce, "Ben ayaküstü bu konuların konuşulması taraftarı değilim. Ben cumhurbaşkanı adaylığımda başıma geldi. Bir ilde miting yaptım başka ile gittim. O ilin emniyet müdür yardımcısı geldi bana suikast yapılacağını söyledi ve mitingi iptal etmemi istedi. Bende o an rahmetli Ecevit'i düşündüm. 'Ben mitingimi yapacağımı dedim' ve 'güvenliğimi de siz alın' dedim" ifadesini kullandı.

İnce sözlerini şöyle sürdürdü:

Toplumu bunlar gerer. Doğru olmaz. Siyasetçi her bildiğini söyleyemez. Zamanı geldiğinde söyler. Bilim adamı ile siyasetçi arasındaki fark budur. Bilim insanı doğruyu bulduğu zaman açıklar siyasetçi ise zamanın gelmesini beklemelidir. İktidarda olanlar da bizim can ve mal güvenliğimizin de onlara emanet olduğunun bilincinde olmalıdır.

İnce, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili, "Cumhur İttifakı'nın yanında değiliz, ortak aday olmamalı. Ben matematik bilen birisi olarak söylüyorum, bu seçim çok aday ile alınabilir. Toplam muhalefet büyümeli, yeni partiler kurulsun" dedi.

Katılım düşerse Erdoğan'a yarar

"Erdoğan 50+1 alırsa hepimiz gidelim" diyen İnce, "İkinci tura kaldığı zaman Erdoğan'ın alacağı oyun yarısı gidecektir. Bir rüzgar yakalanacaktır. Katılım düşerse Erdoğan'a yarar. Çünkü Erdoğan, tüm seçmenini sandığa taşıyacak. Çatı adayı savunanların bir kısmının gizli Erdoğan destekçisi olduğuna inanıyorum" dedi.

'Eğer 19 yılın sonunda Erdoğan kazanıyorsa herke şapkasını önüne alıp düşünsün'

İnce, seçilmesi halinde rektör ataması yapmayacağını belirterek, "Seçilirsem rektör atamayacağım. Hangi aday en yüksek oyu alırsa o rektör olacak.Başkanlık sistemi düzeltilebilir. Mevcut sistemi geçiş dönemi için düzeltmek mümkün.Eğer 19 yılın sonunda Erdoğan kazanıyorsa o zaman herkes şapkasını önüne alıp düşünsün" görüşünü dile getirdi.

Bursa
Özlem Yağmur: "Ayrılma yolundaki Millet İttifakı'nda saflar netleşiyor. HDP CHP'ye, Ekrem İmamoğl...
İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu son zamanlarda çok net bir şekilde, "Mustafa Bozbey bizim ya...
Bursa
Başkan Aktaş ödülü Bakan Bilgin'den aldı
Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen 'Sürdürülebilir Ulaşım, Güvenli ve Sağlıklı Har...
Bursa
Bursalılar dikkat! Araç trafiğine kapatılacak
Bursa Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 27 Ekim 2021 Çarşamba günü Fatih Sultan Me...
Gündem
Beyaz Saray'dan Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin açıklama!
Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arası...
Sağlık
29 bin 643 yeni vaka!
Türkiye'de son 24 saatte 356 bin 636 Covid-19 testi yapıldı, 29 bin 643 kişinin testi pozitif çık...
Gündem
Tezkere Meclis'ten geçti!
Irak ve Suriye'ye asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi, CHP ve HDP'nin "hayır" oylarına karş...