SON DAKİKA
Hava Durumu

Burak Elmas: TFF'de değişime gidilmesi gerekiyor

Burak Elmas: "TFF'de bir değişime gidilmesi gerekiyor. Türk futbolunu yönetenler bize rağmen yönetiyor. Liyakatsiz isimlerin kulüplere rağmen görevde kaldığı bir sistem içindeyiz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2021 14:17

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, son haftalarda verilen Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu cezaları ve Merkez Hakem Kurulu'nun atamalarına yönelik Nef Stadyumu'nda basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına başlarken Galatasaray'a hitaben açıklama yaptığını belirten Elmas, "İçinden geçtiğimiz süreçte bir takım konularda sizlerin karşısına çıkmak zaruri oldu. Bu zaruret şu anda oturduğum, temsil ettiğim başkanlık koltuğunun gereği yapmak sebebiyledir. Bugün oturduğum koltuk, sadece bir koltuktan ibret değil. Ali Sami Yen ve arkadaşlarının yol çıkarken koyduğu vizyonun yolda karşılaştıkları zorluklara direnmenin ve bu direncin sonunda kulübümüzü bugün getirdikleri durum gereğince bütün idealleri savunmamız gereken bir koltuktur.

Bir grup arkadaşın belli idealler ve değerler çerçevesine sistem ne kadar karşılarında olursa olsun okulda futbol oynamaları yasaklanmasına rağmen, dışarıda futbol oynamak yasak olmasına rağmen, Türkiye'de sadece futbol değil, diğer branşlarda da iyi yapmak, Türkiye'yi temsil etmek, yurt dışında başarılar kazanma ideallerinde asla vazgeçmemiş olmalarıdır. Bağırmak, çağırmak masaya yumruğu vurmak çokça telaffuz edildi. Bunları etkisi çok kısa. Kısa vadeli rahatlatan açıklamalar. Seçime girerken hiçbir zaman kısa vadeli başarı veya kısa vadeli mutluluk sözü vermedik. Galatasaray'ın içinde bulunduğu zorlu durumdan sürdürülebilir, gurur duyacağı, sürdürülebilir başarılar vadiyle geldik. Bu yolun kolay olmadığın biliyorduk. Bizim amacımız popüler olarak değil. Her şeyden önce ben Galatasaraylıyım.

Yaptığım her hareketin sorumluluğunu ilk önce kendi Galatasaraylılık vicdanıma daha sonra üyelerimize ve tüm Galatasaraylılara veriyorum. Benim için en önemlisi kendi Galatasaraylılığım ve Galatasaray vicdanım. Orada Galatasaray'a yanlış yapmak asla yok. Oturduğumuz koltuğun zorlukları var. Dönem dönem baskılar kurulmaya çalışıyor. Dışarıya göstermemiz gereken tepkiler. Galatasaray'ın geleceğini korumak adına en doğru hareket ediyoruz. Bu baskılara da başta ben ve yönetim kurulu arkadaşlarımız boğun eğmeyeceğiz" diye konuştu.

"Türk futbolu dibi görmüş durum"

Türk futbolunun dibi görmüş durumda olduğunu vurgulayan Başkan Elmas, "TFF ile ilgili tüm açıklamaları yaptım. Bu açıklamaların arkasındayım. Federasyona gittiğimizde sadece kendimize değil tüm kulüpler adına konuşuyoruz. Bizler ilk önce futbol sisteminin içinde adil kararların alındığı, herkese eşit ve ödüllenmelerin yapıldığı, herkesin eşit şartlarda mücadele edebildiği bir sistem arzu ediyoruz. Bunun için tüm kulüplerle beraber çalışıyoruz. Kendimize değil, Türk futbolunda adalet istiyoruz. Bu federasyonun görevidir. Bu görevi yerine getirmesini bekliyoruz. Burada federasyonun Galatasaray'a verdiği cezalardan ziyade farklı kişi ve kuruluşlara verdiği ve vermediği cezalar önemlidir.

Galatasaray'a avantaj değil, bütün kararlarda adalet istiyoruz. Herkese eşit adalet istiyoruz. Hakem hatlarında Galatasaray maçında rakiplerimizin iyi yönetmediğimi düşündüğünü hakemlere verilen cezalar ve onlar için önemlerle Galatasaray'ın maçında bizim maçı iyi yönetmediğini düşündüğümüz hakemlere verilen cezaların ve önemlerin aynı olmasını istiyoruz. Hakemlere Galatasaray maçlarında rakibe hata yaparsanız cezası büyük olur, Galatasaray'a hata yaparsanız halleder, geçeriz olduğunu biliyoruz. Biz oradaki dengeleri biliyoruz. TFF'nin Kulüpler Birliği'nde yaptığımız toplantılarda memnun olan herhangi bir paydaş olmadığını biliyorum. Bütün başkanlarımız farklı konularda ciddi haksızlıklara maruz kaldıklarını söylüyor. Görünün o ki mevcut federasyon, bu görevi kulüplere rağmen devam ettirmekte ısrarcı" şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı sohbet toplantısında 'Yerden yerinden oynar' açıklamasına gelen eleştirilere cevap veren Burak Elmas, "Ondan sonra bana eleştiriler geldi. Niye açıklamıyorsunuz diye. Burası farklı bir kulüp. Burada 6 kişinin arasında konuşulanlar diğer kişilerin izni olmadan açıklanmaz. Ben o toplantıda olan biri başkan, ikisi başkan vekili olanlara bizle konuştuklarını harfiyen anlatma yetkisini veriyorum. Onlardan yetki almadığım için açıklamıyorum. Bundan sonra bağırarak, çağırarak kimseye mutluluk dağıtmayacağım. Kulübün haklarını savunacağım. Galatasaray farklı bir kulüp. Bizler kendi hatalarımızın sonuçlarını dışarıda aramayacağız" ifadelerini kullandı.


Oğuzhan Ort - Ozan Buğra Koşar

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar