Başkan Maçoğlu LodosHaber'e konuştu: Aşık olmayı bile kendimizden ötekileştirdik!

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi'nce düzenlenen "gazetecilik başarı ödül töreni"ne katılmak  ve kendisine "sosyal belediyecilik" alanında verilen ödülü almak üzere Bursa'ya gelen, Türkiye'nin ilk ve tek Komünist Belediye Başkanı olan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, LodosHaber'e verdiği özel röportajda çok samimi açıklamalar yaptı.

Röportaj, 05 Aralık 2015 Cumartesi, 14:50
Başkan Maçoğlu LodosHaber'e konuştu: Aşık olmayı bile kendimizden ötekileştirdik!

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi'nce düzenlenen "gazetecilik başarı ödül töreni"ne katılmak  ve kendisine "sosyal belediyecilik" alanında verilen ödülü almak üzere Bursa'ya gelen, Türkiye'nin ilk ve tek Komünist Belediye Başkanı olan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, LodosHaber'e verdiği özel röportajda çok samimi açıklamalar yaptı.


"biz devrimciler, özlemlerimizin olduğu, aşklarımızın, sevgilerimizin olduğu bir dünyayı yaratmak zorundayız. Aksi halde topluma vereceğimiz şey eksik kalır. Bir dönem, üretim üzerinde tartışma yürütürken, inançtan tutun da, aşık olmayı bile kendimizden ötekileştirdik. Yalnızca yoldaş olduk" dedi.

İşte Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'nun LodosHaber'e verdiği o çok özel röportaj:

*Bu ülkede, sosyalist bir belediye başkanı olmak nasıl bir duygu? Kendinizi ayrık otu gibi hissettiğiniz oluyor mu?

Öncelikle bu durum kendi içimizde bir zorlukla karşı karşıya. Mesela ben sizi tanımıyordum, tanıştık sorular çoğalmaya başladı. Belki zorluğu bu ama çok samimi ilişkilerle size ait olan ya da sizin onlara ait olduğunuz yoldaşlık bu coğrafyada çok daha fazlaymış. Aynı düşünce yapısındaki insanlar örgütsel bir çatı altında olmadığından birbirinden habersizdi.

Bizim beslendiğimiz ideoloji, 1970 döneminden geliyor. Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Yusuf Aslan... Dersim'in siyasi havası böyleydi.

* Başka türlü bir başkan olma ihtimaliniz yoktu yani?

Yoktu. Demokratik Haklar Federasyonu politikası içerisinde bir faaliyetçiyim. Biz ideolojik olarak kendimizi üstten gören bir kadro değiliz, tam tersi, halk için çalışan, işbirliği içinde olan bir yapıdayız. Evet... Sosyalist olmak bu coğrafyada zordu ama şunu sormak lazım. Neden böyle görülüyordu? 1970'lerde Türkiye'deki devrimci gençlik kendini silkeleyip yukarıya çıktığı bir dönemde toplumunda müthiş bir karşılık buldu. Marmara'da, Karadeniz'de bir çok yerde bir taban buldu ve halk, "bu çocuklar ne diyor?" Demeye başladı.

Ama burjuvazi, kapitalizm ya da emperyalizm, ne derseniz deyin, bunu engellemek istedi. Nasıl engelledi? "Bunlar komünist, solcu, ileri, devrimci, bunlar Allah tanımaz!" dediler. Halkı buradan kopardılar. Ve maalesef, ilericiler, devrimciler, aydınlar da bunu biraz destekledi. Dinin ve inancın toplum üzerindeki etsine hiç bakmadık. Bir insanın inancı neyse, bunun için dua ediyorsa, kendini öyle iyi hissediyorsa... Biz buna niye ve nasıl engel olalım ki?

* Ya da buna engel olunmayacağını niçin anlatmayalım?

Bir toplumun karşısında, "komünist, Kürt, Allah, din düşmanı, anne babasını tanımaz!" Tarzındaki faşizan iftiralara uğradığımızda, tepki vermediğimiz için, toplumun da inanç kültürünün üstünlüğünden kaynaklı dışarıda kaldık galiba. Bu noktada, sosyalist akıl, kapitalist akılın önüne geçmek için taktiksel bir çalışma yapmadı.

Size çok samimi bir şey söyleyeyim, bizi arayan, kendisini ülkücü, kendisini dindar görüp ama bu süreçte, "eğer sizin bu yaptığınız şey komünizmse ben de komünistim" diyenler çoğaldı.

[caption id="attachment_61584" align="alignleft" width="345"]baskan-macoglu-lodos Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu[/caption]

* Komünistlerin doğa dışı, tuhaf varlıklar olmadığını mı ortaya koydunuz?

Malum, komünizm en son ulaşılması gereken aşama... Biz sosyalist siyasetiz. Geçişi sağlayan, oraya doğru evrilmeyi tartışan bir siyasetiz. Kelimeye baktığınızda da, bunu iyi anlattığınızda, insana ulaşmak mümkün. Bir sürü kelimenin sonuna "izm" takarak, anlaşılmaz kılıyoruz sanki.

Komün, toplumsal bir alanda birlikte yaşayabilmektir. İzm koyduğunda, onun bilimsel, teorik tartışmasını yürütüyor olursunuz. Oysa, birlikte yaşayalım, birlikte iş yapalım, dayanışma kültürünü birlikte yükseltelim dediğinizde, sağcısı da, dindarı da "ya, bu iyi bir şey" diyor. Ama gel komünist olalım deyince, kötü bir şey olduğunu düşünüp, "bu ne!" falan deniyor. işte bu nedenle anlayacağımız dili kullanmalıyız.

* Önemli bir vurgu...

Özlemlerimizin olduğu, aşklarımızın, sevgilerimizin olduğu bir dünyayı yaratmak zorundayız. Aksi halde topluma vereceğimiz şeyler eksik kalır. Biz devrimciler bunu yaptık. Bir dönem üretim üzerinde tartışma yürütürken, inançtan tutun da, aşık olmayı bile kendimizden ötekileştirdik. yalnızca yoldaş olduk.

* Aşkı pas mı geçti devrimciler?

Evet, sadece teorik bir tartışmanın içerisinde çok eksik bıraktık, yaşamı daralttık. "Yersen!" dedik bir nevi.

* Yemedi tabi ki?

Evet... Biz öğrenmeye devam etmeliyiz. Çünkü biz halkın öğrencisiyiz ve daha yeni başlıyoruz.

"Bu fasulye topraktan çıktı. Niye butiğe götürüp koyuyorsunuz?" 

Belediyecilik deyince... Bu işin üç ayağı var. Biri sosyal belediyecilik, biri fiziki belediyecilik. Zaten diğer belediyeler bu fiziki belediyeciliği bizden çok daha iyi yapıyor. Baktığınızda, betonlaştırmadan tutun hepsini bizden daha iyi yapıyorlar. Bir de, bizim temel argumanımız olan üretim... Bizimki edebiyatla tarımı bir araya getirme çabası. Halkın ürettiğini, tefeci ve tüccar üzerinden mi yapacağız? Yoksa, "üreten biz, yöneten biz" sloganına uygun olarak, halkın ürettiğini, tarladan, tüketen vatandaşa kadar ulaşmasını mı sağlayacağız? Biz bunu yapıyoruz. Bakın, organik olarak butiklerde duran fasulye ucube olarak görülüyor. Organik dediğiniz şey butiğin en üst tarafında, size de hitap etmiyor, bana da hitap etmiyor, parası olana ediyor.

[caption id="attachment_61585" align="alignleft" width="325"]aykut-gungor-baskan-macoglu Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şube Başkanı Aykut Güngör - Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu[/caption]

* Aynen öyle, hitap etmiyor.

20 küsur lira fasulye! Kardeşim, bu fasulye topraktan çıktı. Niye butiğe götürüp koyuyorsunuz? Bu pazara gelsin, oradan insanların kapısına gelsin. Bu çabadan belediyeye bir tek kuruş kalmıyor. Kalmaz da. Marketlere asla satmıyoruz bu sebeple.

* Yurt dışı talebi de çokmuş?..

Çok var ama katiyyen göndermiyoruz. Onun dışında ticari amaçla kimseyle bir alışveriş içine girmedik, girmeyeceğiz de... Biz diyoruz ki, bu toprakları elimizden alıp üretimsizliğe götüremeyeceksiniz. Bu bir siyasettir ve bu siyasetle karşınızda duracağız.

* Başınız biraz da sıkıntıya girdi hazine arazisinde ekim yaptığınız için?

Girsin. Korkumuz yok. O coğrafyada yaşayanların korkusu yok böyle şeylerden. Şuradaki toprağın boş bir şekilde durup, hiç bir üretimin içinde olmamasının kime faydası olabilir?

"Mustafa Başkan'ı çok samimi ve doğal buldum"

[caption id="attachment_61583" align="alignnone" width="740"]baskan-macoglu-bozbey-ic Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey -Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Fotoğraf: DHA[/caption]

* Bursa'da, CHP'li Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'le bir araya geldiniz...

Evet. Ziyaret ettik. Önemsiyoruz yapılanları. Bu kadar betonlaşma içerisinde yapılan sosyal belediyecilik çabası önemlidir. Üç Fidan Anıtı önemlidir. Sanatsal, kültürel çalışmalar yapmak güzeldir. Sayın Başkan'ı açık gönüllü gördüm. Çok sadeydi. Etrafında çok az kişi vardı. Birçok belediyeye gittim. Sizi bir ordu karşılıyor. Ne olduğunu anlamıyorsunuz. Mustafa Başkan bürokrasiyi ve o tavırları aşmış.

* "Tanrı Başkan" havası yoktu yani Mustafa Bozbey'de?

Yoktu, çok doğal ve sadeydi.

* Siz de hep böyle misiniz? Diyelim ki, bu gün, burada olduğunuz gibi. Kazak üzerine hırka?..

Evet, en güzel elbisem bu. Güzel giyime karşı değilim. Ama 25 yıl devlet memurluğu yaptığım için bıktım. Ama bazen yakışıyor. Hoşuma gidiyor giydiğim zaman. Bazen siyap takım elbise, beyaz gömlekgiyip, bir de kırmızı kravat taktığım zaman çok hoşuma gidiyor. Hanıma hava atıyorum, "böyle karizma gördün mü?"Diye...

Dünya
Houston'da sokaklarda görüldükten sonra aranan kaplan bulundu
ABD'nin Houston kentinde bir süre önce sokakta serbest bir şekilde gezerken görülen ve aranan Ben...
Bursa
Bursa'da sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım uzatıldı
Bursa Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinin kahramanı olan sağlık çalışanlarının toplu ulaşımd...
Bursa
Acemler'in yükü hafifliyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Acemler Kavşağı'nın yüklerini azaltmak için projelendirdiği K5 Şe...
Magazin
Şevval Sam: Mesafe olmazsa Harbiye'de rekor kırarım
"Uzun zamandır üzerine çalıştığımız Karadeniz albümünün çalışmaları devam ediyor.
Gündem
Çavuşoğlu'dan Filistin mesajı
Çavuşoğlu'dan Filistin açıklaması: Ümmet bizden liderlik bekliyor, Türkiye gereken her adımı atma...
Spor
Fenerbahçe'nin şampiyonluk hasreti 7 yıla çıktı
Sarı-lacivertliler ayrıca birçok galibiyet serisine de bu sezon son verirken, iç sahada mağlubiye...
Dudak uçuklatan yarış! Tam 1,5 milyon lira...
Koronavirüse karşı akciğerinizi güçlendirin
Yaptığı işi duyan korkup kaçıyor
Pandemi döneminde duruş bozuklukları arttı

En Çok Okunan Haberler

Saldırılarda hayatını kaybeden Filistinli sa...

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ...

İçişleri Bakanlığı'ndan "kademeli normalleşm...

İçişleri Bakanlığı'ndan "kademeli normalleşme" genel...

Bursa'da taraftarlar birbirine girdi

Bursa'da Beşiktaş'ın şampiyonluğunu kutlamak için so...

Bursa için dolu ve sel uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıkl...

Bursa'da sürücü ile polis arasında ilginç di...

Kısıtlamada boş yolda duvara çarpan sürücü ile polis...

"Hiç kimse istemiyor Kılıçdaroğlu'nun aday o...

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet H...

Bursa'nın en büyük kentsel dönüşümü!

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Bursa'da baş...

Bursalılar dikkat!

Bursa'da bugün sıcaklık en yüksek 22 derece. Öğleden...

CHP milletvekilleri, 15 Temmuz Şehitler Köpr...

CHP'li milletvekilleri Ali Mahir Başarır, Sera ...

İsrail ordusu: Hamas'ın Gazze liderinin evi ...

İsrail ordusu, Hamas'ın Gazze lideri Yehiyeh Sinwar'...

Boupendza, sezonu gol kralı olarak tamamladı

Süper Lig'in 2020-2021 sezonun gol kralı Atakaş Hata...

Siyasette gündem yeni anayasa

Cumhur İttifakı kanadında AK Parti bir taraftan MHP'...

Bursalı yaren leylek anne oldu

Yaren leylek yavrularıyla böyle görüntülendi

Çorum'da deprem

Çorum'da gece yarısı meydana gelen 4.0 büyüklüğündek...

Bursa'da rahvan yarış atlarına çip takıldı!

Orhaneli'de rahvan at yarışlarına katılan ve katılac...