Hava Durumu

Kırmız et fiyatlarına gelen artışlar cep yakmaya başladı: Et fiyatları daha da artar mı?

Son birkaç ay içerisinde kırmız et fiyatlarına gelen artışlar cep yakmaya başladı. Kırmızı etteki pahalılık sonrası tavuk etine yönelen vatandaşlar bir şokla daha karşılaştı. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, fiyat artışlarını açıkladı

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 09:51
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 09:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Kırmız et fiyatlarına gelen artışlar cep yakmaya başladı: Et fiyatları daha da artar mı?

İstanbul'da kasaplarda kırmızı et fiyatları 15 gün içerisinde 2 kez zamlandı. Kırmızı ette yaşanan artışlar vatandaşın cebini yakıyor. Peki fiyatlarda bir spekülasyon mu var, artışın nedeni ne?

'REKABET KURUMU'NA İHBARDA BULUNDUM'

Milliyet'in haberine göre; Konuyla ilgili merak edilenleri Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaolu, anlattı. Ağaoğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul'da kasaplarda 15 günde iki kez zam yapıldı. 15 Şubat itibarıyla Rekabet Kurumu'na ihbarda bulundum. 140 TL'ye ithal edip 160 TL'ye mal olan eti yüksek faturalarla gösterip piyasaya karkas eti 350-400 TL'ye satıyorlar.

'ETİ PAHALIYA MAL ETMİŞ GİBİ GÖSTERİYORLAR'

İthalatı yapan özel sektör firmalarına dikkat. Onlar ucuza ürettikleri eti pahalıya mal etmiş gibi göstererek hem para aklıyor hem de fahiş fiyatla et satılmasına yol açıyorlar.

KAAN'ı ABD'nin hiçbir ülkeye satmadığı F-22 ile karşılaştırdılar: Türkler bunu nasıl yaptı?Haberi Görüntüle

'ET İTHALATINI DEVLET YAPMALI'

Böyle durumlarda Rekabet Kurumu'nun tespitleri de dikkate alınarak et ithalatının sadece devlet tarafından yapılmasında yarar vardır. Bilindiği üzere önümüzde Ramazan ayı var. Et ve süt ürünleri gibi temel gıda maddelerin fiyatlarında ciddi artışlar görüyoruz.

15 GÜNDE DİKKAT ÇEKEN ARTIŞ: 'KİLOSU 350 TL'DEN 480 TL'YE ÇIKTI

Şu anda Afyon'da karkas fiyatının kilosu 400 TL. Bundan 15 gün önce kıymanın kilosu 350 TL arasındaydı şu anda 480 TL seviyesindedir. Kuşbaşı 380 TL seviyesindeydi 490 TL oldu. Bu fiyatlar İstanbul Avrupa ve Anadolu yakası için geçerlidir.

'KIRMIZI ETİN YANI SIRA TAVUK ETİNDE DE ARTIŞ VAR'

Tavuk eti fiyatlarında da artış var. 15 gün önce tavuk göğsü 100 TL seviyesindeydi. 150 liradan satılmaya başladı. Bütün tavuğun fiyatı 50 liradan 80 liraya çıktı.

'İFŞA EDİLMELİ, İŞLETMELER KAPATILMALIDIR'

Rekabet Kurumu 11 büyük et firmasının piyasayı manipüle ettiklerini ön incelemede tespit etti. Buna paralel olarak mutlaka Cumhuriyet savcılıklarının da TCK 237 ve TCK 240 maddelerinde yer alan piyasanın fiyatları manipüle etme ve stokçuluk suçundan ötürü soruşturma başlatması gerekmektedir. Ayrıca soruşturma sonucunda şayet ihlal tespit edilirse bunlar ifşa edilmeli ikinci kez tekrarı söz konusu olduğunda işletmelerine devlet tarafından el konulmalı ya da kapatılmalıdır.

'HAPİSLE CEZALANDIRILMALILAR'

Halkın temel gıdaları ile fiyat oynayanlar bunu tekrarladığı taktirde hapisle cezalandırılmalıdırlar. Yapılacak yasal düzenlemede bu tür topluma yönelik ekonomik suç işleyenlerin alacakları cezaların ertelenmesi veya paraya çevrilmesi imkanı ortadan kaldırılmalıdır.

ET FİYATLARI DAHA DA ARTAR MI?

Devlet artmasını önleyecektir. Ticaret BakanlığıTarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın katkısı ile bu fiyat artışları önlenmelidir.

FAHİŞ ARTIŞA KARŞI VATANDAŞ NE YAPMALI?

Vatandaş kasap ile tartışmasın, kasabın arkasındaki güçleri bulup ortaya çıkarmak devletin ilgili kurumları tarafından yapılıyor. Spekülatif fiyat oluşturanlarla ilgili de devlet en ağır cezaları yasal düzenlemelerle getirsin. İfşa, kapatma, el koyma, hapis cezaları getirilmelidir.

Artan fiyatlar karşısında vatandaşın yapabileceği tek şey tenceresine koyduğu kıymanın miktarını azaltmaktır. Çünkü vatandaşın elinden başka bir şey gelmez. Stokçuya vatandaş ne yapabilir?"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.