Hava Durumu

Erdoğan: Yurt dışına kaçan alçakların peşini asla bırakmayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "26. Dönem Adli Yargı ve 16. Dönem İdari Yargı Kura Töreni"nde konuştu. Erdoğan, "Yurt dışına kaçan alçakların peşini asla bırakmayacağız" ifadesinde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 16:02
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 16:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Erdoğan: Yurt dışına kaçan alçakların peşini asla bırakmayacağız

Cumhurbaşkanı ErdoğanBeştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "26. Dönem Adli Yargı ve 16. Dönem İdari Yargı Kura Töreni"nde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

Değerli hakim ve savcılarımız, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne hoş geldiniz. İran'dan üzücü haber aldık. Sayın Reisi ve beraberindekilerin helikopter kazasında vefa ettiklerini öğrendik. Reisi'ye ve diğer yetkililere Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Şahsım ve milletim adına İran halkına baş sağlığı diliyorum. Tüm imkanlarımızla arama kurtarma çalışmalarına katkı vermeye hazır olduğumuzu belirttik. Akıncı ve helikopterimizi bölgeye sevk ettik. Kurtarma ekiplerimiz de bölgeye intikal etti. 

YAKIN DİYALOG İÇİNDE OLMUŞTUK

Merhum Reisi'yi Ocak ayında misafir etmiştik. Sayın Reisi ile çok yakın diyalog içinde olduk. Bölge barışı için verdiği samimi çabalara bizzat şahitlik ettik. Şahsım, milletim adına İran halkına başsağlığı diliyorum. Kendilerini şükran ve minnetle yad ediyorum. Türkiye olarak her zaman olduğu gibi dost ve kardeş İran halkının yanında olacağız. Bir kez daha en derin taziyelerimi iletiyorum.

1041 ADAYIMIZA BAŞARILAR DİLİYORUM

Bugün farklı dönem adli ve idari yargı adaylarımızın bir kısmının kurasını çekeceğiz. 1041 adayımıza şimdiden başarılar diliyorum. Bu genç kardeşlerimizin gittikleri yerlerde inşallah adalet sancağını yücelteceklerine inanıyorum.

VESAYET ARAÇLARINI TEK TEK ORTADAN KALDIRDIK

İktidara geldiğimizde 9 bin 349 olan hakim savcı sayısını 2 buçuk kattan fazla artırarak mahkemelerimin yükünü azalttık. Adalet teşkilatımızın personel sayısı 61 bin iken bugün bu rakam 204 bini buldu. Merdiven altı sistemden bugünkü fiziki koşullara ulaştık. Mahkeme kararlarındaki hataları en aza indirmek için istinaf mahkemelerini kurduk. Adalet kurumlarının modern ve fonksiyonel olmasına hassasiyet gösterdik. Hukuk sistemine sirayet etmiş vesayet araçlarını tek tek ortadan kaldırdık.

ENSELERİNDE OLACAĞIZ

Tarihi reformlara imza attık. Güven veren adalet hedefiyle bu alandaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Mağdur ve masum ile zalim ve mücrimi olması gereken yerlere koymanın adı adalettir. Adalet millet olarak huzurumuzun güvencesidir. Hak yerini buldu anlayışı ne kadar güçlenirse toplum da kendini o derece güvende hisseder. Milli iradeyi güçlendirme mücadelemizde ülkemizdeki darbe geleneğiyle de hesaplaştık. 12 ve 28 Şubat'ta darbe yapanlar bağımsız Türk mahkemeleri tarafından cezasız kalmadı. Son FETÖ'cü hain de yargıya hesap verene kadar enselerinde olacağız.

DEVLETİ HEDEF ALAN İSYAN GİRİŞİMİ

Burada bir gerçeğin altını çizmek istiyorum. 6-8 Ekim hadisesi de asla bir protesto gösterisi değildir. 37 insanımızın şehit edildiği bir terör kalkışmasıdır. Bölücü örgüt unsurları devletimizi hedef alan isyan girişiminde bulundu. 37 insanımız şehir eşkiyaları tarafından katledildi. Sokaklar, dükkanlar, okullar ateşe verilmiştir. 6-8 Ekim olaylarını kışkırtanlar bellidir. Hukuk elbette bunlardan hesap sormak zorunda. Siyasi dava denilmesi hukuka ve demoktasiye hakarettir. Karar adaletin tecellisine olan inancı göstermiştir. Ortalığı kan gölüne çevirerek siyaset yapılamayacağını artık herkesin anlaması gerekiyor.

"YURT DIŞINA KAÇAN ALÇAKLARIN DA PEŞİNİ ASLA BIRAKMAYACAĞIZ"

253 insanımızı şehit edenler gün yüzü göremeyecekler. Yurt dışına kaçan alçakların da peşini asla bırakmayacağız. Son FETÖ'cü hain de yargıya hesap verene kadar enselerinde olacağız. Demokrasimize uzanan elleri kırmaktan çekinmedik, yine çekinmeyeceğiz. Milletin muazzez iradesine kimsenin gölge düşürmesine müsaade etmeyeceğiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.