Hava Durumu

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden o iddialara yalanlama!

Bazı haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında yer alan "Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda gölge sınıfı oluşturup yılda bir kez bile okula gelmeyen yabancı uyruklu öğrencilere karne verecek" iddiası ülke gündemine bomba gibi düşmüştü. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ise bu iddiaların doğru olmadığını söyleyerek doğru bilgileri paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2024 11:27
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 11:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden o iddialara yalanlama!

İletişim Başkanlığı'na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, asılsız iddiaların ve yanlış bilgilerin önüne geçmek için düzenli olarak paylaşımlarını sürdürüyor. Bazı haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında bulunan "Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda gölge sınıfı oluşturup yılda bir kez bile okula gelmeyen yabancı uyruklu öğrencilere karne verecek" iddiası ise ülke gündemine girerek olay olmuştu. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

DEZENFORMASYONLA MÜCADELE MERKEZİ'NİN OLAYLA AÇIKLAMASI İSE ŞÖYLE;

Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medyada paylaşılan, "Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda gölge sınıfı oluşturup yılda bir kez bile okula gelmeyen yabancı uyruklu öğrencilere karne verecek." iddiası doğru değildir. 2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk döneminde İstanbul'daki çeşitli okullardan nakil olarak 12 yabancı uyruklu öğrenci gelmiştir. Nakil geldikten sonra sürekli devamsızlık yapan öğrenciler için bugüne kadar hiçbir not girişi yapılmamıştır. Söz konusu öğrencilere karne düzenlemesi yapılması da söz konusu değildir. İlgili öğrenciler, E-Okul sisteminde kayıtlı oldukları için sistem üzerinde sınıf tekrarı yazan boş karneler görünebilmektedir. İlk dönem not almamış ve bugüne kadar herhangi bir not verilmemiş öğrencilerin 12. sınıf puanları oluşmayacağı için sınıf geçmeleri mümkün değildir. Sınıf geçemeyen öğrenciye diploma düzenlenmesi de söz konusu değildir. Kamuoyunu manipüle etmeye yönelik asılsız iddialara itibar etmeyiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.