SON DAKİKA
Hava Durumu

Bu projeyle terör eylemleri önceden tespit edilebilecek!

“Davranışsal Otopsi” projesiyle terör eylemcilerinin yüzleri görünmese dahi kameralar tarafından tespit edilerek etkisiz hale getirilmesi hedefleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.01.2023 12:57
Haber Güncellenme Tarihi: 21.01.2023 12:57
Bu projeyle terör eylemleri önceden tespit edilebilecek!

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde (SCÜ) geliştirilen, ‘Davranışsal Otopsi’ projesiyle kameralarda şüphelilerin yüzleri görünmese dahi; sergiledikleri anormal davranışlar, yürüyüşleri ve beden dili onları ele verebilecek. 


  SCÜ İletişim Fakültesi Yeni Medya ve İletişim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sefer Darıcı, geliştirdiği ‘Davranışsal Otopsi’ projesi ile terör eylemlerinin önüne geçmeyi amaçlıyor. İki aşamadan oluşan projede ilk aşamada, güvenlik güçlerine terör eylemcilerinin; beden dili, yüz ifadeleri, konuşmaları ve bulundukları çevrede yaptıkları hareketleri analiz edebilmeleri için eğitim verilecek. Projenin ikinci aşamasında ise kişilerin ve nesnelerin bulundukları ortamda sergiledikleri anormal davranışları, yürüyüş ve beden dili hareketleri bilgi işlemciye kaydedilecek. İşlenen veriler şehirlerde bulunan şehir güvenlik kameralarına aktarılacak. Böylelikle herhangi bir terör eylemcisi kalabalık bir ortamda dahi olsa davranış ve beden dili analiz edilerek, terörist faaliyete geçmeden önce tespit erilebilecek. 
 
  Teröristler eylemden önce tespit edilecek 
  Doç. Dr. Darıcı, çalışmayla şüphelileri eylemlerinden önce tespit etmeyi amaçladıklarını belirterek, "Davranışsal Otopsi suç veya suça ilişkin olayların önceden tespit edilebilmesine yönelik geliştirmiş olduğumuz bir yöntem. Bu anlamda hem hızlı hem de kapsamlı otopsiyi içeren iki alt başlığa ayrılıyor. İlk kısımda özellikle güvenlik kuvvetlerinin terör veya teröre ilişkin olayları önceden tespit edebilmelerini ve bu konuda ki deneyimlerini işin içine katarak önlem almalarına yönelik geliştirilmiş bir yöntem.

Kişilerin beden dili, yüz ifadeleri, konuşmaları ve bulundukları çevrede yaptıkları hareketlerinin analizlerini bireysel olarak herhangi bir teknik yardım almadan yapabilmelerini sağlayan ve hızlı karar alma süreçlerinde oldukça etkili bir yöntem. Davranışsal Otopsi'nin diğer bir ayağı ise kapsamlı otopside özellikle makine ve yapay zeka teknolojilerinden yararlanmak. Terör eylemlerine ilişkin herhangi bir şüpheye dayanan durumu önceden tespit edilmesine yönelik bir proje" dedi. 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.