Hava Durumu

Bakanlık izni olmadan açıklama yapan TSK personeline hapis cezası!

TBMM sunulan kanun teklifinde emekli TSK personeline izinsiz askeri bilgi paylaşımı ve askeri konularda yapacakları açıklamalar bakanlık iznine tabi tutulacak. Askeri Ceza Kanunu'na eklenecek madde ile bu düzenlemeye aykırı hareket edenlere üç yıla kadar hapis cezası verilecek.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 13:38
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 13:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Bakanlık izni olmadan açıklama yapan TSK personeline hapis cezası!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunuldu. Yeni teklif ile TSK'dan ayrılan veya emekli olan askerlerin basın ve yayın mecralarında yapacakları açıklamalar bakanlık iznine tabi tutulacak. Bu izne uymayan kişilere hapis cezası verilecek.

BAKANLIK İZİNİ OLMADAN AÇIKLAMA YAPANLARA HAPİS CEZASI

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kadro ve kuruluşunda kamu görevlisiyken bu sıfatı sona eren kişilerin, bakanlıktan izin almadan makam ve görevlerine ilişkin unvanlarını kullanarak beyanat vermeleri, yazı yazmaları veya açıklamada bulunmaları halinde altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilecek.

MATERYALLERİN YAYINLANMASI YASAKLANACAK

Teklife göre, askeri kimlik, görev veya faaliyetlerle ilgili bilgi, belge, konum bilgisi veya bunları içeren resim, yazı, fotoğraf, ses kaydı, video gibi görsel ve işitsel materyallerin, MSB tarafından yetki verilmediği sürece kitle iletişim araçları vasıtasıyla yayınlanması yasaklanacak.

GEREKLİ DURUMLARDA ÖNLEME ARAMASI YAPILABİLECEK

Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ile general ve amiraller hakkında yürütülen işlemlerde, soruşturma izni vermeye ve soruşturma yapmaya yetkili merciler belirlenirken, ilgililerin son rütbeleri ve görevleri esas alınacak. Türkiye gazetesinin haberine göre, Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda yapılacak değişiklikle gerekli durumlarda önleme araması yapılabilecek.

25 HİZMET YILINI TAMAMLAYAN EMEKLİ OLABİLECEK

1999 yılı sonrası sigortası başlayan ve 1 Şubat 2018 sonrası Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararı ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen personele, yaş şartı aranmaksızın kadın ve erkek 25 hizmet yılını tamamlaması halinde emekli aylığı bağlanacak.

Seferberlik ve Savaş Zamanında Disiplin Cezaları Yargı Denetimi Dışında Tutulacak
Seferberlik ve savaş zamanında yüksek disiplin kurulları tarafından verilen TSK'den ayırma cezası hariç diğer disiplin cezaları yargı denetimi dışında tutulacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.