Hava Durumu

Mehmet Şimşek Merkez Bankası için kimi önerecek?

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifa etmesinin ardından Merkez Bankası’nın yeni başkanının başkan yardımcısı Cevdet Akçay olacağı iddia ediliyor. Akçay’ı isteyenin ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek olduğu biliniyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 23:11
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 23:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Mehmet Şimşek Merkez Bankası için kimi önerecek?

28 Mayıs seçimlerinin ardından Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olmasının ardından, ABD’den gelen Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası’nın başkanı olmuştu. Erkan’ın göreve gelmesinin ardından Para Politikası Kurulu ardı ardına faiz artışlarına gitmişti. Ancak son dönemde ailesi ile ilgili iddiaların odağında olan Erkan, bu akşam yaptığı açıklama ile görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Erkan’ın istifasının ardından Ankara kulislerinde Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay’ın yeni başkan olması bekleniyor. Erkan ile ilgili iddiaların gündeme gelmesinin ardından ismi konuşulmaya başlanan Cevdet Akçay’ın bu gece Resmi Gazete’de Merkez Bankası başkanı olarak açıklanabileceği belirtiliyor. Ankara kulislerine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimler öncesi piyasalardaki beklentileri karşılamak üzere bu tercihte bulunabileceği iddia ediliyor.

Akçay ihtimalinin öne çıkmasının nedenlerinden biri olarak da Şimşek’in Erkan’ın istifası sonrası yaptığı açıklamada yeni başkanın kendisinin önereceği isim olacağını vurgulaması olarak gösteriliyor.

CEVDET AKÇAY KİMDİR?

1961 yılında Trabzon’da doğan Osman Cevdet Akçay, 1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu. The City University of New York, The Graduate School and University Center’da Ekonomi alanında 1990 yılında M.Phil ve 1992 yılında doktora derecesini aldı.

Çalışma hayatına 1985 yılında The City University of New York, The Graduate School and University Center’da doktora asistanı olarak başlayan Akçay, 1986-1990 yılları arasında Hunter College ve Baruch College’da öğretim görevlisi, 1990-1991 yıllarında Manhattan College, New York’da misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. 1992 yılında yardımcı doçent olarak Boğaziçi Üniversitesinde göreve başlayan ve Doçentliğini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünde alan Akçay 2001 yılında Koç Üniversitesine tam zamanlı öğretim üyesi olarak geçti.

2009 yılına kadar öğretim üyeliği ve önce Koçbank daha sonra Yapı ve Kredi Bankası başekonomistliği görevini beraber götüren Akçay, 2009-2018 yılları arası ayrılana kadar banka başekonomisti olarak görev yaptı. Temmuz-Ekim 2018’de T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda, 2018-2023 yılları arasında ise Fiba Group, Holding ve Banka’da danışmanlık görevinde bulundu.

Akçay, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.