Hava Durumu

Kredi kartı faizleri artırılmıştı!

TCMB ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan duyuruya göre, kredi kartı faizlerinde artış gerçekleşti. BDDK'nın verilerine göre bireysel kredi kartı harcamalarında büyük artışlar yaşandı. Taksitli harcamalar yüzde 105,4 artarken, taksitsiz harcamalar yüzde 171,9 arttı. Bu artış, toplam kredi kartı harcamalarının büyüme hızının yavaşlamasına neden oldu.

Haber Giriş Tarihi: 08.04.2024 10:07
Haber Güncellenme Tarihi: 08.04.2024 10:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Kredi kartı faizleri artırılmıştı!

Bu adım, hızla büyüyen kredi kartı kullanımını kontrol altına alarak enflasyonu dizginlemeyi hedefliyor. Mart ayının sonlarına doğru, kredi kartı harcamalarında yıllık büyüme oranı yüzde 100'ün altına geriledi.

TCMB'nin aldığı karara göre, kredi kartı alışveriş ve gecikme faiz oranlarında değişiklik yapıldı. Buna göre, kredi kartı aylık azami akdi faiz oranı aylık referans orana 114 baz puan eklenerek belirlenecek. 6 Nisan'dan itibaren geçerli olan bu kararla birlikte, kredi kartı alışveriş faizi yüzde 3,66'dan yüzde 4,25'e, gecikme faiz oranı ise yüzde 3,96'dan yüzde 4,55'e yükseltildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, bireysel kredi kartı harcamalarında büyük artışlar yaşandı. Taksitli harcamalar yüzde 105,4 artarken, taksitsiz harcamalar yüzde 171,9 arttı. Bu artış, toplam kredi kartı harcamalarının büyüme hızının yavaşlamasına neden oldu. Özellikle Mart ayında, kredi kartı harcamalarında ivme kaybı görüldü.

İhtiyaç kredisi faizlerindeki yükselişe paralel olarak,a kredi krtı faizleri de arttı. Ancak, ihtiyaç kredisi faizleri hala kredi kartı faizlerinin önünde seyrediyor. Mart ayı boyunca ihtiyaç kredi faizleri sert bir şekilde yükseldi. Şubat sonunda yüzde 60,71 olan ihtiyaç kredi faizi, Mart sonunda yüzde 86,15'e yükseldi. Bu durum, ihtiyaç kredi faizlerinin kısa sürede önemli ölçüde arttığını gösteriyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.