Hava Durumu

İhtiyaç kredisi faizleri yıllık yüzde 61'i aştı

İhtiyaç kredisinde 70 bin lira üst sınırının devam ettiği ifade edilirken, kredi faiz oranları ise yıllık yüzde 61'in üzerine yükselmiş durumda.

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2023 13:51
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2023 13:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
İhtiyaç kredisi faizleri yıllık yüzde 61'i aştı

Ekonomi Gazetesi'nin haberine göre: Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki Merkez Bankası yönetiminin aldığı kararlar sonucunda kredi ve mevduat faizlerinde hareketlenme bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) en kapsamlı sadeleşme adımı geçen hafta yapıldı. Nakdi kredilerde yüzde 30 menkul kıymet tesisi ve fatura karşılığı kredi uygulamasına son verildi, ticari kredide faiz üst sınırı, döviz dönüşümlü KKM hesaplarının yenilenmesine yönelik hedefl er kaldırıldı, gerçek kişilerde TL mevduat payı artış hedefi de yüzde 2,5'ten yüzde 3,5'e çıkarıldı.

 Tüm bu hamleler geçen haftalarda yüzde 40'ın altına gerileyen TL mevduat faizlerini olumlu etkilemesi kredi ve azalan olası talep nedeniyle tahvil faizlerinin de artması bekleniyor.

KREDİYE ERİŞİM RAHATLAYACAK

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 35'e çekmesiyle yıllık bileşik referans faiz oranı yüzde 45,15'e yükseldi ve ticari kredi faizi üst sınırı da yüzde 81,27'ye gelmişti. Artık ticari kredi faiz oranlarında bu üst sınır kaldırıldı. 70 bin lira üstü tüketici kredileri için ise faiz üst sınırı uygulaması devam ediyor. Sektör uzmanları kredi büyümelerine ilişkin sınırlamaların devam ettiğine dikkat çekerken bankalara kredi büyümesi için alan açılmadığına, yalnızca kullandırılabilen ve büyüme sınırını aşmayacak krediler için süreç sadeleşmesi ve tahvil alım yükümlülüğünden kurtulunduğuna işaret etti. Uzmanlar, kullandırılabilecek krediler konusunda da krediye erişimin önünün açıldığını söyledi.

İHTİYAÇ KREDİSİNDE FAİZLER ARTTI

Merkez Bankası verilerine göre 20 Ekim ile biten hafta itibariyle ihtiyaç kredi faizleri yüzde 61,33'e yükselirken ticari konut faizlerinde ise gerileme yaşandı. Verilere göre 13 Ekim haftasında yüzde 49,7 seviyesinde olan ticari kredi faizi 20 Ekim haftasında yüzde 48,02'ye indi. Taşıt kredi faizinde yükseliş devam ediyor. 13 Ekim'de yüzde 41,52 olan taşıt kredi faizi 20 Ekim haftasında yüzde 47,2'ye çıktı. Konut kredi faizi ise yüzde 41,46 seviyesinde hafif bir yükseliş kaydetti. TL mevduat faiz oranlarında ise düşüş var. 13 Ekim haftasında en çok tercih edilen 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizi yüzde 44,62 iken 20 Ekim haftasında yüzde 43,74'e indi. Toplam TL mevduat faiz oranı ise 13 Ekim haftasındani yüzde 37,9 seviyesinden yüzde 37,45'e geriledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.