Hava Durumu

BM Kadın Birimi: Gazze'de 9 bin kadın öldürüldü

İsrail'in Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'de başlattığı saldırılar 5'inci ayına yaklaşırken Gazzeli kadınlar da savaşın yıkıcı etkilerini yaşıyor. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından yayımlanan son verilerde, Gazze'de 9 bin kadının katledildiği belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2024 12:49
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2024 12:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
BM Kadın Birimi: Gazze'de 9 bin kadın öldürüldü

Birleşiş Milletler Kadın Birimi Gazze'deki kadınlara ilişkin yayınladığı verilerde Ekim ayının başından bu yana Gazze'de 9 bin kadının öldürüldüğü belirtildi. Enkaz altında çok sayıda kadın olduğu bu nedenle hayatını kaybeden kadınların sayısının daha yüksek olabileceği öne sürüldü.

Her gün Gazze'de ortalama 37 annenin İsrail güçleri tarafından öldürüldüğü rapor edilen verilere göre, anneler ve yetişkin kadınları aileleri için yemek pişirmesine rağmen herkesten daha az ve en son yemek yiyor.

Gazze'deki her 5 kadından 4'ü aile bireylerinden en az birinin öğün atlamak zorunda kaldığını ifade ederken öğün atlamak zorunda kalanların yüzde 95'inin çocuklarını beslemek için en az bir öğünü atlayan anneler olduğunu bildirdi.

Gazze'nin 2.3 milyonluk nüfusunun tamamı haftalardır akut düzeyde gıda güvensizliği ile mücadele edeceği bildirilen verilerde, her 10 kadından 9'unun gıdaya erişimin erkeklere göre daha zor olduğu kaydedildi.

Öte yandan, Gazze'de ankete katılan 12 kadın örgütünden 10'unun kısmen faaliyette olduğu ve yalnızca temel acil müdahale hizmetleri sağladıkları bildirildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.