Hava Durumu

Avrupa Merkez Bankası faiz indirimine yaklaşıyor

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, faizi düşürmek için enflasyonun yüzde 2'ye inmesini beklemeyeceklerini söyledi. Lagarde, ABD Merkez Bankası'na bağlı olmadıklarını da vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2024 09:50
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2024 09:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Avrupa Merkez Bankası faiz indirimine yaklaşıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB Yönetim Konseyinin bugünkü toplantısında 3 temel politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda sabit tutmasının ardından Frankfurt'ta düzenlenen basın toplantısında konuştu.

"Yönetim Konseyi, ECB'nin 3 temel faiz oranını değiştirmemeye karar verdi." ifadesini kullanan Lagarde, enflasyonun son dönemde gıda ve mal fiyatlarının gerilemesiyle düşüşünü sürdürdüğünü anlattı.

Lagarde, "Geçmişte faiz oranlarında yaptığımız artışlar talep üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Bu da enflasyonun aşağı çekilmesine yardımcı oluyor." dedi. İçeride fiyat baskılarının güçlü olduğunu ve hizmet fiyatlarının enflasyonunu yüksek tutmayı sürdürdüğünü anımsatan Lagarde, "Enflasyonun yüzde 2'lik orta vadeli hedefimize zamanında dönmesini sağlamakta kararlıyız." diye konuştu. Lagarde, ECB faiz oranlarının devam eden enflasyonla mücadele sürecine önemli katkı sağlayacak seviyelerde olduğunu anlattı.

"Enflasyon görünümüne ilişkin güncellenecek değerlendirmemiz, enflasyonun ana dinamikleri ve para politikası aktarımının gücü, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefe yakınlaştığı konusunda güvenimizi daha da artırırsa, para politikası kısıtlamalarının mevcut düzeyinin düşürülmesi uygun olacaktır." diyen Lagarde, kısıtlamanın uygun seviyesini ve süresini belirlemek için veriye dayalı yaklaşım izlemeye devam edeceklerini ve önceden belirli bir oran taahhüt etmeyeceklerini ifade etti.

Lagarde, enflasyonun genel seviyesinde bir gerileme olduğunu ancak, hizmet fiyatlarındaki enflasyonunun mart ayında yüzde 4 ile yüksek seviyesini koruduğunu hatırlattı.

"ENFLASYON GELECEK YIL HEDEFE DÜŞECEK"

"Enflasyonun önümüzdeki aylarda mevcut seviyelerde dalgalanması ve gelecek yıl hedefimize düşmesi bekleniyor." diyen Lagarde, ekonomik büyümeye ilişkin risklerin de aşağı yönlü olduğunu dile getirdi. Lagarde, para politikası etkilerinin beklenenden güçlü olması durumunda büyümenin daha düşük olabileceğine dikkati çekti. Nisan ayında bazı bilgiler ve veriler elde ettiklerini ve toplantıda bunları ele aldıklarını anlatan Lagarde, haziran ayında ise çok daha fazla veri ve bilgi geleceğini, bu doğrultuda yeni bir projeksiyonla karar alacaklarını anlattı. Lagarde, haziran ayında bütün verilerin enflasyonun kalıcı bir şekilde hedefe döneceği beklentisini teyit edip etmediğine bakacaklarını, güvenlerinin artması halinde uygun kararı vereceklerini ifade etti.

Bugünkü toplantıda birkaç üyenin faiz kararı konusunda şimdiden güvende hissettiğini söyleyen Lagarde, haziran ayında ise daha fazla veri gelmesiyle üyelerin büyük çoğunluğunun bu konuda fikir birliğine varabileceğini söyledi. Lagarde, Avro Bölgesinde hizmet enflasyonun son 5 aydır yüzde 4 gibi yüksek seviyelerde seyrettiğini hatırlatarak, "Gerekli kararları almak için her şeyin yüzde 2'ye dönmesini beklemeyeceğiz." diye konuştu

Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'lik hedefe dönmesini istediklerini ifade eden Lagarde, ancak enflasyon içindeki bazı unsurların bu seviyeden daha yüksek olmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.