Hava Durumu

Tabela yasağı zaten varmış!

Büyükşehir Belediyesi’nin 2024-2029 dönemi ilk meclis toplantısında Başkan Mustafa Bozbey tarafından mecliste oylatılarak kabul edilen Bursa’da Türkçe tabela kullanılmasına yönelik daha önce de karar olduğu ortaya çıktı. MHP önceki dönem MHP Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Sözcüsü İhsan Bilgili, Türkçe tabela ve Türkçe’nin doğru kullanılmasıyla ilgili verdikleri önergenin 16 Mart 2017 tarihinde oy birliği ile geçtiğini hatırlattı.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2024 13:39
Haber Güncellenme Tarihi: 15.04.2024 16:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Tabela yasağı zaten varmış!

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 2024-2029 döneminin ilk toplantısında seçim sürecinde söz verdiği su faturalarında yüzde 25 indirim yapılmasıyla ilgili vaadini meclis gündemine getirerek karara bağlanmasını sağladı. Bozbey’in ilk Büyükşehir Meclisi’nde gündeme getirdiği ikinci konu ise işyeri tabelalarında Türkçe zorunluluğu oldu. Bozbey’in önergesi oy birliği ile kabul edildi ve kamuoyunda Türkçe dışındaki tabelaların Türkçe olarak değiştirileceği açıklandı.

Ancak alınan kararın bir ilk olmadığı ortaya çıktı. Önceki dönem Bursa Büyükşehir Belediyesi MHP Grup Sözcüsü İhsan Bilgili, Büyükşehir Meclisi’nin aldığı kararın ardından bir bilgilendirme metni yayımladı. Bilgili, “Tabelaların Türkçe olması, Türkçenin doğru kullanımı ve tabelalardaki bozuk Türkçe ve yabancı dil kullanımının düzenlenmesi konusunda 19.11.2015 tarihinde verdiğim önerge üzerine Bursa Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarının konuyu uzun uzun görüşmeleri sonucunda 16 Mart 2017 günü Büyükşehir meclisinde oy birliğiyle karar alındı. Bir süredir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde MHP Grubu olarak dile getirip önlem alınmasını istediğimiz hususta Önergemiz üzerine; Büyükşehir Belediyesi’nin “İlan ve Reklam Yönetmeliği”ne bir madde eklenmesi suretiyle (46. madde) “Kullanılan ilan ve reklamların, Türkçe dil bilgisi ve yazım kurallarına uygun olma şartı” Yani; Yabancı isimli markalar dışında tabelalarda artık yabancı dil kullanılması yasağı getirilmiş oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız sn. Mustafa Bozbey’in önerisiyle dün yapılan Büyükşehir Meclisinde bu yönde bir karar daha alındığını öğrendim. Mevzuat boşluğu olmadığını düşünüyorum. İzah ettiğim üzere geçmişte de Türkçe tabelalar konusunda meclis kararımız var. Burada önemli olan uygulamadır. Zabıta gücüyle konuyu takip etmek gerekiyor. Belediye başkanlarımızdan bunu bekliyoruz. Ayrıca bu konuyu bir milli bilinç haline getirmemiz gerekiyor. Dikkat edilirse benim önergemde Türkçenin doğru kullanılması isteği de vardır. Yani ‘simiti’ ‘simit’s’, ‘başka’yı ‘bascha’ vb. şekilde bozarak kullanımlara da müsaade etmememiz gerekiyor. Hatırlatmak istedim. Selam ve saygılarımı sunarım.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ŞehirMedya

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.