Hava Durumu

Bursa'da yoğun bakım krizi!

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala kentte yaşanan yoğun bakım yatağı yetersizliğine dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 16:56
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 16:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Bursa'da yoğun bakım krizi!

Bursa'da kapatılan devlet hastanelerine ilişkin 06 Temmuz 2023 tarihinde 7/1455 sıra sayılı yazılı soru önergesi veren CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala'ya cevap 14 Aralık 2023 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın makamına yaptığı ziyarette gelmişti. Hastanelerin durumu hakkında sorularını hatırlatan Pala'ya Bakan Koca, "Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi taşınmayacak, hizmet sunumuna hizmetin kapsamı genişletilerek devam edilecek" yanıtını vermişti.

Prof. Pala bu yanıtı hastaneyi ziyaret ederek, sağlık çalışanlarıyla ve yöneticilerle paylaşmıştı.

"TAŞINACAK"

06 Temmuz 2023 tarihli soru önergesine 12 Ocak 2024 tarihinde yazılı olarak yanıt alan Bursa Milletvekili Pala, verilen yanıt karşısında; "Yüz yüze görüşmemizde hastane taşınmayacak diye açıklama yapılıyor tam bir ay sonra yazılı olarak Çekirge Devlet Hastanesi ile Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesinin taşınarak birleştirileceği, taşınan hastane binalarının sunulacak hizmetlerin niteliklerinde değişiklik olsa da sağlık hizmeti sunumunda kullanılmaya devam edeceği açıklanıyor. Bakan'ın bu hastanelerin son durumu hakkında yazılı ve sözel açıklamaları birbiriyle örtüşmüyor!" dedi.

Pala, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya konu hakkındaki 1 Şubat 2024 tarihinde verdiği son soru önergesinde: "Sizinle 14.12.2023 tarihinde makamınızda yaptığımız görüşmede, Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesinin taşınmayacağını, hizmet sunumuna hizmetin kapsamı genişletilerek devam edeceğini açıklamıştınız. Buna karşın soru önergesine verilen yanıtta hastanenin taşınacağı açıklanmıştır. Muradiye Devlet Hastanesinin kapatılmasının ardından o bölgede kalan tek devlet hastanesinin de kapatılması, hastaların sağlık hizmetlerine erişememesine yol açacaktır. Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi ile ilgili son kararınız nedir?" sorularını yöneltti.

Pala ayrıca aynı soru önergesinde, Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesinin açılması sırasında taşınacağı açıklanan Çekirge Devlet Hastanesinin binasının ve arazisinin taşınma sonrasında hangi amaçla kullanılacağını ve binada nasıl bir sağlık hizmeti sunulacağını da sordu.

YOĞUN BAKIM YATAĞI KRİZİ

Hastane yatağı ve yoğun bakım yatağı ihtiyacı olan hastaların zor durumda kaldığını söyleyen Pala, Sağlık Bakanlığının söz konusu hastaneyi ivedi olarak hizmete açması çağrısında bulundu.

Pala ayrıca, Bursa'da hasta yatağı ve yoğun bakım yatağı ihtiyacının karşılanması için Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesinin kapatılmaması, hizmet sunumuna devam etmesi gerektiği konusundaki görüşünü de tekrarladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.