Hava Durumu

Bursa'da oluklu kertenkele görüldü

Bursa'nın Osmangazi ilçesi Gökdere Metro İstasyonu Durağı'nda oluklu kertenkele görüldü. O anlar vatandaş kamerası ile saniye saniye kaydedildi.

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2024 16:30
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 16:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.lodoshaber.com
Bursa'da oluklu kertenkele görüldü

Bursa'nın Osmangazi ilçesi Gökdere Metro İstasyonu Durağı'nda oluklu kertenkele görüldü.

Kertenkelenin yılan zannedilmesi çevredeki vatandaşlarda panik yarattı.

OLUKLU KERTENKELE NEDİR?

Oluklu kertenkeleler (Pseudopus apodus) her ne kadar görünüş olarak yılanlara benzeseler de isimlerinden de anlayacağınız üzere yılan değil, kertenkele olarak sınıflandırılırlar. Kertenkele olarak sınıflandırılmalarının asıl nedenleri kulak deliklerinin olması ve göz kapaklarına sahip olmalarıdır. 

Oluklu kertenkelelerin gövdelerinin yarısını kuyrukları oluşturur. Sürüngen ve kuşların bağırsak çıkışı olarak adlandırılan kloaktan sonra asıl gövdeleri yerini uzun kuyruğa bırakır. Tehlike anında tıpkı diğer kertenkeleler gibi kuyruklarını bıraktıkları bilinmektedir. Kaybedilen kuyruk eskisi gibi rejenere edilebilir. Fakat unutulmamalıdır ki kuyruk çoğu kertenkele için besin ve yağ deposu olarak kullanılır. Kaybedilmeleri halinde ödenen bedel büyüktür. Hatta bazı örneklerde ölümcül olabilmektedir. Yine de bırakılan kuyruk adaptasyonu evrimsel ekonominin sıkı hesabından kurtulabilmiş, kertenkeleler arasında yayılabilmiştir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.