Zoom'u ücretsiz kullananlara kötü haber!

Koronavirüs salgını nedeniyle kullanımı hızla artan Zoom'dan şaşırtan bir karar geldi. Zoom bundan böyle milyonlarca insana ücretsiz hizmet vermeyecek.

Teknoloji, 25 Mayıs 2020 Pazartesi, 11:52
Zoom'u ücretsiz kullananlara kötü haber!

Pandemi süresince adını sıkça duyduğumuz ve kullanıcı kitlesini günbegün genişleten Zoom, ücretsiz olarak kullanılabilen bir uygulama. İster bilgisayar, ister telefon veya tablet üzerinden görüntülü görüşme yapmanıza izin veren uygulamayı indirdikten sonra ücretsiz hesap oluşturmanız yeterli.

Ancak Çin'den gelen son haber, Zoom'un ücretsiz kullanımının kaldırıldığını gösteriyor. Şimdilik sadece Çin sınırlarında uygulanan yeni karara göre Zoom'u bireysel kullanıcılar kullanamayacak; yani ücretsiz hesap açamayacak veya var olan hesaplarını kullanamayacak. Zoom'un sadece kurumsal şirketlerde çalışanlar tarafından kullanılabilecek.


Zoom, bilgisayar ve telefon başında pek çok kullanıcının iletişimini kolayca sağlamasına olanak tanıyor. Ücretsiz kullanılan uygulamanın bir de karanlık yüzü bulunuyor.

Güvenlik açığı nedeniyle görüşmelerin ve ses kayıtlarının başkalarınca ele geçirilebildiği ortaya çıkınca New York'ta 1 milyonu aşkın öğrencinin kullanacağı Zoom'a yasak gelirken, dünyadan da benzer yasak kararları bir bir gelmeye başladı.

Şimdi ise Zoom bir dava ile gündemde. Zoom şirketinin hissedarlarından birisi olan Michael Drieu dolandırıcılık suçlaması ile şirkete dava açtı. Dava dosyasında uygulamanın uçtan uca şifreleme eksikliğinin, izinsiz veri paylaşımının ve belirli açıkların hissedarlar ile paylaşılmaması, üzerine bir de dolandırıcılık olaylarına alet olması suçlamaları yapılmış.

Milyonlarca bilgisayara ve telefona yüklenen Zoom uygulaması gerçekten de güvenilir mi? Peki herkes neden bu uygulamayı indiriyor? Siz onu kullanırken arka planda neler oluyor? Uygulama nasıl kullanılıyor? İşte dünyayı kasıp vuran uygulamanın perde arkası...

Uygulamanın günlük aktif kullanıcı sayısı, 2020 yılı yaşından Mart ortasında kadar %67 arttı. Şirketin piyasa değeri de 42 milyar dolara yükseldi. Son haftalarda da uygulama, Google App store'dan 50 milyondan fazla defa indirildi.

Zoom ne zaman, nasıl kuruldu

Şirket, dokuz yıl önce Çin kökenli Amerikan iş insanı 50 yaşındaki Eric Yuan tarafından kuruldu. Yuan, şirketi kurmadan önce Amerikan teknoloji devi Cisco Systems'in mühendislik biriminin başkan yardımcılığı görevindeydi. Zoom'da düzenlenen toplantılara 2015 yılında katılan kişi sayısı 40 milyondu. Şirket 2019 yılında halka arz edildi ve piyasa değeri 16 milyar dolara yükseldi. Covid-19 salgınıyla bu rakamlar da katlandı.

Bloomberg'in milyarderleri listelediği Billionaire Index'ine göre Eric Yuan'ın kişisel serveti 28 Mart itibariyle 7.86 milyar dolardı. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre 4.29 milyar dolar, yani %121 artış demek.

Artık popüler kültürün bir parçası olan ve sosyal medyada 'meme'leri yapılan bu uygulama, Apple'ın FaceTime'ı veya Skype'ı kadar tanınan bir marka olmamasına rağmen, basit ve kullanışlı olmasıyla komplike teknolojiyle arası iyi olmayanları da çekti.

Yalnızca bir klikle toplantılara girilebiliyor, yüklemek veya toplantılara katılabilmek için herhangi birinin direktiflerine gerek kalmıyor. Zoom'un ücretsiz uygulaması 100 kişiye ve 40 dakikaya kadar toplantıların yapılmasını sağlıyor. Ücretli sürümünde ise bu rakamlar genişliyor. Bağlantı nadiren kesiliyor veya zayıflıyor. Skype'ta ise bu tip sıkıntılar daha sık yaşanıyor.

İngiliz hükümeti kullanıyor 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dahil İngiliz hükümetin üst düzey bir çok yetkilisi bu uygulamayı kullanıyor. Boris Johnson'un bir Kabine toplantısını Zoom üzerinden yönettiğini gösteren bir fotoğraf da sosyal medyada paylaşılmıştı.

Veri ihlali, veri gizliliği açısından ne kadar güvenli? 

İngiltere Savunma Bakanlığı'nın uygulamayı askıya aldığı haberleri gelmişti ama BBC'ye konuyla ilgili açıklama yapan Savunma Bakanlığı uygulamanın hiçbir zaman üst düzey güvenlik toplantılarından kullanılmadığını, hükümetler arası görüşmelerin aracı olarak kullanılmaya devam edileceğini söyledi.

Daha sonra yapılan bir açıklamada ise "Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'nin, Zoom'un belirli bir sınıflandırma altındaki görüşmeler için kullanılmamasına dair bir yönetmeliği olmadığı" belirtildi.

Uygulamayla ilgili veri ihlallerine dair kaygılar, Apple iOS sürümünün kullanıcıların cihaz bilgilerini Facebook'a iletmesiyle de gündeme gelmişti. Facebook'ta profili olmayan kullanıcıların dahi cihazlarına ait bilgiler Facebook'a gönderilmişti.

Zoom, bazı özellikleri için Facebook'un yazılım geliştirme kitini kullandı. Şirket, sorundan haberdar olmadıklarını söyledi ve özür diledi. Şirketin sahibi Yuan da kullanıcılardan özür diledi ve uygulama 27 Mart'ta bir çözümle geldi: Uygulamayı güncelleyerek herhangi bir veri transferini engelleyebilirsiniz.

Toplantılara davet edilmeyen kullanıcıların 'Zoom bombalamaları' olarak bilinen müdahaleleri de yaşandı. Davetsiz misafirler toplantılara, görüşmelere girip şiddet ve porno içerikli görüntüler paylaştı. Şirketin blog sayfasında artık görüşmelerin nasıl kilitlenebileceğine, bazı kişilerin video görüntülerinin nasıl kapatılabileceğine dair bilgiler yer alıyor.

Zoom: Güvenlik meselesini ciddiye alıyoruz 

Zoom, güvenlik kaygıları ile ilgili BBC'ye yazılı açıklamasında şunları söyledi:

"Zoom kullanıcı güvenliğini son derece ciddiye alıyor."

"En büyük mali hizmetler şirketlerinden, önde gelen telekomünikasyon sunucularına, hükümet dairelerinden üniversitelere, sağlık hizmetlerinden telefonla tedavi yöntemlerine kadar dünya genelinde 2000 kurum, kullanıcı, ağ ve veri merkezilerimizde güvenlik değerlendirmesi yapıp Zoom'u tercih etti."

"İngiltere Savunma Bakanlığı ve Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'yle yakın temas halindeyiz ve ihtiyaçları olan belgeleri sağlamaya odaklanıyoruz." Zoom, İngiltere Siber Güvenlik Merkezi ve İngiltere Güvenlik Bakanlığı bu belgelerin ne olduğuyla ilgili ise bir açıklama yapmadı.

Siber danışman Graham Cluley de "Zoom'un güvenlik açısından inişli çıkışlı bir geçmişi var. Kullanıcıların gizliliği, güvenliği konusunu yeterince ciddiye alıp almadıklarına dair soru işaretleri var" dedi.

BBC'ye konuşan Cluley, Zoom ile ilgili şunları söyledi:

"Şimdilik birçok kişi Zoom'u ilk defa kullanıyor ve görüşmelerinde istenmeyen kişileri nasıl engelleyeceklerine dair güvenlik ayarlarından haberdar olmayabilirler."

"Muhtemelen online olabilmek için kullanım hükümleri ve koşulları metinlerini de okumadan 'Evet'e basarak geçiştiriyorlar. Zoom ve diğer video uygulamaları şimdi çok değerli bir hizmet sunuyor ama insanlar online olmak için acele etmek yerine tercihleri konusunda çok dikkatli olmalı."

Surrey Üniversitesi bilgisayar bilimcisi Prof. Alan Woodward ise İngiliz hükümetinin daha dikkatli olması gerektiği uyarısını yapıyor: "İngiltere hükümeti brifinglerinin yapıldığı kamu yayınlarını kimin dinlediğinin önemi yok."

"Ama, yalnızca katılımcıların dinlemesi için düzenlenen, benim de katıldığım hükümet brifinglerinde Microsoft Teams platformu kullanılıyor."

"Zoom'un herhangi bir sorun yarattığına dair bir kanıt yok ama bu olağandışı zamanlarda yalnızca denenmiş test edilmiş sistemleri kullanmak anlamlı olur. Ayrıca ne kullanırsanız kullanın, kesinlikle son sürümünü kullanmalısınız."

Gizlilik ihlali kaygıları neler? 

Zoom, hizmetlerini incelemek ve kullanışlı araçlar sunabilmek için çok geniş çaplı veriler topluyor.

Siber dünyada kullanıcıları korumak için kampanya yürüten ABD merkezli Electronic Frontier Foundation adlı sivil toplum kuruluşu Zoom ile ilgili kişisel veri güvenliği kaygılarını şöyle sıralıyor:

*Zoom toplantısını başlatan kişi, katılımcıların aktivitelerini izleyebiliyor, Zoom pencereleri nerede aktif nerede değil görebiliyor

*Uygulama ayrıca, yöneticilere kullanıcıların aktiviteleriyle ilgili ayrıntılı performans değerlendirmesi yapabiliyor, toplantı süreleri ve sayısı temelinde sıralama görebiliyor

*Bir kullanıcı Zoom aracılıyla herhangi bir konuşmayı kaydediyorsa, yöneticiler bu içeriğe erişebilir

*Bir toplantı devam ederken veya bittiğinde yöneticiler her bir katılımcının işletim sistemi, IP adresi ve konum verisi, chat bilgisini görebiliyor

Zoom hakkında CNBC'de yayımlanan 26 Mart 2019 tarihli bir haberde de, şirketin Çin'de çok geniş bir mühendis ekibi bulunduğu yazılmıştı.

Şirketin Mart 2019 tarihli halka arz prospektüsündeki ifadelere dayandırılan haberde, Zoom'un Çin'deki araştırma geliştirme merkezlerinde 500'den fazla çalışanı olduğu ve bu rakamın da tüm çalışan sayısının %30'una denk geldiği belirtildi.

Zoom'un yazdığı belgede şu ifadeler vardı: "Ürün geliştirme ekibimiz büyük oranda, personel maliyetinin daha düşük olduğu Çin'de konuşlu."

Güvenlik kaygılarına rağmen, Zoom uygulaması giderek yaygınlaşıyor ve bireylerin de kullanım koşulları, gizlilik şartları metinlerini hemen onaylamadan önce ayrıntılı okumaları tavsiye ediliyor.

Bursa
Yıldırım Belediyesi sokak hayvanlarına kucak açıyor
Yıldırım Belediyesi, sokak hayvanlarına şefkat elini uzatarak sevimli dostların barınması ve teda...
Gündem
Süs havuzuna giren çocuk hayatını kaybetti
Kahramanmaraş'ta serinlemek için girdiği süs havuzunda boğulan çocuk hayatını kaybetti.
Bursa
Başkan Yılmaz, Otosansit esnafını dinledi
Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Kom...
Bursa
Bursa'daki damada şaka geleneğine tulumlu korona önlemi
Bursa'nın İznik ilçesinde bir düğünde korona virüsü dolayısıyla damat ve arkadaşları sağlık perso...
Bursa
Bursa'da seyir halindeki otomobil alev alev yandı
Bursa Ankara karayolu Ümitalan Mevkinde meydana gelen olayda seyir halinde olan otomobil ale...
Yaşam
O ilde görüldü! Dev etçil çekirge...
Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde göl kenarında görülen dev çekirgeyi görüntüleyen çiftçi şaşkınlığın...
Uzayda yeni yaşam izleri!
O ilde görüldü! Dev etçil çekirge...
Koronavirüs hücrelere böyle saldırıyor
Elon Musk'tan koronavirüs ile mücadelede yeni adım

En Çok Okunan Haberler

Şeyma'yı öldüren babasından 'Müstehcen site'...

Ankara'nın Çubuk ilçesinde kızı Şeyma Yıldız'ı öldür...

TBMM'de gerginlik! İsmet İnönü'yü 'Führer'e ...

TBMM Adalet Komisyonunda Avukatlık Kanunu ile ilgili...

Bursa'da 14 bin kişiye maske cezası! Ödemeye...

Koronavirüs rakamlarında en büyük artışın yaşandığı ...

Bursa'da anne ve 2 çocuğu ölü bulunmuştu! Ac...

 Bursa'da 2 çocuk ve annenin kanlar içerisindek...

Bursa'da korkunç olay! Anne ile 2 çocuğu yat...

Bursa'da silah sesleri üzerine eve giren baba, yatağ...

Bursa'da koronayı hiçe sayıp ölümüne halay ç...

Sağlık Bakanlığı'nın korona virüs rakamlarının en ço...

Bursa'da levyeli 'Yol verme' kavgası!

Bursa'da araç sürücüleri arasında yol verme meselesi...

Bursa'da can pazarı! Cumhuriyet Savcısı ve a...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde bir otomobil kontrolde...

Bursa'daki 2000 yıllık tarihi kapı ayağa kal...

Anadolu'nun 4 büyük medeniyetine ev sahipliği yapmış...

Bursa'da belediye otobüsü alev alev!

 Bursa'da 94 nolu Terminal- Siteler arası çalış...

Memura ve emekliye zam ne kadar oldu? İşte y...

Emekli ve memurun ikinci yarıdaki zam ...

Bursa'da sunta fabrikasında yangın

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bulunan bir sunta fabrika...

Bursa'da akılalmaz kaza! 2. kattan düşen çoc...

Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Mahmudiye Mahallesi ...

Acun Ilıcalı dede oldu! Banu Ilıcalı ilk beb...

Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı'nın kızı Banu Ilıcalı...

Bursa'da tiyatro Açık Hava'ya taşınıyor

Bursa kültür sanat hayatının iki dev kurumu, AV...