Yunan gazetesinin hedefinde yine Türkiye var!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı, geçen cuma günkü manşetinde ağır bir küfür kullanan Yunan 'Dimokratia' gazetesi, hakaretlerini dün de sürdürdü. Yunanistan cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ise ilk yurtdışı gezisini yaptığı Kıbrıs Rum Kesimi'nde her konuşmasına 'Türkiye işgalci' diye başladı, 'Garantörlüğü sona ermeli' dedi.

Dünya, 23 Eylül 2020 Çarşamba, 09:27
Yunan gazetesinin hedefinde yine Türkiye var!

"Erdoğan Dimokratia'ya suç duyurusunda bulunuyor. Onur duyarız" başlığı ile yayınlanan Yunan 'Dimokratia' gazetesi, birinci sayfasında o küfürlü manşetinin küpürüne geniş yer verdi.

Başyazıda ise, "Biz vatana hizmet ettik. Ulusun düşmanına karşı narin olamayız" denildi. Erdoğan'ın suç duyurusunda bulunmasına, birkaç istisna hariç Yunan medyasının ve biri hariç siyasi partilerin duyarsız kalmalarına tepki gösteren Dimokratia, "Haber, sabah saatlerinde gündemin ilk sırasında iken daha sonra birden bire sitelerden kayboldu. Bu durum, haberin Başbakanlıktan verilen talimat üzerine sitelerden kaldırılmış olabileceği şüphesi yaratıyor" diye yazdı.

İktidar partisi Yeni Demokrasi'nin Avrupa milletvekili eski yazar Yorgo Kirtsos ise, 'Parapolitika' radyosuna verdiği demecinde, "Dimokratia gazetesi, partiyi ve hükümeti sürekli sabote etmeye çalışıyor" dedi.

Yunan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ise ilk resmi yurtdışı ziyaretini yaptığı Kıbrıs Rum Kesimi'nde Türkiye'ye karşı açıklamalarda bulundu. Sakalerapulu, her konuşmasına 'Türkiye işgalci' diye başladı.

Doğu Akdeniz'de krizin tırmandığı bir dönemde Türkiye'nin Kaş ilçesinin karşısındaki Meis Adası'na giderek gündem olan Sakelaropulu, bu kez geleneklere uygun olarak ilk yurt dışı ziyaretini Kıbrıs Rum Kesimi'ne gerçekleştirdi. Rum lider Nikos Anastasiadis başta olmak üzere siyasi parti liderleriyle görüştü, Rum meclisine seslendi. Konuşmalarını yazılı metinden okuyan Yunanistan Cumhurbaşkanı, her temasında, "İşgalci Türkiye'ye karşı mücadele ediyoruz, Türkiye Doğu Akdeniz'i işgal ediyor" dedi.

Güney Kıbrıs Rum lideri Nikos Anastasiadis'in onuruna verdiği akşam yemeğinde de Sakelaropulu, "Doğu Akdeniz'de Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs'ın (Rum yönetimi) egemenlik alanlarını işgal ediyor. Kıbrıs sorununu da çözmek istiyoruz. Türkiye'nin çağ dışı garantörlüğünün olmayacağı ve Türk işgal askerlerinin adadan tamamen çekileceği bir anlaşma olmazsa olmazımızdır" dedi. Nikos Anastasiadis'in yanı sıra yemeğe katılan Rum siyasilerden bol bol alkış aldı.

Sakelaropulu, Ortodoks Rum Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos'u ziyaretinde de aynı dili kullandı. Başpiskopos'a, "Kıbrıs'ın Yunanlaşması (Helenizm) mücadelesinde siz çok önemlisiniz. Türkiye'nin bölgedeki kazanımlarını kalıcı kılmasına asla izin vermeyeceğiz" diye konuştu. Sakelaropulu, Ortodoks Rum Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos'u ziyaretinde de aynı dili kullandı. Başpiskopos'a, "Kıbrıs'ın Yunanlaşması (Helenizm) mücadelesinde siz çok önemlisiniz. Türkiye'nin bölgedeki kazanımlarını kalıcı kılmasına asla izin vermeyeceğiz" diye konuştu. Türkiye karşıtı konuşmalarla ünlenen Hrisostomos, söyleyecek yeni bir şey bulamadı.

Yunan Cumhurbaşkanı mezarlık ziyaretleri de yaptı ve İngiliz sömürge döneminde İngiliz ve Türklere saldıran, yakalandıktan sonra da idam edilen EOKA militanlarının anıt mezarlarını ziyaret etti. Sakellaropulu, iki günlük temaslarını Rum yönetiminde üslenen Yunan Alayı'na giderek tamamladı.

RUM LİDER BM'DE AYNI DİLİ KULLANDI

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, BM Genel Kurulu'nun 75'inci açılış törenlerine video mesajla katıldı ve Yunan Cumhurbaşkanı gibi Türkiye'yi suçladı. Anastasiadis mesajında, "Kıbrıs, 1974 yasa dışı Türk işgalinin sonuçlarına maruz kalmaya devam ediyor, şimdi ise kara sularımızda yeni bir Türk işgali ile karşı karşıyayız. Türkler, BM Güvenlik Konseyi'nin aksi kararlarını rağmen kapalı Maraş şehrini açmakla tehdit ediyor" dedi.

Bursa
Meteorolojiden Bursa'ya sağanak yağış uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı son dakika uyarısı ile Bursa ve çevrelerinde gök gü...
Siyaset
Cemal Enginyurt koronavirüsse yakalandı
MHP'den ihraç edilen Ordu Bağımsız Milletvekili Cemal Enginyurt, corona virüsü testi sonucunun po...
Gündem
Hatay'da ikinci yangın! Annenin "Çocuklarımı çıkarın" feryadı
Hatay'ın İskenderun ilçesinde çıkan orman yangını yerleşim yerlerine de sıçradı. Yangına müdahale...
Ekonomi
Emekli maaşını taşıyana 2550 TL'ye kadar ödeme! İşte banka banka promosyon ücretleri
Bankalar, emeklileri kendilerine çekmek için kıyasıya bir promosyon yarışı veriyor. Maaşını 3 yıl...
Magazin
Sıla ve şef Hazer Amani boşanıyor mu? Evlilikte kriz büyüdü!
Geçtiğimiz yıl evlenen şarkıcı Sıla ve şef Hazer Amani'nin boşanacakları iddia edildi. Sıla'nın g...
Spor
Michael Schumacher'den kötü haber! 'Maalesef iyi değil...'
Formula 1'in efsane pilotu Michael Schumacher, 2013 yılında Alp Dağları'nda geçirdiği kayak kazas...
Oyuna ayrılan bütçe yüzde 21 arttı
Instagram DM ile Facebook Messenger birleşti!
İşsizlik en çok gençleri vurdu
Yeni Captain America ortaya çıktı

En Çok Okunan Haberler