Trafikte terör estiren doğum günü magandalarına ceza yağdı

İstanbul Beşiktaş ve Fatih'te doğum günü kutlama bahanesiyle otomobillerle konvoy yaparak yollarda "drift" ve "slalom" yapan, abartı egzoz kullanan, patinaj çeken, caddede meşaleler yakarak havai fişek fırlatıp terör estiren magandalardan 3'ü sivil trafik polisi tarafından yakalandı. Ehliyetlerine el konulan, araçları men edilen ve 2 yıla kadar hapisle yargılanacak olan magandalara toplamda 19 bin 174 lira idari para cezası kesildi.

Gündem, 14 Kasım 2019 Perşembe, 09:43
Trafikte terör estiren doğum günü magandalarına ceza yağdı

Beşiktaş'ta bir grup genç, arkadaşlarının doğum gününü kutlamak için otomobillerle trafiğe çıkmış, konvoy halinde gittikleri esnada "slalom" yapmıştı. Trafiğin altını üstüne getiren magandalar, kavşakta da "drift" diye tabir edilen yanlama hareketi yaparak hem kendi hem de sürücülerin canını tehlikeye atmıştı.

Fatih Kızılelma Caddesi üzerinde ise başka bir grup, işlek olan caddede meşaleler yaktıktan sonra araçlar geçtiği esnada havai fişek fırlatarak trafikte terör estirmişlerdi. Magandalar o anları kaydedip bir de sosyal medyada yayınlamıştı.

Tek tek gözaltına alındılar

Görüntülerin medyaya yansımasının ardından harekete geçen Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı Sivil Trafik Ekipler Amirliği görevlileri çalışma başlattı. Görüntüleri inceleyen polis, 34 CCF 178 plakalı araç sürücüsü M.K, 06 FH 2976 plakalı araç sürücüsü M.B, ve 34 GAF 57 plakalı motor sürücüsü M.M.İ.'yi tespit etti. Adresleri de belirlenen şahıslar sivil trafik polisi tarafından kıskıvrak yakalanarak gözaltına alındı.

19 bin lira para cezası kesildi

Şubeye götürülen sürücülerden M.K'ya, "herhangi bir zorunluluk olmaksızın karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi(drift) veya kendi etrafında döndürülmesi" maddesinden 5 bin 10 lira para cezası kesti.
Sürücü M.B.'ye de "herhangi bir zorunluluk olmaksızın karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi (drift) veya kendi etrafında döndürülmesi" maddesinden 5 bin 10 lira, "mahkeme ve cumhuriyet savcılıklarınca yada trafik görevlilerince geçici yada tedbiren sürücü belgesi geri alındığı halde araç kullanmak" maddesinden de 2 bin 18 lira olmak üzere toplamda 7 bin 28 lira idari para cezası uyguladı. Ayrıca M.B.'nin olayda kullandığı 06 FH 2976 plakalı araç, "drift" yapması ve sürücünün de aynı zamanda ruhsat sahibi olması nedeniyle 60 gün süre ile trafikten men edildi.

Ehliyetleri ve araçları men edildi

Sürücü M.M.İ.'ye ise "herhangi bir zorunluluk olmaksızın karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi(drift) veya kendi etrafında döndürülmesi" maddesinden 5 bin 10 lira, "sürücü Belgesiz araç kullanmak" maddesinden 2 bin 18 lira, "Motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması" maddesinden de 108 lira olmak üzere, toplamda 7 bin 136 lira idari para cezası kesildi. Ayrıca M.M.İ.'nin olayda kullandığı 34 GAD 57 plakalı motosiklet Karayolları Trafik Kanunun 67/1d maddesine istinaden sürücünün aynı zamanda ruhsat sahibi olması nedeniyle 60 gün süre ile trafikten men edilmiştir.

Psikolojik tedavi görecekler

Öte yandan Sürücüler M.K. ve M.B.'nin sürücü belgeleri drift yapmaları nedeniyle 60 gün süre ile geri alındı. Drift nedeniyle sürücü belgesi geri alınanların, psikoteknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilerek sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılanlara, bu kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla geri alma süresi sonunda belgeleri iade edileceği bildirirdi.

2 yıla kadar hapisle yargılanacaklar

Şubede işlemleri tamamlanan sürücüler M.B., M.K. ve M.M.İ. "ulaşım araçlarını kişilerin hayat,sağlık veya mal varlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" maddesinden adli işlem yapılmak üzere ilgili Polis Merkez Amirliklerine teslim edildi.

Bursa
Bursa'da üretilecek yerli otomobilde sona gelindi! TOGG'dan yeni paylaşım
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) sosyal medya hesabından Bursa'nın Gemlik ilçesinde...
Yaşam
Adını tıp tarihine yazdıran Türk kadını
Adana'da yıllar önce tıp fakültesini bitirip Amerika'ya giden Meryem Tuncel, bu sene Amerika Birl...
Bursa
Gemlik'te koronavirüse geçit yok
Gemlik Belediyesi ekipleri, kendi yetki alanındaki bölgelerde korona virüse karşı denetimlerini s...
Magazin
Survivor'da final dörtlüsü belli oldu! İşte yeni kurallar
Survivor'da dün akşam ekrana gelen bölümde Elif, Berkan, Barış, Cemal Can ve Yasin ...
Bursa
Bursa'da haraç çetesine darbe! İş adamlarına çöküp...
Bursa polisi, iş adamlarına çöküp, tehdit ve şantaj yoluyla haraç aldıkları ve tefecilik yaptıkla...
Ekonomi
TÜİK açıkladı! İşte Türkiye'deki işsiz sayısı
Türkiye İstatikstik Kurumu Nisan ayında işsizliğin yüzde 12.8 olduğunu duyurdu.
Koronavirüs testi ne zaman yapılmalı?
Kedilerden bulaşan parazite dikkat! Toksoplazma nedir?
Koronavirüs hava yoluyla bulaşıyor mu?
Klima yüz felci yapabilir

En Çok Okunan Haberler