Süleyman Soylu Bursa'da STK temsilcileriyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursa'da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde Bursa iş dünyası ve STK temsilcileriyle buluşma programına katılarak bir konuşma yaptı.

Bursa, 13 Mart 2019 Çarşamba, 09:56
Süleyman Soylu Bursa'da STK temsilcileriyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun konuşmasından satırbaşları:

Bursa hep önemli kararların şehridir. Biz coğrafyanın sadece tehditleriyle değil fırsatlarıyla da muhatap olmak istiyoruz. Bizim vatanımızı, bizim toprağımızı birden almak zordur. Ne zaman bir başarı elde etsek üstünü örtmeye çalıştılar. Türkiye büyük bir devrime imza attı.

"Kimseye tezgah çevirtmeyiz"

Bakan Soylu, 6-7 Ekim olaylarını anımsatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir siyasi partinin genel başkanı insanları sokağa çağıracak, onlarca insanımız hayatını kaybedecek, sonra o genel başkan kameralar karşısında boncuk boncuk terleyecek. Biz de bu genel başkana, partisine, normal siyasi parti muamelesi yapacağız öyle mi? Bu partinin yönettiği belediyeler, çukur eylemlerinde terör örgütü emrinde çalışacak, her belediyede Kandil'in atadığı bir kayyum olacak, terörist cenazelerinde saf tutulacak, eş genel başkanı çıkıp 'Biz sırtımızı PYD'ye, PKK'ya yasladık' diyecek, DHKP-C bombacısının mezarı başında ağıtlar yakacak. Biz de arkamızda binlerce yıllık devlet geleneği varken bu olan bitene uzaktan bakacağız, ağzımızı açmayacağız. Açmamamız mı gerekir? Bana çok kızıyorlar, Süleyman Soylu sert konuşuyor diye. O zaman siyaset de yapmayalım, gerçeği de söylemeyelim.

El alemin beslediği büyüttüğü teröristi gelsin belediyeyi ele geçirsin, haraca kessin, millete her türlü hakareti etsin, çoluk çocuğu dağa kaçırsın, tecavüz etsin, Türkiye'nin yarısına açık açık 'Kürdistan' desin. Biz ağzımızı açmayalım öyle mi? Kimse kusura bakmasın. Rahmetli Barış Manço'nun bir şarkısı vardır: 'İşte hendek işte deve, ya atlarsın ya düşersin. Baktın olmaz vazgeçersin.' En son da der ki 'Zordur almak bizden kızı.' Bizim vatanımızı, toprağımızı bizden almak zordur. Bizi gözü kesmeyen yeltenmesin. Kimseye tezgah çevirtmeyiz. Ayıptır söylemesi, memleket meselesi oldu mu sert mizaçlıyızdır. Yerel seçimmiş... Şer ittifakı yerel seçim gibi davranıyor mu da biz bu seçime normal seçim muamelesi yapalım?"

"Bu adamların hepsi tövbekar mı oldu?"

İçişleri Bakanı Soylu, yerel seçimlere alelade bir seçim olarak bakmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bir adam düşünün, bütün siyasi hayatı HDP içinde geçmiş, delege olmuş, bütün terörist cenazesi etkinliklerine katılmış, hatta çatışma bölgelerinde örgüte canlı kalkan olmak için gitmiş. Bir başka adam düşünün, PKK/KCK terör örgütü faaliyetinden 2010'da tutuklanmış, 2011'de Apo'nun cezaevi şartları iyileşsin diye açlık grevlerine katılmış, 2010'da Apo'nun yakalanışının yıl dönümünde karakollara saldıran bir grubun içinde olduğu tespit edilmiş bir adamdan il genel meclisi üyesi, belediye meclis üyesi adayı olur mu? O ilçede ve o ilde bütün eşrafı toplayıp PKK'ya para, haraç toplamış bir kişiden il genel meclisi üyesi, belediye meclis üyesi adayı olur mu? Diyelim ki olur. Peki Saadet Partisi'nden olur mu? Güya kendisini milliyetçi kodlarla tanımlamaya çalışan İYİ'den olur mu? Konuşunca bana kızıyorlar, YSK'ye verdikleri listelerini kontrol etsinler, listelerine baksınlar bakalım, PKK adına kurye faaliyeti yaptığı için tutuklanmış adamlar, belediye meclis, il genel meclisi listelerinde yoklar mı? Nevruz kutlamalarında PKK/KCK lehine slogan atıp, eylem yaptığı için mahkemeye çıkmış, 10 ay hapis cezası almış adam, İYİ Parti listelerinde yok mu? Bir baksınlar bakalım. Ne yani bu adamların hepsi tövbekar mı oldu? Bütün siyasi hayatı BDP çizgisinde geçmiş, ilçe teşkilatında çalışmış, PKK'ya müzahir bir derneğin yönetim kurulu başkanlığını yapan adam Ankara'da CHP listesinden aday. İzmir'de haraççı bir adam Menemen'den, Bayraklı'dan aday. Allah'ınızı severseniz bunların hepsi normal mi? Allah'ınızı severseniz 10 yıllardan beri bu milletin, şu insanların çektiği nedir?"

Spor
Avrupa basketbolunda en büyük belli oluyor
Basketbolda THY Avrupa Ligi Dörtlü Final organizasyonunun finalinde Anadolu Efes ile Rusya ekibi ...
Bursa
Bursa'da motosiklet tutkunlarından 19 Mayıs fener alayı
Motosiklet tutkunları 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla, Fener Alayı d...
Gündem
Ekrem İmamoğlu canlı yayında horon tepti
Mazbatası YSK kararıyla elinden alınan Ekrem İmamoğlu, Okan Bayülgen'in sunduğu Uykusuzlar Kulübü...
Gündem
Giyim devinin sahibi ve eşine silahlı soygun!
Eskişehir'de, Sarar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin ve eşi Zehra Sarar, evlerin...
Gündem
İşte Atatürk'ü Samsun'da karşılayan tek kadın
Atatürk ve 18 silah arkadaşını, Milli Mücadele'yi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919'da Samsun'a, bugü...
Spor
THY Avrupa Ligi'nde sezonun MVP'si Vesely
THY Avrupa Ligi'nde 2018-2019 sezonunun "En Değerli Oyuncusu", Fenerbahçe Beko'nun Çek pivotu Ves...
Çinli Huawei, teknolojisi ile ABD'yi sallıyor
İşte WhatsApp'ın desteği keseceği telefonlar
WhatsApp o telefonlara geri dönüyor
WhatsApp'tan flaş uyarı! Casus yazılım...

En Çok Okunan Haberler