Sözcü yazarına Bursalı veterenirlerden cevap geldi!

Sözcü Gazetesi yazarı Sultan Uçar'ın ''Gıda Mühendisi Yok, Veteriner Olmaz mı'' başlıklı yazısı veteriner hekimlerin sert tepkisine neden oldu. Söz konusu yazıda Gıda Mühendisleri ile Veteriner Hekimler arasındaki farklılıklar konu alınmış olsa da, veteriner hekimlerin çalışma alanları hakkındaki olumsuz ifadeler tepki çekti. Konuyla ilgili sert tepkinin adreslerinden biri de Bursa Veteriner Hekimleri Odası idi.

Bursa, 05 Aralık 2020 Cumartesi, 12:20
Sözcü yazarına Bursalı veterenirlerden cevap geldi!

 Bursa Veteriner Hekimleri Odası adına açıklamada bulunan genel sekreter Melike Baysal, ''Halkı liyakat konusunda aydınlatacağım derken bu sene bilimsel eğitime başlamasının 178.yılını kutlayan bir akademik mesleği kendince değersizleştirmiş, bu mesleğin çalışma alanlarına bakmaya zahmet bile etmemiş, üslubu ile hem veteriner hekimlik mesleğine hem araştırmadan bir yazı yazdığı için kendi mesleğine haksızlık etmiştir.'' dedi.

Melike Baysal yapılan yazılı açıklamada 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun Sorumluluklar başlıklı 22'inci maddesinin 7'inci fıkrasına işare ederek gıdaa işletmelerinde belirtilen işin nevine göre, konu ile ilgili lisans eğitimi almış en az bir personel çalıştırılması gerektiğini ve sözü edilen personel, İZP olarak meslek odalarına kayıtlı biçimde çalışmalarının zorunlu olduğunu ifade etti.

İstihdamı Zorunlu Personel olarak çalışan bu gıda profesyonelleri farklı mesleki disiplinlerden oluştuğunun altını çizen Baysal, bu profesyonellerin veteriner hekim, gıda mühendisi, ziraat mühendisi, kimya mühendisi, su ürünleri mühendisleri gibi meslek gruplarını içerdiğini belirtti.

Kırmızı ya da beyaz etin parçalanmadan geldiği, geldikten sonra parçalanarak işlendiği tüm işletmelerde ''gıda kontrol profesyoneli'' ise sadece veteriner hekimler olması gerektiğini söyleyen Baysal, ''Hayvanın ve hayvana ait etin sağlıklı olup olmadığına karar vermeye, aldığı eğitim sayesinde ve tüm dünyada da geçerli olmak üzere sadece veteriner hekimler yetkilidir. Bunun dışında, hayvansal ürünün olduğu her gıda işletmesinde İZP olarak ''veteriner hekim'' ile yukarıda bahsettiğimiz diğer disiplerden de meslek mensupları yetkilidir. Buna hazır yemek, tabldot yemek ve meze üreten işyerleri de dâhildir. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Cenevre'deki merkezinde, 1949 yılında kurulan Veteriner Hekimliği Halk Sağlığı Birimi'nin kurulma amaçlarından biri ''gıda kaynaklı zoonoz''lardır ve veteriner hekimler fakültede Gıda Hijyeni ve Teknolojisi dersinde alanında sayılı akademisyenlerden eğitim alırlar.'' İfadelerini kullandı.

Genel Sekreter Melike Baysal, Bursa Veteriner Hekimleri Odası adına hem Sultan Uçar'a hem de tüm basın kuruluşlarına ve kamuoyuna ''gıda konusunda veteriner hekimliğin yetkinlikleri'' konusunda bilgilendirme yapma ihtiyacı duydukları için bu açıklamayı yaptıklarını söyledi.                                                        

Gündem
ÖYSM Başkanı Aygün'den KPSS açıklaması: Sıralamalar güncellendi
ÖSYM Başkanı Halis Aygün, "2020-KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim branş bazında sıralama...
Gündem
KKTC'de 5 büyüklüğünde deprem
KKTC'de 5 büyüklüğünde deprem
Dünya
Ukrayna'da huzurevinde yangın çıktı; 15 kişi yaşamını yitirdi
Ukrayna'nın doğusunda bir huzurevinde yangın çıktı
Bursa
Osmangazi'de dezenfekte çalışmalarında durmak yok
Osmangazi Belediyesi, salgının yayılmasını önlemek maksadıyla kamu ve özel kuruluşlarda dezenfekt...
Gündem
Bakanlık, davaya müdahil oluyor
Anneye telefonda 'Kızına şu an tecavüz ediyorum' dedi, serbest kalıp kadının avukatını da tehdit ...
Dünya
Endonezya'da 7,1 büyüklüğünde deprem
Endonezya'da Kuzey Sulawesi eyaletine bağlı Talaud Adaları açıklarında 7,1 büyüklüğünde deprem me...
Koronavirüse karşı akciğerinizi güçlendirin
Yaptığı işi duyan korkup kaçıyor
Barajda sular çekilince bir köy daha ortaya çıktı
Dudak uçuklatan yarış! Tam 1,5 milyon lira...

En Çok Okunan Haberler