Sınırlar açılınca 'Sağlık pasaportları' geliyor

Karantinayı rahatlatmak ve insanların iş ya da tatil için tekrar seyahatine izin verilmeye başlanacakken, birçok ülke 'Bağışıklık Pasaportu' hakkında konuşmaya başladı.

Dünya, 22 Mayıs 2020 Cuma, 11:53
Sınırlar açılınca 'Sağlık pasaportları' geliyor

Yunanistan, Balear Adaları ve Sardinya gibi Avrupa'nın bazı popüler destinasyonlarındaki resmi yetkililer, turistlerin güvenli bir şekilde giriş yapmalarına olanak tanıyan antikor bazlı pasaportlar hakkında açıkça tartışıyorlar.

'Bağışıklık Pasaportu' ya da 'Sağlık Pasaportu' nedir?

Daha açık bir şekilde anlatılacak olursa 'Bağışıklık Pasaportu' ya da 'Sağlık Pasaportu'nun amacı, dijital ya da fiziksel evraklarla, bir kişinin enfekte olduğunu ve söylenildiğine göre virüse karşı bağışıklığı olduğunu belgelemesi anlamına gelecek. Bu pasaporta sahip olan kişiler, fiziksel kısıtlamaların dışında bırakılarak okula, işe ve günlük hayatına dönebilecek. Fakat bu pasaporta sahip olmak ciddi derecede bilimsel, uygulama, eşitlik ve yasal zorlukları da yanında getirebilecek. Yani bu tip pasaportlar, kimin sosyal, ekonomik ve kentsel aktivitelere katılıp katılmayacağına dair yapay bir sınırlama ortaya koyabilecek.

 'Bağışıklık Pasaportu' ya da 'Sağlık Pasaportu' hakkında Dünya Sağlık Örgütü'nün düşünceleri

Dünya Sağlık Örgütü ise hükümetlerin, karantinayı kolaylaştırma yolu olarak düşündükleri 'Bağışıklık Pasaportu' ya da 'Risksiz Sertifika'ların çıkarılmaması gerektiğini açıkladı. Açıklamada virüsten iyileştikten sonra antikor geliştiren kişilerin, ikinci bir enfeksiyona karşı korunduğuna dair 'kanıt' bulunmadığı söylendi. Yapılan uyarıda, böyle bir hareketin virüsün yayılmasını arttırabileceği ve bağışıklığı olduğu var sayılan insanların önlem almayı bırakabileceği belirtildi.

Yapılan çoğu çalışma, enfeksiyondan iyileşen insanların kanında antikorların bulunduğunu fakat bazı kişilerde bu antikorların çok düşük değerlerde olduğunu göstermiş. Yapılan hiçbir çalışma virüse karşı antikorların varlığının, insanlarda virüsün müteakip enfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlayıp sağlamadığını kesin olarak değerlendirememiş. Dünya Sağlık Örgütü, buna dayalı olarak ta bu noktada pandemide, 'Bağışıklık Pasaportu' ya da 'Risksiz Sertifika'nın doğruluğunu garanti etmek için antikor aracılığı ile gelişen bağışıklığın etkisi hakkında yeterli kanıt bulunmadığını da belirtmiş. Açıklamada, pozitif bir test sonucu çıktığında ikinci bir enfeksiyona karşı bağışıklığı olduğu varsayılan insanların, halk sağlığı için alınan önlemleri göz ardı edilebileceği de eklenmiş. Örgüt, ayrıca doğruluğunu saptamak üzere ileri bir onaya ihtiyaç duyulan antikorları tespit etmek için ve pandemiye yol açan önceki enfeksiyon SARS-CoV-2 virüsü ile arasındaki farkları ayırt etmek için laboratuvar testleri gerekli olduğunu belirtmiş.

'Bağışıklık Pasaportu' ya da 'Sağlık Pasaportu' planlayan ülkeler

Şili, Almanya ve İngiltere gibi ülkeler, bu pasaportu kullanacaklarını söyleyen ülkelerden. Ayrıca eğer virüssüz günlere dönerse, Yeni Zelanda'nın da ülkeye girecek kişilerden ya bu belgeyi isteyeceği ya da 14 günlük karantina sürecine uymalarını talep edeceği söyleniyor. İlerleyen zamanlarda, 'Bağışıklık Pasaportu', ''Risksiz Sertifika' ya da 'Sağlık Pasaportu'nun çıkarılıp çıkarılmayacağı, hangi ülkelerde hangi koşullarda geçerli olacağı ve Dünya Sağlık Örgütü'nün bu konuya yaklaşımı daha da netleşmiş olacaktır.

Bursa
Bursa'da feci son! Kriko kırılınca...
Bursa'nın İnegöl ilçesinde lastik değiştirmek için krikoyla kaldırdığı traktörün altına giren çif...
Bursa
Bursa'da koca mahalle sokağa döküldü!
Bursa'da metruk binada çıkan yangın, mahalle sakinlerine korku dolu anlar yaşattı. Sokağa dökülen...
Bursa
Bursa'da pandemide yollar yenilendi
 Bursa'da trafik yoğunluğu yüzünden yıllardır bakımları yapılamayan yollar, sokağa çıkma kıs...
Bursa
Bursa'da denetimler son dakikaya kadar devam etti
Bursa'da bölge trafik polis ekiplerinin sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili denetimleri Ramazan Ba...
Gündem
Ve yasak sona erdi! İşte 4 günlük bilanço...
23 Mayıs itibariyle başlayan ve 96 saat süren sokağa çıkma yasağı sona erdi. İçişleri Bakanlığı, ...
Gündem
Koronavirüsle mücadelede son tablo! Düşüş sürüyor...
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türkiye'deki koronavirüs salgınıyla ilgili 26 Mayıs verilerini ...
Huawei ile Dailymotion'dan dev ortaklık
Instagram'da yeni dönem!
Zoom'u ücretsiz kullananlara kötü haber!
Chrome kullananlar dikkat! İnternete giren herkes artık...

En Çok Okunan Haberler