Poligon yaşı 10'a düştü

Aile, üniversite, hastane ya da sokakta şiddet ve bireysel silahlanma tırmanırken poligonlara giden sayısı da yükseliyor. Hedefi vuranların yaşı 10'a kadar indi. Poligon işletmecilerine göre "Çocuklar oyun alanı olarak görüyor". Ancak pedagoglar "Oyuncağına bile karşıyken, ateş etmek kabul edilemez" dedi

Gündem, 11 Ocak 2019 Cuma, 14:53
Poligon yaşı 10'a düştü

Şiddetin nedenleri ve özellikle çocukların nasıl korunacağı tartışılırken, mahalle aralarına kadar girmiş poligonların sayısındaki artış dikkat çekiyor. Üstelik, poligonda atış yapmak için sadece 10 yaşında olmak ve yanında velinin bulunması yeterli.

İstanbul Mecidiyeköy'de bulanan poligonlardan birinin sahiplerinden Mustafa Nemli, merkezlerinde her şeyin yasal çerçevede uygulandığını söylüyor. Kişilerin kendi silahlarıyla da atış yapabildikleri merkez bir ilkokula sadece 600 metre kadar uzaklıkta.

GELENLER STRES ATIYOR SAVUNMASI

Mustafa Nemli, olaya ilişkin öğrenciler açısından herhangi bir tehdit unsuru bulunmadığını söyleyerek şöyle konuştu: "Öğrencilerin buranın varlığından haberdar olduklarını bile düşünmüyorum. 600 metre uzaklıkta bir okul var. Üstelik buralar yasal. Bakanlıklar kontrolünde denetleniyor. Gelen kadın erkek oranı neredeyse eşit. 18 yaşını doldurmamış 10 yaş üstü çocuklar velileriyle zaman zaman gelebiliyor. Çocukların burayı oyun olarak gördüğünü düşünüyorum."

Nemli, poligonların silaha özendirdiği iddialarına ise şu yanıtı verdi: "Buranın riski herhangi bir pastanenin içerisinde olan risk kadar. Havalandınma önlemlerimiz tam. Buraya gelenler stres atabiliyor. İnsanlar sabahtan akşama ekranda mafya filmi izliyor. Bunlar daha özendirici değil mi? Düğünlerde, maçlarda havaya ateş edeceklerine burada kapalı ortamda stres atsınlar."

'SİLAH KULLANDIRMAK SİGARA İÇİRMEKLE AYNI ŞEY'

Uzman Pedagog Belgin Temur ise silahla ateş etmenin saldırganlığı öğrettiğini savunuyor. Çocukların her türlü şiddet unsurundan uzak durması gerektiğini belirten Temur, şunları söyledi: "Silahla hedefe ateş etmek hem saldırganlığı, hem öldürmeyi öğretmek üzerine. Böyle bir ortamda bulunmaları pedagojik ve psikolojik olarak doğru değil. Onaylanamaz. 10 yaşındaki bir çocuğa sigara içirmek gibi değerlendiriyorum durumu. Sonuçta bir kere biz oyuncağını bile kabul etmiyorken ellerine gerçek silah veriliyor."

Pedagogların oyunda şiddette karşı olduğunu vurgulayan Temur değerlendirm "Silah oyun malzemesi olamaz. Gerçek hayatta öldürmeye nasıl bakıyorsak, oyun için de öyle bakmalıyız. Eğlenmek için şiddete başvur diyoruz kısaca. İnsan öldürme eylemi stres atma aracı olarak düşünülemez. Yanlış burada başlıyor. Yetişkin bunu yaptığında nasıl suç oluyorsa, çocuğa da 'Bu suçu oyun olarak yapabilirsin' diyoruz aslında."

Bursa
Kubat Bursalılarla festivalde buluştu
Kubat,  Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafın...
Bursa
Bursa'da dev şafak baskını! Bin polis aynı anda...
Bursa polisi bin kişiyle şafak operasyonu düzenledi. 'Çekirge' adı verilen operasyonda çok s...
Siyaset
İmamoğlu ve Yıldırım'dan 'Suriyeli' yanıtları
İsmail Küçükkaya, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ve CHP İstan...
Siyaset
İmamoğlu'ndan yayın sonrası ilk açıklama
İstanbul'un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ortak yayının ardından basın men...
Siyaset
Tarihi buluşma! Yıldırım ve İmamoğlu canlı yayında bir araya geldi
Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu'nun Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen ortak ya...
Siyaset
İmamoğlu ve Yıldırım'dan yayın sonrası aile fotoğrafı
23 Haziran İstanbul seçimi öncesinde AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binal...
NASA'dan ilginç açıklama: Dünya'dan ayrılmanın tam zamanı
Havuza girecekler dikkat! 'Enfeksiyon' uyarısı...
Hızla yaklaşıyor! 9 Eylül'de dünyaya çarpabilir!
Dünyanın havasını en çok Çin kirletti

En Çok Okunan Haberler