Otizmli çocukları muhtar yuhalatmış! Skandal vaadi ise...

Aksaray'da otizmli çocukların yuhalanması sonrası soruşturma başlatılan okulda muhtarın skandal hareketi ortaya çıktı. CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, mahalle muhtarının seçim sürecinde 'otizmli çocukları okuldan uzaklaştırmak' vaadiyle oy istediğini söyledi.

Gündem, 14 Kasım 2019 Perşembe, 09:13
Otizmli çocukları muhtar yuhalatmış! Skandal vaadi ise...

Aksaray Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli öğrencilerin veliler tarafından yuhalandığı iddiaları üzerine TBMM harekete geçti. Meclis'ten bir heyet ve Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri, Aksaray'daki okulda inceleme yaptı.

İddiaları araştıran heyette bulunan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, "Veliler kendi aralarında onlar ve bizler diye ayrışmış durumda. Otizmli çocukları okuldan uzaklaştırma vaadiyle oy isteyen bir muhtar da var. Muhtar komisyon üyeleri ile görüşmedi ve kaçtı, kendisiyle görüşemedik" dedi.

Arık, Aksaray Valisi Ali Mantı ve İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal ile yapılan toplantıda TBMM Komisyonu Başkanı AK Partili Kemal Çelik'in talebiyle Laleli Mahallesi Muhtarı Şükrü Genç'in de çağrıldığını ancak muhtarın yanıt vermediğini belirtti. Arık şunları söyledi:

"ÇOCUKLAR TAMAMEN AYRIŞMIŞLAR"

"Olayın her iki tarafında yer alan ailelerle görüştük.Veliler aralarında 'onlar' ve 'bizler' olarak ayrılmış durumda. Çocukların okula ayrı ayrı girip çıktıkları kapı bile ayrı. Kaynaştırma eğitimi adı altında tamamen ayrışmışlar. Otizmli çocukların aileleri üzerlerinde baskı olduğundan şikayet ediyor ve olayı provoke edenlerin okul idaresi ile muhtar olduğunu söylüyor."

Sadece okul müdürü hakkında soruşturma açılmasının yeterli olmayacağını dile getiren Arık, "Bu duruma ortak olan idareciler hakkında da soruşturma açılmalı. Bir yıl önce, bu çocukların okuldan uzaklaştırılması için imza da toplanmış. Muhtar seçim kampanyasını 'Ben bu çocukları okuldan yollarım. Sizin çocuklarınız mutlu olacak diye bizim çocuklarımız mutsuz mu olsun' sözleriyle kampanya düzenlemiş. Muhtar bizimle görüşmekten kaçtı. Vali'den muhtar hakkında soruşturma başlatılması ve görevinden el çektirilmesini istedik. Ayrımcılık ve nefret suçu işledi'' şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

Aksaray'da Mehmetçil İlkokulu'nda eğitim gören otizmli çocukların, diğer çocukların velileri tarafından yuhalanarak protesto edildiği ortaya çıkmıştı. Valilik ve Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili bir soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Soruşturma kapsamında okul müdürü açığa alınmıştı. Bölgenin muhtarının da çocukların yuhalanmasında payı olduğu konuşulmuştu.

Bu okulda öğrenim gören 42 özel eğitim öğrencisi, diğer öğrencilerin velileri tarafından yuhalanmıştı.

Yaşam
Ünlü danışman, Erdoğan'ın açtığı camide Müslüman oldu
Yıllar önce İslamiyet'i seçerek Müslüman olan yıldız şarkıcı Yusuf İslam'ın medya danışmanı da Cu...
Dünya
Hollywood'daki taciz iddialarında flaş ifade! 'Film için benimle cinsel ilişkiye girdiler'
Hakkındaki taciz iddiaları nedeniyle kariyeri yerle bir olan yapımcı Harvey Weinstein, ünlü Holly...
Gündem
Dağdan kopan dev kaya eve girdi!
Tunceli'de dağdan kopan dev kaya parçası eve girdi. O sırada evde bulunan anne ve oğlu büyük kork...
Siyaset
HDP'li dört belediye başkanı görevden alındı
Van'ın Muradiye, Özalp ve Başkale ilçelerinin belediye başkanlarıyla Batman'ın Beşiri ilçesine ba...
Magazin
Mehmet Ali Erbil'in son fotoğrafı korkuttu
Kasım ayının başında hastaneye kaldırılan Mehmet Ali Erbil, tedavi gördüğü hastanede görüntülendi...
Dünya
Merkel, yine düşme tehlikesi atlattı
Daha önce geçirdiği titreme nöbetleriyle gündeme gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Nazi topl...
Bu telefonların Türkiye'de satışı yasaklandı!
Kara Şahin 'Türk aklı' ile uçacak
Tablonun fiyatını duran donup kalıyor
Bu muz tam tamına 120 bin dolara satıldı

En Çok Okunan Haberler