Herkes bu haberi bekliyordu... Koronavirüs aşısıyla ilgili flaş sözler!

Dünya çapında rekor vaka artışını açıklayan DSÖ, önümüzdeki aylar için korkutan açıklamalar yaparken virüsü ortadan kaldırması umulan Covid-19 aşısıyla ilgili haberler de bir kez daha umutları azalttı.

Dünya, 15 Eylül 2020 Salı, 10:08
Herkes bu haberi bekliyordu... Koronavirüs aşısıyla ilgili flaş sözler!

Dünya genelinde koronavirüs vakaları hızla artarken DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Ekim ve Kasım aylarında Avrupa'da günlük koronavirüs (Covid-19) ölümlerinde artış görmeyi beklediğini açıklayarak dünyayı bir kez daha uyardı.

İnsanlık koronavirüs salgınından kurtulmak için Covid-19'u yenecek bir aşı geliştirilmesini dört gözle beklerken devam eden aşı çalışmalarıyla ilgili iki korkutan haber daha geldi.

Dünyanın en büyük aşı üretici şirketi konumunda olan Serum Institute of India'nın CEO'su Adar Poonawalla, Financial Times'a önemli açıklamalarda bulundu. Poonawalla, koronavirüs aşısının dünya üzerindeki tüm insanlara ulaşmasının 2024 yılına kadar sürebileceğini iddia etti!

Adar Poonawalla, ilaç şirketlerinin üretim kapasitelerini artırmadığını, bunun da koronavirüs aşısı üretildiğinde tüm dünyadaki insanların hepsine aşı ulaştırılmasını 3-4 yıl kadar geciktireceğini söyledi. Poonawalla, Covid-19 aşısının kızamık gibi hastalıklarda olduğu gibi iki doz olarak uygulanması durumunda dünyanın 15 milyar doz aşıya ihtiyacı olduğunu, ancak şu an için hiçbir şirketin buna hazırlıklı olmadığını söyledi.

Poonawalla'nın aşı tarihiyle ilgili korkutan öngörüsü DSÖ'nün önde gelen bilim insanlarından Soumya Swaminathan'ınkilerle örtüşüyor. Soumya Swaminathan da geçtiğimiz günlerde yaptığı açılamada koronavirüs salgınını kontrol altına almanın 3-4 yıl süreceğini, aşının çözüm olduğunu ancak aşıyla birlikte mutlaka maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarak salgının hızını kesmek gerektiğini söylemişti.

Bunun yanında ABD yönetimi aşı konusunda herkesten farklı bir açıklama yaparak Covid-19 aşısının 3 Kasım'da yapılacak ABD seçimlerinden önce hazır olacağını ve kritik pozisyonlardaki kişilerin aşılanmasına başlanacağını açıklamıştı.

Koronavirüs aşısıyla ilgili bir korkutan açıklama da İngiltere'den geldi.

Londra'da bulunan Imperial College profesörlerinden ve hükümetin Acil Durumla Danışma Kurulu üyesi de olan Peter Openshaw, koronavirüs aşısının bulunsa bile yaygın olarak uygulanmaya başlamasının 2021 Eylül ayını bulabileceğini söyledi. Peter Openshaw'a göre Covid-19 aşısının bulunmasıyla halkın kullanımına sunulması arasında 9 aylık bir gecikme olacağını iddia ediyor.

KAYNAK: HÜRRİYET

Bursa
Başkan Sertaslan'ın 'Cezayı cebimden öderim' çıkışı sosyal medyaya damga vurdu
Rize'nin Fındıklı ilçesinde Millet Bahçesi'nin adının, belediye meclis kararıyla değiştirilip 100...
Bursa
Bursa'da ortalığı karıştıran 'tabutla defin' iddiasına flaş açıklama
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, vatandaşları sosyal medyada çıkan asılsız haberle...
Bursa
Bursa Valiliği'nden flaş uzaktan eğitim kararı!
Bursa Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle Bursa'daki ana sını...
Bursaspor
Bursaspor İzmir'den eli boş dönüyor!
Bursaspor bu sezon tek deplasman galibiyetini elde ettiği Bornova'da Altay'ın konuğu oldu. Altay,...
Gündem
Türkiye'nin koronavirüs bilançosu! Vaka sayısı 30 bini geçti
Ülkemizdeki koronavirüs salgınında yine en yüksek günlük vaka ve ölü sayısı görüldü. 28 Kasım tar...
Gündem
'Konaklama tesislerindeki restoranlar'a kısıtlama!
Korona virüs tedbirleri kapsamında yapılan denetimlerde ve vatandaşların ihbar/şikayetlerinde; ba...
Zeytin yağında doğru bilinen yanlışlar
Bir kaç tuzlu gölden biriydi! Seyfe Gölü kurudu
Elon Musk, Bill Gates'i geçti! En zengin ikinci insan...
95 yaşındaki kadın koronavirüsü yendi

En Çok Okunan Haberler