HDP'li Temelli "Samimi reforma bizde varız"

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Eğer gerçekten yargıda samimi reforma ihtiyaç duyuyorsanız, bakın bizim hazırlığımız var, isteyin; gönderelim, inceleyin.

Gündem, 11 Haziran 2019 Salı, 17:58
HDP'li Temelli "Samimi reforma bizde varız"

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Eğer gerçekten yargıda samimi reforma ihtiyaç duyuyorsanız, bakın bizim hazırlığımız var, isteyin; gönderelim, inceleyin. Bizim hazırlığımız toplumsal barış üzerinedir. Samimi bir yargı reformuna 'evet' diyorsanız biz katkı vermeye hazırız" dedi.
HDP'li Temelli, TBMM'de, partisinin grup toplantısında konuştu. Temelli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ramazan Bayramı öncesi açıklanan 'Yargı Reformu Strateji Programı'nı değerlendirdi. Programın uzun süredir ciddi beklentiler oluşturularak, kamuoyu gündemine getirildiğini kaydeden Temelli, "17 yıl sonra bu belgeye baktığımızda aslında yargı konusunda ne denli içler acısı bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu hep birlikte gördük. Yani yine her zamanki gibi önden topluma, kamuoyuna umudu ve beklentileri servis ediyorlar. Sonra da zamana yayma politikasıyla 'Strateji belgesi hazırladık', 'Eylem planı yayınladık' diye aslında bu beklentileri yine karamsar bir bekleyişe çevirmekle meşguller. Belge ile adalet sistemindeki tahribatı ve adalet sisteminde yaşanan çöküşü gördük. Aslında Türkiye'de yargı konusunda ne denli acil adımlar atılması gerektiğine hep birlikte şahit olduk" diye konuştu.
'KATKI VERMEYE HAZIRIZ'
Yargı reformu konusunda samimiyet aradıklarını belirten Temelli, "Eğer gerçekten yargıda samimi reforma ihtiyaç duyuyorsanız bakın, bizim hazırlığımız var. İsteyin; gönderelim, inceleyin. Bizim hazırlığımız toplumsal barış üzerinedir. Gelin Meclis çatısı altında bütün partiler yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı adına, toplumsal barışı var etmek yararına görüşelim, müzakere edelim. Samimi bir yargı reformuna 'evet' diyorsanız biz katkı vermeye hazırız" dedi.
Temelli, konuşmasında Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı AK Parti'li Binali Yıldırım'ın Diyarbakır ziyaretine de yer verdi.

Gündem
AB Genel İşler Konseyi: Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine karşı 'gerekli' tedbirler al...
AB Genel İşler Konseyi toplantısı sonrasında yapılan açıklamada Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki son...
Gündem
Balıkesir'de antikanser özelliğine sahip mavi çiçek aranıyor
BALIKESİR'de, 19 yıl önce tespit edilen 'Amsonia orientalis' isimli çiçek, yıllar içinde yok oldu.
Gündem
Mevsimlik işçilere sel darbesi!
Şiddetli sağanak yağmur nedeniyle mevsimlik işçilerin kaldığı çadırlar oluşan sel suları altında ...
Gündem
İstanbul-Ankara demiryolu hattı yağış nedeniyle kapatıldı! Yolcular perişan!
TCDD'den yapılan açıklamaya göre, İstanbul-Ankara demiryolu hattı Arifiye'deki aşırı yağış nedeni...
Gündem
Erdoğan'dan ortak yayınla ilgili önemli açıklama: Yarın medyada çok daha önemli bir şey göreceksiniz
Erdoğan, İmamoğlu ve Küçükkaya'nın ortak yayın öncesi görüşmelerine dair görüntülerle ilgili açık...
Bursa
Nesli tükenmekte olan 'üveyik' Bursa'da bulundu
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, yaralı halde bulunan nesli tükenmekte olan üveyik kuşu, tedaviye alındı.