Erdoğan CHP'ye yüklendi. "Atatürk kabrinden kalksa size yaşam hakkı tanımaz!"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz Atatürk'ün partisiyiz diyorlar. Atatürk kabrinden kalksa bu ülkede size yaşam hakkı tanımaz"

Gündem, 18 Ocak 2020 Cumartesi, 20:00
Erdoğan CHP'ye yüklendi. "Atatürk kabrinden kalksa size yaşam hakkı tanımaz!"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eyüpsultan'da Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro projesi ilk ray kaynağı törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro projesinin hayata geçirilmesiyle Gayrettepe-Havalimanı hattındaki ulaşımın 35 dakikada gerçekleşeceğini açıkladı. Buradaki konuşmasında CHP ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklenen Erdoğan,  "Biz Atatürk'ün partisiyiz diyorlar. Atatürk kabrinden kalksa bu ülkede size yaşam hakkı tanımaz" dedi.

Kanal İstanbul tartışmasına değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün de bir toplantı yapmışlar. Hani bunların bir millet ittifakı var ya. Millet midir zillet midir ayrı konu... Bizim açımızdan tartışılacak konu yok. Kalkmışlar halen Montrö diyorlar. İstanbul'a alternatif su yolu ihtiyacını Belediye Başkanlığımdan beri savundum savunuyorum. Biz bunun adını Kanal İstanbul olarak koyduk ve 2011 seçimlerinde milletimizin takdirlerine sunduk. Milletimiz seçimlerde ezici çoğunlukla bize destek vererek bu projeye sahip çıktığını gösterdi. Benzer tartışmaları İstanbul'a son 70 yılda gerçekleştirilen tüm projelerde görmek mümkündür. Rahmetli Menderes bugün İstanbul trafiğinin nefes borusu olan yolları yaparken Vatan Caddesi yapılırken "Buraya uçak mı indireceksin" demişlerdi. 15 Temmuz Köprüsü için CHP İstanbul'un başına gelen en büyük felaket demişlerdi. Fatih Sultan Mehmet köprüsü için de benzer yaygarayı koparmışlardı. Yavuz Sultan Selim Köprüsünü inşa ederken benzer saldırılara maruz kalmıştık. 3'üncü köprünün kısmi yürütmeyi durdurma kararını yanlış anlayıp "Üçüncü Köprü artık 2 kuleden ibaret" manşetleri atmışlardı. Kuzey Marmara otoyolu için ise asfalt izinden ibaret demişlerdi. Hastalıklı zihniyetin o kadar çok örneği var ki hangisini sayacağımı şaşırıyorum" ifadelerini kullandı.

"Galataport'un ilk etabı Mayıs sonunda bitecek"

Galataport projesindeki son aşamaları bugün incelediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dev projenin son halini göreyim istedim. İnşallah Mayıs sonu ilk etabı bitecek, yıl sonu tamamı bitecek. Dünyanın dev cruise gemilerinin yanaştığı, turizmde en önemli atak merkezi olacak, dünya turizmine açık, otelleriyle alışveriş mekanlarıyla, tarihi mekanlarıyla gerek kendi vatandaşlarımızı gerekse tüm dünyanı hayran bırakacak bir proje. Mayıs sonunda ilk etabını açacağız İstanbul'a yakışan neyse özel sektörümüzle yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz " dedi.

Putin'in Atatürk Havalimanı'na inmesi tartışmaları

İlgisiz alakasız resimlerle İstanbul Havalimanı'nı kötülemenin peşinde olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Neymiş, Putin İstanbul Havalimanı'na inmemiş. Biz de İstanbul Havalimanı'na inmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin devlet başkanlarıyla birlikte Atatürk Havalimanı'nda uçak seyahatleri için özel yaptırdığımız şeref salonları var. Putin de oraya gelmişti, orada karşılanmıştı. 15 Temmuz gecesi darbelere karşı mücadele verdiğimiz şeref salonu uzun yıllar hizmet verecek durumda. Biz de elimizde böyle bir imkan varken İstanbul Havalimanı'nda yeni bir şeref salonu inşasına şimdilik gerek duymadık. Atatürk Havalimanı'nı bu amaçla kullanıyoruz. Bunların derdi hakikatleri öğrenmek değil de çamur atmak olduğu için gerçeği n peşinde değiller" şeklinde konuştu.

"Kanal İstanbul'a karşı çıkanların hiçbirinin proje konusunda fikri yok"

Kanal İstanbul'a karşı çıkanların hiçbirinin bu projenin aslında ne olduğu konusunda fikirleri bulunmadığından emin olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2011 yılından beri çeşitli vesilelerde projeyi anlattık. İstanbul Boğazı'nda 45 bin gemi geçiyor. Her gün iki yakadan 500 bin kişi gidip geliyor. Boğaz trafiği baskısı her geçen yıl artıyor. Montrö'ya göre boğaz trafiğini engelleme hakkımız bulunmuyor. Kanal İstanbul'u Montrö Sözleşmesi bağlar mı bağlamaz mı bundan da haberleri yok. Kanal İstanbul'un Montrö ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Dünyadaki örneklere baktığımızda Kanal İstanbul tarzı su yollarının yaygın ve oldukça karlı olduğunu görüyoruz. 2011'den bu yana adım adım dersimizi çalıştık. 2023 hedeflerimiz kapsamında olan Kanal İstanbul'u yapmakta geç bile kaldık. Deneyler ve zemin çalışmaları ardından kanalın modellemesine geçildi. Mühendislik projeleri sonrası bugünkü aşamaya gelindi.

Birilerinin söylediği gibi inşa bedeli 125 milyar lira değil, 75 milyar lira olarak hesaplanıyor. İstanbul bir başka güzel olacak. Kanal etrafında kentsel dönüşüm projesine izin verilecek. 500 bin kişilik alana izin verilecek. Hafriyat bu projeye uygun şekilde değerlendirilecek.

Bu projenin her ayrıntısı düşünülmüştür. Projenin inşasında inşallah hiçbir sıkıntı yaşamayacağız. Kanal İstanbul'a karşı kör düşmanlık yapanlara rağmen Allah'ın izniyle tamamlayacağız" dedi.

Libya'daki gelişmelere ilişkin de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu zihniyetin Türkiye'nin güney sınırlarını güvenlik altına almak, Akdeniz'deki çıkarlarını koruma çabalarına karşı çıkmalarına ne diyeceğiz. Türkiye'nin Suriye'de ne işi olduğunu tüm dünya anladı bir tek bizim muhalefet partisi yöneticilerimiz anlamadı.

Şimdi de "Ne işimiz var bizim Libya'da?" diyor. Bunu söyleyen zat daha önce Akdeniz'de herkes var Türkiye yok diye bizi suçluyordu.

Ülkemizin Libya'da ne işi varla Akdeniz'de ne işi var diye sormak aynı şeydir. Yarın Almanya'ya gidiyorum. Bay Kemal bunu da görmezsin. Türkiye güney sınırlarını ve oralarda yaşayan kardeşlerinin huzurunu sağlayana kadar Suriye'de olmaya hatta daha da ilerlemeye devam edecek.

Sen katil Esed'le her türlü flörtü yapmaya devam et. Yavruların İdlib'deki halini görmüyor musun Bay Kemal. Onlar bizim kardeşlerimiz ya.

Bunlarda vicdan yok vicdan. Allah göstermesin, böyle bir şey bizim başımıza gelseydi halimiz ne olurdu? Türkiye Akdeniz'deki hakları teslim edilene kadar Libya'da olmayı sürdürecektir. Ne diyor "Biz Atatürk'ün partisiyiz". Geç o işi geç, kimlere anlatıyorsun. Kabrinden kalksa bu ülkede size yaşam hakkı tanımayacağını biliyorum" ifadelerini kullandı.

Spor
Ziraat Türkiye Kupası'nda yeni dönem!
Ziraat Türkiye Kupası'nda bir dönem sona erdi. Tüm turlar tek maç üzerinden oynanacak.
Gündem
Otobüs şoföründen şok hareket! Bir elinde çekirdek, diğerinde telefon
Otobüs kullanırken elindeki telefonda sosyal medyada sörf yapan ve çekirdek çitleyen otobüs şoför...
Bursa
Bursa'da azalan su faturaları yüz güldürdü
Bursa'da tamamı ilçe belediyelerine aktarılmak üzere su faturalarına yansıtılan katı atık bedelle...
Spor
Fenerbahçe, Papiss Cisse'yi kadrosuna kattı
Fenerbahçe, sezonun 15. transferini yaptı. Sarı-lacivertli takım, son olarak Aytemiz Alanyaspor f...
Bursa
Büyükşehir ve Osmangazi'den Bursa için güç birliği
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, şehr...
Siyaset
Erdoğan'dan 'idam' açıklaması: Düzenleme bana gelirse onaylarım
TBMM Genel Kurulu 27. Dönem 4. Yasama Yılı'nın açılışı için meclise gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ...
Koronavirüs tespitinde dedektör köpek kullanacaklar!
Doktorlar için jet motorlu kıyafet! 25 dakikalık yol 90 saniyeye düşüyor
Astronotlar 1972'den sonra ilk defa Ay'a ayak basacak
Venüs'te yaşam var mı? Dikkat çekici iddia

En Çok Okunan Haberler

Yoğun bakımdan çıktı, annesi ile kocasının e...

Brezilya'da geçirdiği felç sonrası 78 gün yoğun bakı...

Bursa'da siber suçlara darbe! Atatürk'e haka...

Bursa İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadel...

Hakan Altun ile Ajda Pekkan aşk mı yaşıyor? ...

Ajda Pekkan, Hakan Altun'la aşk yaşadığı iddiasına y...

Putin'le görüşmek isteyene iki hafta karantina

Kremlin'in yeni düzenlemesine göre Koronavirüs pande...

'Sihirbazın' oyunu bozuldu! 'Deliller tencer...

Adana'da bir avukatın liderliğinde milyonlarca liral...

Şeyda Yılmaz'ın ölümünde yeni gelişme! Rezid...

Ataşehir Belediyesi personeli Şeyda Yılmaz'ın şüphel...

İkinci el otomobilde fiyat artışı sürüyor

Araba pazarında 25 yaşındaki araca 60 bin lira değer...

Bursa'nın kebapçı kız kardeşleri

Bursa'da iki kız kardeş kebap ustası oldu. 1 metreli...

Bursa'da kiralık araçla kaza yaptı, şoka girdi

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada halk...

Emekli olduktan sonra çalışanlar dikkat!

İşçi statüsünden çalışanlardan Bağ-Kur'lulara kadar ...

Bursa'nın tek çizgi romancısını koronavirüs ...

Bursa'nın tek çizgi roman dükkânı Çizman da pa...

Genç kadın, birlikte yaşadığı evli sevgilisi...

Konya'da eşinden boşanan Muradiye K., birlikte yaşad...

Etil alkol ve metanolün internetten satışı y...

Tarım ve Orman Bakanlığı, metanol ve evde içki yapım...

Atina'dan sürpriz operasyon! 5 FETÖ üyesine ...

Yunanistan, Brüksel'deki AB Zirvesi'nin ardından baş...

Sosyal medyada yeni dönem! Twitter, Facebook...

Sosyal medya yasası, 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe gir...