Bakan Varank duyurdu! Bursa dahil 7 ildeki 7 OSB'de...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Bakanlık olarak; Organize Sanayi Bölgeleri, OSBÜK ve KOSGEB'in katkılarıyla Bursa dahil 7 ildeki 7 OSB'de pilot projemizi başlatıyoruz" dedi.

Ekonomi, 14 Ocak 2020 Salı, 13:49
Bakan Varank duyurdu! Bursa dahil 7 ildeki 7 OSB'de...

Organize Sanayi Bölgesi Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Enerji Verimliliği Derneği tarafından düzenlenen 'OSBÜK 7. OSB Enerji Zirvesi' , Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, OSB ve endüstri bölgelerinde planlı sanayileşmenin teşvik edilmesi, ekolojik dengenin korunması, verimlilik ve istihdam artışları bakımından sürdürülebilir kalkınmada önemli rol oynadığına değindi. Bakanlık olarak ilgili bölgelerde kamu kaynaklarının daha etkin kullanılması için çalışmalar yürütüldüğünü belirten Varank, "Bugüne kadar tüzel kişilik kazandırdığımız 315 OSB'de, yaklaşık 2 milyon kişi istihdam ediliyor. İşte OSBÜK de; OSB'lerin yaşadığı sorunları çözmek ve sanayicilerin önündeki engelleri kaldırmak adına Bakanlığımızın önemli bir paydaşı. Sanayi büyüyüp geliştikçe, enerjiye olan talep de artıyor. Tabi enerjiyi ne denli verimli kullanıyorsanız, bu talep artışını da o derece efektif karşılayabiliyorsunuz. Geçtiğimiz 17 senede, Türk sanayisinin enerji talebi 2 kattan fazla arttı. Bu artış gelecekte de hızlı bir şekilde devam edecek" ifadelerini kullandı.

"Model Fabrikaları bu sene: Gaziantep, Mersin, Konya ve Kayseri'de açacağız"

Enerjinin yoğun olarak kullanıldığı sanayi kollarında iyileştirmeler yapmanın önemini vurgulayan Varank, "Sanayinin daha düşük karbon oranlarında ve kaynakları daha verimli kullanacak şekilde büyümesini sağlayacak stratejik adımlar atıyoruz. Sanayicilerimize yalın üretimi ve dijital dönüşümü, uygulamalı olarak öğretmek için Model Fabrikalar kuruyoruz. Ankara ve Bursa'da faaliyet gösteren model fabrikalarımız var. Bu sene Gaziantep, Mersin, Konya ve Kayseri'de yeni merkezlerimizi açacağız. Hâlihazırda bu dört ilimizde, makine ve ekipmanların alım süreçleri devam ediyor. Ayrıca bu merkezlerde görev yapacak mühendis ve uzmanların eğitimine de başladık. Yılın ilk yarısında, buralarda örnek yalın üretim uygulamalarının başlamasını planlıyoruz" şeklinde konuştu.

"Yeşil OSB vizyonumuzu sürdürüyoruz"

Sanayi tesisleri kurulurken teknolojik dönüşümlerin yanı sıra çevreci dönüşümleri de oldukça önemsediklerine değinen Bakan Varank, "Türkiye, endüstriyel çıktı başına malzeme, enerji ve kirlilik yoğunluklarını azaltmak için önemli bir potansiyele sahip. Bu konudaki çalışmaları 'Yeşil OSB' vizyonumuzla sürdürüyoruz. OSB'leri, çıktıların girdiye dönüştüğü, enerjisini kendi karşılayan, kaynak verimliliği yüksek, eko-endüstriyel parklara dönüştürmek istiyoruz. Bu proje kapsamında Dünya Bankasıyla beraber çalışıyoruz. İlk aşamada; Adana, Ankara, Bursa ve İzmir'den birer OSB ile başladık. Kaynak verimliliği, endüstriyel simbiyoz ve yeşil altyapı konularında analiz çalışmaları gerçekleştirdik. Temel eksiklikleri belirleyip, her bir OSB için Eylem Planları hazırladık. Ayrıca tüm Türkiye geneli için de bir Yeşil OSB Çerçevesi oluşturduk. Şu an projenin ikinci aşaması, yani uygulama safhasını yürütüyoruz" diye konuştu.

"Sanayide kullanılan elektrik motorlarının yüzde 90'ı maalesef verimsiz"

Sanayide verimlilik odaklı bir yaklaşımı hâkim kılmak için de çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Varank, "Ülkemizde net elektrik tüketiminin yüzde 47'si sanayi sektörüne ait. Buna karşın sanayide kullanılan elektrik motorlarının yüzde 90'ı maalesef verimsiz. Dolayısıyla bu motorların, daha yüksek teknolojili ve daha verimli olan yeni motorlarla değiştirilmesi gerekiyor. Eğer bu dönüşümü gerçekleştirebilirsek, imalat sanayi elektrik tüketiminde kayda değer bir düşüş yakalayacağız. Bakanlık olarak; Organize Sanayi Bölgeleri, OSBÜK ve KOSGEB'in katkılarıyla 7 ildeki 7 OSB'de pilot projemizi başlatıyoruz. Bu noktada biraz proje detaylarına girmek istiyorum. Türkiye'de KOBİ'lerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi (TEVMOT) Projesi; Gebze, İzmir Kemalpaşa, Antalya, Uşak, Adana Hacı Sabancı, Bursa ve Ankara Sanayi Odası 1. OSB'yi kapsayacak. Biz burada KOSGEB'in İşletme Geliştirme Desteği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu şemsiyesinde bir finansman mekanizması da geliştirdik. Bu sayede sanayiciler, doğrudan finansal ve teknik desteğe erişebilecekler. 2 senede 1 buçuk milyon dolarlık bir kaynak bu iş için kullanılacak" müjdesini verdi.

"İlk uygulama önümüzdeki hafta başlıyor"

Sistemin nasıl işleyeceğine dair bilgiler de sunan Varank, "Diyelim ki saydığım OSB'lerde çalışan firmalardan birisiniz. İlk aşamada, konunun uzmanı danışmanlardan oluşan bir ekip tesisinizin detaylı enerji etüdünü yapacak. Eğer verimsizlik tespit ederse ve bunun çözümü tesisinizdeki elektrik motorlarının dönüşümü ise, bunu size teklif edecek. Diyelim ki bu dönüşüm için kullanılacak motorların maliyeti de 100 bin lira. İşte bu 100 bin liranın yüzde 60'ını, yani 60 bin lirayı biz sanayicimize hibe olarak vereceğiz. Yani sanayicinin cebinden çıkacak tutar sadece 40 bin lira olacak. Eğer alacağınız enerji verimli motorlar, Yerli Malı belgesine sahipse, bu sefer 100 bin liranın yüzde 75'ini hibe olarak vereceğiz. Yani yerli malını tercih ederseniz, 100 bin liralık motorlara sadece 25 bin lira ödeyeceksiniz. İlk uygulamaya inşallah önümüzdeki hafta başlıyoruz" diye aktardı.

"Toplam sayı 92 OSB'ye ulaşmış oldu"

Bakanlık olarak 2020 yılı Yatırım Programına 21 yeni OSB projesi teklif ettiklerini vurgulayan Varank, "Toplam sayı 92 OSB'ye ulaşmış oldu. Bu sene ayrıca 10 bin vatandaşımıza istihdam imkânı oluşturacak 7 OSB'yi daha tamamlayıp, sanayicilerimizin hizmetine sunacağız. Geçtiğimiz sene OSB'lerle ilgili kritik düzenlemeleri hayata geçirdik. Yaptığımız yönetmelik değişikliğiyle birlikte, OSB'lerin daha yatırımcı dostu olmasının önünü açtık, keyfi uygulamaları engelledik. Spekülatif arsa tahsis ve satışlarının önüne geçmek için, OSB'lerin tahsis edilmemiş parsel bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde paylaşmasını sağlayacak mekanizmayı kurduk. Yatırımcıların arsa tahsis başvuruları artık en geç 30 gün içinde sonuçlandırılmak zorunda. OSB'lerde teknik altyapı ihtiyacının karşılanması noktasında, arsa mülkiyet devrinin önünü açtık. OSB'lerin ihtiyaç duyduğu doğalgaz altyapısının dağıtım şirketleri marifetiyle tesis edilmesinin önünü açtık" ifadelerini kullandı.

"Sanayiciler, kendi ihtiyaçları için RES'ten de faydalanabilecek"

Doğalgaz altyapısını kendisi işletecek OSB'lere ilişkin usul ve esasların hazır olduğuna değinen Bakan Varank, yakın zamanda konuyu açıklayacaklarını belirtti. Yurtdışında OSB açılmasına ilişkin uygulama yönetmeliği üzerinde çalışmalarında bittiğini açıklayan Varank, "OSB'lerin altyapı çalışmalarına katkılarımız devam edecek. Üst yapı, özellikle emek yoğun sektörlerin ihtiyaç duyduğu kapalı alanların kurulmasına ilişkin bir kredi modeli üzerinde de çalışıyoruz. Yine rüzgar enerjisi santrallerine (RES) ilişkin bir düzenlememiz de yolda. Böylece sanayicilerimiz kendi ihtiyaçları için RES'ten de faydalanabilecekler. En kısa zamanda yönetmeliğimizi yayımlayacağız" diye konuştu.

Gündem
Anketlerde 'AK Parti'nin oyları düştü' iddialarına hükümet kanadından yanıt
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, son zamanlarda yapılan anketlerde "AK Parti'nin oyla...
Ekonomi
Altın tarihin en yüksek seviyesini gördü
Altın fiyatlarında yaşanan artış devam ediyor. Gram altın 400 lira ile tarihin en yüksek seviyesi...
Bursa
Bursa'da 12 bin TL'ye aldığı aracına 90 bin TL harcadı, ceza üstüne ceza yedi!
Bursa'nın İnegöl İlçesinde 12 bin liraya aldığı otomobilini 90 bin lira harcayarak modifiye ettir...
Yaşam
Oyunculuk hevesiyle evden kaçan genç kızın başına gelmeyen kalmadı!
Oyuncu olma hayaliyle geçtiğimiz yıl evden kaçan 19 yaşındaki Kevser Demet'in başına gelmeyen kal...
Ekonomi
Varan, yollara geri döndü! Bursa dahil...
İlk etapta İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa merkezli seferlerle yeniden yolcularına hiz...
Yaşam
Bu sahilde çekirdek yemenin bedeli 62 TL!
İstanbul'da Üsküdar sahilinde çekirdek yemek yasaklandı. Sahil hattı boyunca çekirdek yiyenlere p...
Şimdi de 'beyin yiyen amip' şoku
Dünyanın konuştuğu casusluk oyunu: Aşk tuzağı
Koruma altında olan kemirgen bulundu!
Chrome ile internete girenler dikkat! O özellik ile...

En Çok Okunan Haberler

Başkan Aktaş açıkladı! İşte Bursa'da vaka sa...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, katı...

Photoshop'suz fotoğrafları olay oldu! Duygu ...

Instagram fenomeni Duygu Özaslan tatile çıktı. Özasl...

Bursa'da haraç, şantaj ve tehdit operasyonu!...

Bursa polisi, iş adamlarına çöküp, tehdit ve şantaj ...

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, koronavirüse k...

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, ...

Bursa'da çatıdan düşüp can verdi!

Bursa'da misafirliğe gelen usta, çatıyı tamir ederke...

Prof. Dr. Ceyhan'dan flaş sözler: Toplum bağ...

Tıp dergisi Lancet'de yayımlanan bir araştırmanın so...

Bursaspor'un eski başkanı Ali Ay'ın acı günü

Bursaspor'un eski başkanı Ali Ay'ın babası vefat etti.

Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı! Bu bölgelere se...

Sağlık Bakanlığı'nca 'Normalleşme Döneminde Sağlık K...

Bilim Kurulu toplanıyor! Gözler bu saate çev...

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs Bilim Kurulu'nun saat ...

Canan Karatay'a kötü haber! 'Bunu yemeyin' d...

Tavukçular, katıldığı TV programlarında ürünlerinin ...

Bursa'da şimşekler gökyüzünü aydınlattı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde beklenen yağışla birlikte...

3 yaşındaki kuzenine sigara içirmeye çalıştı...

Dün sosyal medya 3 yaşındaki kuzenine zorla sigara i...

Helal otelde büyük şok! Konsept değişti, tat...

Yüzlerce kişi, Bodrum'daki bir otel için rezervasyon...

Bankaların konut kredisi yarışı! İşte en uyg...

Konut kredisi faiz oranları tarihi düşük seviyelere ...

Boğaz'da baskın! Koronavirüsü yok sayıp...

İstanbul Boğazı'nda, müzikli eğlence düzenlenen gezi...