Aşırı yorgunluk yapan 6 hormonal bozukluk

Gündem, 30 Temmuz 2015 Perşembe, 17:54
Aşırı yorgunluk yapan 6 hormonal bozukluk

19. yüzyıl ve sonrasında toplumlardaki sosyal dokunun değişimi, çalışma şartlarının, kişisel rollerin farklılaşması ve ağırlaşması sonucu yorgunluk çok sık duyulan bir şikayet olmaya başlamıştır. Son yıllarda ülkemizde yapılan taramalarda 100 kişiden 55’içok yorgun olduğunu dile getirmektedir.

Doktorlar, çoğu zaman hastaları tarafından çok halsizim, kuvvetsizim, bir şey yapacak takatim yok şeklinde ifade edilen aşırı yorgunluk durumunun altında çok sayıda dahili ve psikyatrik neden olduğunu belirtiyor Ve bir hastada aşırı yorgunluk var diyebilmek için günlük aktivitesini en az %50 oranında azalması gerektiğini ifade ediyor.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yard.Doç.Dr.Fevzi Balkan, doktorsitesi.com'da yer alan makalesinde, en basit hareket ve eforun bile hasta için yorucu olduğuna değinerek, aşırı yorgunluk yapabilen Endokrinolojik hastalıkları şu şekilde sıraladı:

1-DİYABETES MELLİTUS: Genelde tip 1 diyabet hastalarında teşhis öncesi ve sırasında aşırı bir yorgunluk olabilir. Tip 2 şeker hastalarında daha az görülür. Özellikle diyabetik polinöropatilerde daha çok dikkati çekebilir.

2-HİPERTİROİDİ: Ağır hipertiroidilerde aşırı yorgunluk ile beraber genelde zayıflama ve kas ağrıları olabilir. Kas erimeleri eşlik edebilir. Tedavi sonrası genelde düzelir.

3-HİPOTİROİDİ : Hafif hipotiroidilerde bile aşırı yorgunluk ve devamlı uyuma isteği olabilir. Her yorgunluğu olan hastada mutlaka tiroid hormon testleri yapılmalıdır.

4-BÖBREKÜSTÜ BEZ YETERSİZLİĞİ (ADDİSON HASTALIĞI) : Kronik böbreküstü bez yetersizliğinde en belirgin şikayetlerden biri aşırı yorgunluk oluşmaktadır. Hastalığa elektrolit bozuklukları, şeker düşmeleri eşlik edebilmektedir. Tanı kan kortizol değerleri ve hormon uyarı testleri ile kolayca konabilir.

5-BÖBREKÜSTÜ BEZİNİN AŞIRI HORMON SALGILAMASI ( CUSHİNG SENDROMU ): Kanda kortizolun aşırı arttığı bir hastalık grubudur. Protein katabolizmasına bağlı kaslarda erime ve yorgunluk olabilir.

6-HİPOFİZ BEZ YETERSİZLİĞİ: Hipofiz bez yetersizliklerinde tiroid, böbreküstü bezi ve gonadların yetersizliği aynı anda bulanabilir. Bu hastalarda aşırı yorgunluk olabilir. Tanısı hormon değerlerinin ölçümü ve görüntüleme yöntemleriyle konabilmektedir.

Spor
Derbinin ilk 11'leri belli oldu!
Fenerbahçe Galatasaray maçı saat kaçta hangi kanalda? Derbi maçı, FB - GS maçı 11'ler...
Siyaset
Karamollaoğlu: Abdullah Gül her türlü muameleyi gördü, hainlik dahil
Karamollaoğlu: Abdullah Gül her türlü muameleyi gördü, hainlik dahil
Spor
Van Persie'den şaşırtan derbi paylaşımı!
Van Persie'den şaşırtan derbi paylaşımı!
Siyaset
"Zeytin Dalı bir barış harekatıdır"
Başbakan Binali Yıldırım: Zeytin Dalı bir barış harekatıdır
Spor
Ziraat Türkiye Kupası finalinin yeri açıklandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ziraat Türkiye Kupası finalinin yerini açıkladı
Gündem
Çiftlik Bank'ın CEO'su, Uruguay'dan seslendi!
"Herkese büyük geçmiş olsun"
Çocuklar için sosyal medyada yeni tehlike: Sarahah
Ünlü olayım derken hayatından oldu
Yarın Bursa sıcak rekorunu kıracak!
Zeynep Coşkun sonsuzluğa uğurlandı...

En Çok Okunan Haberler